Funkcjonalne umeblowanie niewielkiej (do 30 m2) przestrzeni nie jest łatwe. Jak urządzić kawalerkę? Podpowiadamy. 

Jak urządzić kawalerkę, by wydawała się większa?

Jak powiększyć optycznie wnętrze kawalerki? Największe znaczenie ma odpowiedni dobór kolorów. Wybierz jasne i neutralne farby – najmodniejsze odcienie, pasujące niemal do wszystkiego to biel, kość słoniowa czy wanilia. Możesz postawić także na delikatne pastele. 

Na podłogach sprawdzi się najlepiej jasne drewno: najmodniejsze są obecnie bielone panele albo dębowy parkiet. W kuchni czy łazience, dobrym wyborem będą jasne płytki (krem, beż, szarość). To nie koniec aranżacji podłogi: warto skupić się też na jej udekorowaniu! Jeśli planujesz kupić dywan, wybierz niewielki model, który będziesz mógł ułożyć w taki sposób, by zachować odległość metra od każdej ze ścian – zbyt duży dywan może przytłoczyć małe wnętrze.

Co z umeblowaniem? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie pozostawiaj zupełnie gołych ścian. Powieś na nich kilka obrazów czy plakat.
  • Unikaj zagracania przestrzeni – jeśli chcesz uczynić kawalerkę bardziej przytulną, udekoruj ją poduszkami i kilkoma roślinami doniczkowymi. Zbyt wiele bibelotów niepotrzebnie zagraci przestrzeń. 
  • Zagospodaruj środek pokoju dziennego – unikaj rozstawiania mebli na linii ścian i pozostawiania pustego środka.  Wykorzystaj przestrzeń - w centralnym punkcie można ustawić niewielki stół czy małą wygodną sofę.
  • Postaw na lekkie zasłony lub żaluzje – warstwowe, drapowane firany obciążają strefę okienną i wpuszczają do mieszkania niewystarczającą ilość światła. Zamiast nich, wybierz cienkie, półprzezroczyste zasłony lub wąskie żaluzje. 
  • Zamów meble na wymiar – jeśli urządzamy kawalerkę na poddaszu lub taką o wyjątkowo nieregularnych kształtach, zamówienie mebli na wymiar może okazać się najskuteczniejszym rozwiązaniem na zaoszczędzenie przestrzeni.

Masz kawalerkę z osobną kuchnią? Idealnym rozwiązaniem dla ciebie jest zaoszczędzenie przestrzeni w pokoju dziennym i zaaranżowanie niewielkiej jadalni bezpośrednio w kuchni: w tym celu sprawdzi się świetnie składany stół czy niewielki barek z funkcją blatu. Najlepiej dostawić do niego niewielkie stołki barowe, zajmujące zdecydowanie mniej miejsca, niż zwykłe krzesła.

Jak umeblować kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę? Bez względu na to, jaką stylistykę wybierzemy, powinniśmy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” – zdecydowanie lepiej postawić na funkcjonalne meble i dobrą organizację przestrzeni, niż na zagracanie mieszkania nadmiarem wyposażenia i akcesoriów.

Przed zakupem jakiegokolwiek elementu wyposażenia, powinniśmy też zastanowić się nad tym, czy jest nam potrzebny i gdzie właściwie go umiejscowimy – robienie zakupów pod wpływem emocji jest niewskazane.

Na jakie popularne style urządzania wnętrz możemy się zdecydować?

Mała kawalerka – idealnym wyborem okaże się styl skandynawski, opierający się na jasnych barwach i minimalizmie, ale także: na potrzebie dążenia do komfortu, niezbędnego w niewielkich mieszkaniach. Śmiało postawić możesz także na styl marynistyczny: morskie i piaskowe barwy w połączeniu z wakacyjnymi motywami uczynią małe wnętrze bardziej przytulnym i weselszym. Miłośnikom nowoczesności spodoba się z kolei styl industrialny, wprowadzający do wnętrza modną surowość i ciekawe akcenty kolorystyczne.

Na jakie wyposażenie warto postawić?

Wybieraj wielofunkcyjne meble – składany blat na ścianę o odpowiedniej wysokości może pełnić funkcje kuchennej wyspy, jadalnego stołu, a nawet: biurka. Łóżko z szufladami wysuwanymi ze skrzyni może z kolei zastąpić komodę: pojemne szuflady wystarczą do przechowywania ubrań jednej lub dwóch osób. 

Jak urządzić kawalerkę dla 2 osób? Podstawowym celem jest w tym przypadku wydzielenie w mieszkaniu kilku stref, umożliwiających domownikom zajmowanie się własnymi sprawami bez wchodzenia sobie w drogę. Jak to zrobić? Jeśli to możliwe, zaaranżuj w części kuchennej dodatkowy kącik do spożywania posiłków: np. składany w stronę ściany blat lub wyspę kuchenną. To idealna „awaryjna” przestrzeń robocza lub czytelnicza. Warto też umieścić dodatkowe niewielkie siedziska w niektórych miejscach pokoju – np. przy biblioteczce czy przy oknie. Wskazane jest wydzielenie ich niewielką ścianką działową lub parawanem, zapewniającymi pewną dozę prywatności. 

Kawalerka z sypialnią w oddzielnym pomieszczeniu – jak do niej podejść? Spróbuj odciążyć salon, przenosząc część wyposażenia do sypialni: zamontuj w niej dużo ściennych półek i wyeksponuj na niej najciekawsze dekoracje, zdjęcia w ramkach czy książki. 

Co z dekoracjami? Postaw na duże lustra, zwiększające optycznie przestrzeń. 

Jak z kawalerki zrobić 2 pokoje?

Jak przedzielić kawalerkę na 2 pokoje, jeśli nie możemy pozwolić sobie na postawienie nowych ścian? Jest na to kilka sposobów:

  • Montaż antresoli – idealny sposób na zagospodarowanie w niewidocznym miejscu biura czy sypialni. Kawalerka z antresolą to nie tylko praktyczne, ale także: niezwykle modne rozwiązanie. Pasuje świetnie m.in. do surowej stylistyki industrialnej (w tym przypadku, warto postawić na metalowe schody i balustradę) czy skandynawskiej (tu sprawdzi się świetnie drewniane wykończenie). Co ważne: montaż antresoli może być zrealizowany jedynie w pomieszczeniach wysokich na co najmniej 2,8 m.
  • Montaż ścianek działowych –  Na takie rozwiązanie pozwala część właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkookresowo – o ile po demontażu ścianki, doprowadzimy przestrzeń do idealnego stanu. Ścianki o odpowiedniej grubości zastępują z powodzeniem zwykłe ściany. Zapewniają podobną prywatność; są jednak mniej dźwiękoszczelne.
  • Wydzielenie przestrzeni regałem – sprawdzi się w przypadku potrzeby ukrycia sypialni czy kącika biurowego. Nie zapewnia prywatności czy dźwiękoszczelności, ale stanowi stylowy i modny pomysł na kawalerkę z pomysłem.