Jak tanio urządzić mieszkanie? To jedno z najczęściej powtarzających się pytań w Internecie – trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę wysokie ceny mebli i akcesoriów. Chcesz poznać pomysły na zaoszczędzenie na remoncie i wystroju? Mamy na to 10 sposobów. 

Jak tanio urządzić mieszkanie?

1. Planuj, planuj, i jeszcze raz planuj

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli działasz bez planu, szybko wpadniesz w pułapkę kupowania rzeczy, które wcale nie są ci potrzebne – zaczniesz kierować się wyłącznie regułą ,,byle tylko było tanio". Zanim więc rozpoczniesz urządzanie mieszkania tanim kosztem, ułóż sobie w głowie plan tego, co chcesz osiągnąć.

Jak ma wyglądać twoje mieszkanie? W stronę której popularnej stylistyki ma podążać? Bez których mebli czy akcesoriów możesz się obejść, a które uważasz za niezbędne? Czy nie lepiej kupić jeden dobrej jakości mebel, zamiast kilkudziesięciu zbędnych bibelotów? Dopiero wtedy, gdy odpowiesz sobie na te pytania, możesz przejść do następnych kroków.

2. Nadaj starym meblom nowe życie

Jak tanio urządzić mieszkanie? Jeśli masz stare meble z poprzedniego wnętrza koniecznie je wykorzystaj. Nielubiane meble można odmalować. Inna rada? Pokochaj to, co masz, lub przynajmniej spójrz na to łaskawszym okiem. Niektóre meble z PRL-u są znowu hitem. Jeśli wciąż je masz jesteś szczęśliwcem. Zadbaj o nie specjalnymi preparatami, zmień aranżację, przestaw w inne miejsce.

3. Postaw na wyobraźnię – nie na katalogi

Lubisz przeglądać katalogi meblowe z inspiracjami gotowych wnętrz? To dobra sugestia – ale zły sposób na oszczędzanie. Wizualizacje wnętrz wyglądają wspaniale dlatego, że są kompletne: gdyby usunąć z nich dekoracje i bibeloty, przestałyby prezentować się tak dobrze. Co to oznacza? Twoje mieszkanie nie zmieni się w to z okładki z katalogu, dopóki nie kupisz wszystkiego, co widzisz na zdjęciu – a to wiąże się z gigantycznymi kosztami.

4. Pomaluj jedną ścianę!

Tanie pomysły na urządzenie mieszkania opierają się nie tylko na wymianie wyposażenia czy dodatków, ale także: na zmianie wykończenia ścian czy podłóg. Odmalowywanie całego mieszkania na nową barwę jest kosztowne – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaakcentowanie mocnym kolorem jedynie wybranych części domu. Świetnym rozwiązaniem jest odmalowanie głównej ściany w salonie czy sypialni lub oddzielenie akcentem kolorystycznym aneksu kuchennego od pokoju dziennego. Wybierz mocny odcień: kobalt, malinę czy szmaragd.

5. Wymiana sadzonek

Kwiaty nadają mieszkaniu wyjątkowego klimatu. Zapisz się do grup kwiatowych na popularnym serwisie społecznościowym. Członkowie często organizują wymianę ciekawych szczepek.

6. Dobra organizacja zamiast nowej szafki

Wydaje ci się, że w twoim domu nie ma na nic miejsca? Odpowiedz sobie na pytanie, czy wina nie leży po stronie złego zagospodarowania przestrzeni. Jeśli zamiast nowej półki kupisz znacznie tańsze ozdobne pudełeczka i organizery, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także: miejsce. Wystarczy, że ukryjesz w schowkach wszystkie domowe akcesoria, psujące klimat wnętrza, eksponując jedynie ozdoby i książki. No właśnie – to dobry moment na zagospodarowanie miejsca na domową biblioteczkę! Jeśli twoje książki porozkładane są chaotycznie w szafkach w całym mieszkaniu, zgromadź je na jednej półce. 

7. Stwórz własne ozdoby i dodatki

Skorzystaj z tutoriali DIY w internecie. Na przykład ze sznurków można stworzyć stylowe makramy albo łapaze snów, z palet tanie meble na balkon. 

8. Śledź ogłoszenia i aukcje z używanymi meblami

Sporo używanych mebli w dobrych cenach znajdziesz w internecie. Na portalach aukcyjnych i z ogłoszeniami warto dodać odpowiednie słowa kluczowe, włączyć powiadomienia - poszukiwania będą wtedy bardziej owocne.

9. Przejdź się na targ staroci lub do antykwariatu

Tanie, używane meble i dodatki znajdziesz też na pchlich targach, czasami w antykwariatach. Dowiedz się, kiedy takie targi odbywają się w Twojej okolicy.

10. Oryginalne tekstylia w secondhandach

Secondhandy to miejsca, w których znajdziesz pościel, poszewki, zasłony i obrusy w niskich cenach. Warto tam na nie regularnie polować.