W związku z pogodą za oknem coraz więcej czasu spędzamy pośród naszych czterech ścian. Pomieszczenie, z którego domownicy najczęściej wspólnie korzystają, to zdecydowanie salon. Warto zatem zadbać o to, aby stworzyć w nim przytulne miejsce zarówno do rozrywki, jak i do odpoczynku.

Jak sprawić, aby salon był przytulny?

Podpowiadamy Wam dziś, na co powinno się zwrócić uwagę podczas aranżacji salonu, aby był jak najbardziej klimatyczny oraz przytulny. Dzięki tym kilku prostym wskazówkom, z pewnością osiągniecie zamierzony efekt.

Oprawa salonu - barwy i materiały

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jaka kolorystyka będzie królować w naszym pomieszczeniu. Do stworzenia jak najbardziej przytulnego miejsca najlepiej sprawdzą się ciepłe kolory, takie jak pomarańcze czy żółcie, ale także te bardziej stonowane - beże i szarości. W tym drugim przypadku, zamierzony efekt pomogą nam osiągnąć odpowiednio dobrane materiały i dekoracje. Klasyczne kolory na ścianach można uzupełnić tymi bardziej wyszukanymi i wyrazistymi dodatkami. Elementy na przykład w srebrnym oraz złotym kolorze, grube koce i wzorzyste poduszki - to przepis na niezwykle klimatyczną aranżację. Z kolei meble wykonane z aksamitu, weluru i innych przyjemnych w dotyku tkanin mogą okazać się naprawdę świetnym wyborem.

Urządzanie strefy wypoczynkowej

Centrum niemal każdego salonu stanowi strefa wypoczynkowa. Zazwyczaj składa się na nią kanapa, w towarzystwie foteli oraz jakiegoś stylowego stolika kawowego. Jak sprawić, aby ta strefa była jak najbardziej przyjemnym miejscem? Po pierwsze - wybór odpowiedniej kanapy. Niech będzie wykonana najlepiej z jakiegoś przyjemnego materiału (np. welur, aksamit). To ona odgrywa w końcu główną rolę w całej aranżacji. Zadbaj o to, aby nie zabrakło na niej dużej ilości mięsistych i puchatych poduszek, a do tego wszystkiego dodaj gruby, ciepły koc. Pod kanapą swoje miejsce powinien znaleźć przyjazny dywan, najlepiej miękki i puchaty - od razu milej będzie się na nim stawiać nogi. Przytulnego klimatu nadadzą również wszelkiego rodzaju świece. Rozstaw je w kilku miejscach w salonie - na stoliku czy też przy telewizorze. Od razu wprowadzą do pomieszczenia ciepły nastrój, a przy tym te zapachowe opcje przepięknie pachną i czynią odpoczynek jeszcze bardziej przyjemnym.

 

>> Jak zrobić świecę sojową w słoiku? Poradnik DIY krok po kroku

Gra światła - wiele źródeł oświetlenia

Ciężko nie zgodzić się z tym, że to właśnie światło odgrywa szczególną rolę podczas urządzania wnętrz. Dlatego też warto zadbać o to, aby w naszym salonie było wiele źródeł światła. Dzięki temu istnieje możliwość, aby dowolnie zmieniać panujący w nim klimat, w zależności od tego, na co w danym momencie mamy ochotę. Oprócz świec, o których wcześniej wspominaliśmy, dodaj dodatkowe lampy wiszące oraz lampki na stolikach przy kanapie. Karnisze i zasłony możesz ozdobić robiącymi imponujące wrażenie łańcuchami świetlnymi. Wiele osób stawia także na zamontowanie w niektórych miejscach pasków ledowych. Często znajdują one zastosowanie przy suficie lub przy listwach podłogowych. To dobre rozwiązanie na wprowadzenie przytulniejszego klimatu do bardziej nowoczesnych wnętrz, które z reguły są urządzane w nieco surowszy sposób. Świetnie powinny sprawdzić się także rozstawione gdzieniegdzie dekoracyjne lampiony. Zapalenie ich wieczorową porą to gwarancja magicznego efektu.

Kominek - ciepło domowego ogniska

Kominek jest takim elementem wystroju, który sam w sobie kojarzy się z ciepłem i przytulnością. Jego obecność w salonie zdecydowanie wprowadza niepowtarzalny nastrój, a podczas zimowych wieczorów dodatkowo ociepla pomieszczenie. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego tradycyjną formę. Nic straconego - istnieją kominki dekoracyjne, które pełnią rolę pewnego rodzaju atrapy dla tych standardowych. Są niezwykle efektowną dekoracją, która sprawdzi się w większości wnętrz. Więcej o kominkach dekoracyjnych możecie poczytać również w jednym z naszych artykułów.

>> Kominki dekoracyjne - jaki efekt dają, gdzie je kupić?