Jak urządzić pokój dzienny? Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę przy dobieraniu kolorów, oświetlenia i mebli? Przygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym stworzenie wymarzonego pokoju dziennego stanie się prostsze – czytaj dalej!

Jak urządzić pokój pięknie i praktycznie?

 

To, na jaką aranżację pokoju dziennego się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od tego, co nam „w duszy gra” – pomieszczenie powinno być dla nas przestrzenią, w której spędzamy czas z przyjemnością. Zastanów się więc, jakie kolory najbardziej lubisz i w jaki sposób najchętniej spędzasz wolny czas – dzięki temu dobierzesz odpowiednie barwy czy faktury, a także sprzęty, które ułatwią ci pracę, relaks czy oddawanie się hobby.

Jeśli aranżujesz gabinet, zwróć uwagę przede wszystkim na takie elementy wyposażenia, które ułatwią ci wykonywanie zadań – wybierz meble do pokoju nie tylko piękne, ale także: funkcjonalne. Zrezygnuj więc z geometrycznych półek na rzecz takich o najprostszych kształtach, umożliwiających łatwą segregację dokumentów czy teczek, oraz wybierz dobrej jakości drewniany blat: nieprzyjemnie chłodne szkło może obniżać komfort pracy. 

Twój pokój dzienny to salon? Zadbaj o obecność komfortowych mebli. Wybierz kanapę z gładkiego materiału bez splotów: nieregularne wzorki zostawiają odciski na ciele i nie zapewniają odpowiedniej wygody. Ciekawym, zdobywającym popularność rozwiązaniem jest też hamak w pokoju, lub tzw. kosz brazylijski. Taki mebel wygląda intrygująco i wprowadza do wnętrza wyspiarski, sielski klimat. Można wykorzystać go na wiele sposobów: np. do czytania książek czy drzemki.

Jeśli salon służy ci nie tylko do relaksu, ale także – do pracy, nie zapomnij o wkomponowaniu we wnętrze dobrej jakości blatów: takich, na których można zarówno jeść, jak i komfortowo wykonywać obowiązki zawodowe. Co z dekoracjami? Wprowadź do wnętrza nieco siebie – osobiste zdjęcia czy pamiątki sprawią, że pokój zacznie wyglądać bardziej przytulnie.

 

Jak wygląda projektowanie pokoju dedykowanego rozwijaniu pasji? Zapomnij o sztywnych regułach i udekoruj wnętrze tak, by działało na ciebie jak najbardziej inspirująco. Jesteś muzykiem? Kiedy już zadbasz o dźwiękoszczelność ścian, wprowadź do pokoju zdjęcia inspirujących cię wykonawców czy obrazy z cytatami lub nutami z twoich ulubionych piosenek. Malujesz lub tworzysz rękodzieło? Nie zapomnij o dużej tablicy z mapą myśli – możesz wieszać na niej zdjęcia czy wydruki z inspirującą cię sztuką czy wzorami, z których zamierzasz czerpać. Kochasz rośliny? Do pokoju pełnego kwiatów, wprowadź wiklinowe meble, które umożliwią ci relaksowanie się wokół zieleni, a do tego – znakomicie podkreślą naturalny klimat wnętrza.

Jak urządzić mały pokój? Wskazówki i pomysły

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasz pokój dzienny jest mały? W jaki sposób urządzić go tak, aby spełniał nasze oczekiwania, a jednocześnie był w pełni funkcjonalny? Pierwszą i najważniejszą kwestią, jest wykonanie projektu  – powinniśmy rozrysować wizję pokoju, choćby amatorsko. Dzięki temu, dobierzemy odpowiednie wymiarowo meble i dodatki.

Jak wybrać kolory farb do pokoju? W małym pomieszczeniu, zaleca się zastosowanie jasnych kolorów ścian. Sprawią one, że wnętrze, będzie sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Unikniemy też wrażenia ciężkości, które – szczególnie w przypadku małych pomieszczeń – nie jest wskazane. Ważne jest także dobre oświetlenie: lampa czy żyrandol do pokoju o niewielkim metrażu powinny oświetlać każdy kąt. Jeśli zamierzasz relaksować się w pokoju wieczorami, zadbaj także o obecność niewielkich kinkietów, które dają stłumioną, ciepłą wiązkę światła – wprowadzającą do pomieszczenia intymny klimat.

 

Jeśli chcesz wzmocnić przytulną atmosferę, zdecyduj się też na dywan do pokoju dziennego. Wybierz taki, który postawiony na środku, będzie oddalony o co najmniej metr od każdej ze ścian – za duży model może zmniejszyć optycznie przestrzeń. Najmodniejsze są obecnie dywany puchate, o bardzo miękkim włosiu; w pomieszczeniach dedykowanych artystom sprawdzą się z kolei lepiej wykładziny, zdecydowanie łatwiejsze do wyczyszczenia.

 

Co z meblami do przechowywania? Wybierz takie funkcjonalne, oparte na prostych bryłach, przeszklone jedynie częściowo. Dzięki temu, będziesz mógł zakryć elementy wyposażenia, których nie chcesz ujawniać, a w części przeszklonej – wyeksponujesz najładniejsze dekoracje czy pamiątki.

Jak dobrać dekoracje do niewielkiego pokoju? Jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, wybierz lustra czy dekory z metalu – dzięki świetnej zdolności odbijania światła, uczynią przestrzeń bardziej wielowymiarową. A może wolisz wprowadzić do pokoju więcej przytulnego klimatu? Postaw na takie dekoracje, które nawiązują do twoich zainteresowań! Jak urządzić pokój dzienny, jeśli masz dzieci? Spróbuj wydzielić dla nich niewielki kącik na zabawki: np. w jednym z rogów. Dzięki temu, organizacja stanie się znacznie łatwiejsza, a pomieszczenie nie straci elegancji.

Jak urządzić duży pokój? Jak podzielić go na dwa mniejsze?

Jak mądrze zaprojektować pokój dzienny o dużym metrażu? Unikaj błędu związanego z wprowadzaniem do pomieszczenia zbyt dużej ilości mebli: jeśli zabudujesz nimi każdą ze ścian, pomieszczenie stanie się bardzo chaotyczne, a ty – przestaniesz czuć się w nim dobrze. Najlepszym rozwiązaniem, jest aranżacja dużego pokoju z wykorzystaniem tylko takiej ilości mebli, której potrzebujesz. Jeśli więc nie masz czego przechowywać w szóstym regale czy dziesiątej szafce, po prostu z nich zrezygnuj. Wybierz też taką ilość siedzisk, którą realnie wykorzystasz ty i twoi goście. Jeśli nie urządzasz przyjęć na kilkadziesiąt osób, kanapa i kilka foteli w zupełności wystarczą – a pustą przestrzeń na środku może zapełnić np. pojedynczy hamak do pokoju.

Meble do dużego pokoju mogą opierać się na ciekawych kształtach – pamiętaj jednak o wyborze wyposażenia dobrego jakościowo. Sztuczne surowce sprawdzają się praktycznie wyłącznie we wnętrzach inspirowanych latami 60-tymi – wszędzie indziej lepiej postawić na szkło, drewno czy metal.

Co, jeśli chcemy wykorzystać przestrzeń na wiele sposobów? Jak podzielić duży pokój na dwa mniejsze? Najlepiej wydzielić przestrzeń ściankami – choć można zdecydować się także na pomalowanie obydwu części pokoju na kontrastujące barwy. To pierwsze rozwiązanie sprawdzi się u rodzin potrzebujących większej prywatności, to drugie: w domach miłośników nowoczesnych rozwiązań.

Najlepiej jedną ze stref przeznaczyć na relaks, a drugą: na realizację hobby lub na pracę. Takie rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale także: pozwala na lepszą organizację – jeśli niewielką wnękę lub wydzieloną ścianką przestrzeń zagospodarujesz wyłącznie wyposażeniem związanym z twoją pracą czy pasją, unikniesz bałaganu i ułatwisz sobie realizację określonych celów. Pamiętaj o dobrym oświetleniu: po wydzieleniu dodatkowej przestrzeni, przydatne okażą się nowe lampy do pokoju.

 

Jak udekorować duży pokój dzienny? Postaw na grę faktur i kształtów: geometryczne wzory czy kontrastujące barwy to idealne dopełnienie sporych pomieszczeń.  Pamiętaj o wyborze dobrej jakości materiałów: piękno dużych pokojów podkreśla świetnie jedwab, satyna czy len. Świetnie wyglądają też ozdoby do pokoju nawiązujące do natury: dekoracje z wikliny czy naturalna roślinność są na topie!