Jak segregować śmieci? Aplikacja

Aplikacja do segregowania śmieci to łatwy sposób, aby wprowadzić do swojego gospodarstwa domowego ekologiczne nawyki, a w miarę korzystania z niej nauczyć się wszystkich zasad segregowania odpadów. Większość aplikacji dostępnych za darmo na telefon jest prosta w obsłudze oraz posiada szeroką i rozbudowaną bazę różnych rodzajów odpadów, zarówno tych powszechnych, jak i tych, które budzą najwięcej wątpliwości.

Aplikacje do segregowania śmieci, które cieszą się największą popularnością to:

“Pan Śmieciarz‘;
“Gdzie wyrzucić”;
“EcoScan”;
“Wyrzuć to”.
Jeżeli nie zależy Ci tylko na jednorazowym rozwianiu wątpliwości, ale na pogłębianiu swojej wiedzy na temat ekologii, polecamy również mobilne gry na telefon, które uczą dzieci i dorosłych zasad segregowania odpadków:

“Gram i segreguję”;
“Trash Man” (dostępna jedynie w wersji po angielsku).

Wybraliśmy dwie, wyjątkowo wygodne, zupełnie darmowe i polskie aplikacje, dzięki którym segregowanie odpadów przestanie być kłopotliwe.

Aplikacja do segregowania śmieci - Pan Śmieciarz

Aplikacja do segregowania śmieci “Pan śmieciarz”, to poręczne i łatwe w obsłudze narzędzie z polskim rodowodem. Jej wielką zaletą jest to, że współpracuje z Asystentem Google, dzięki czemu, chcąc zadać pytanie o segregowanie odpadów, nie musimy wpisywać tekstu. Aby użyć aplikacji, należy uruchomić asystenta, a następnie wydać komendę “Zapytaj Pana Śmieciarza”. W tym momencie nasz asystent powinien włączyć aplikację, przy okazji rzucając jakimś żartem. Ogólne oceny aplikacji są bardzo dobre, a internauci zaznaczają, że w większości wypadków dobrze rozpoznaje ona obiekty, które są przedmiotem naszych wątpliwość. Niekiedy jednak zdarzają się nieścisłości, dlatego ważne jest byśmy zadając pytanie, byli maksymalnie precyzyjni. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w walce o czyste środowisko naturalne to prawdziwy skok w przyszłość, jednak aplikacja wciąż jest jeszcze młoda (powstała w 2019 roku), a jej twórcy dalej pracują nad wprowadzeniem kolejnych udoskonaleń, które ułatwiłyby korzystanie z “Pana Śmieciarza”. 

Aplikacja do segregowania śmieci “Pan Śmieciarz” jest, co bardzo istotne, opcją przyjazną dla dzieci. Dzięki temu, że wystarczy komenda wydana głosem, bez konieczności korzystania z klawiatury, może ona być nie tylko efektywnym sposobem na naukę, ale też dobrą zabawą. W końcu nigdy nie jest za wcześnie na budowanie ekologicznej świadomości i odpowiedzialnej społecznie postawy, prawda? Aplikacja “Pan śmieciarz” jest dostępna za darmo i oczywiście po polsku.

Aplikacja do segregowania śmieci - Gdzie wyrzucić?

Aplikacja do segregowania śmieci “Gdzie wyrzucić” to baza zawierająca ponad 1000 różnego rodzaju odpadków. Dane, na podstawie których udziela ona informacji, pochodzą bezpośrednio od Miasta Stołecznego Warszawy, jednak w przypadku nieścisłości, użytkownicy mogą od razu zgłosić swoje uwagi i zaproponować rozwiązania. Może to stanowić pewne ograniczenie, ponieważ reguły segregacji przedstawione w “ Gdzie wyrzucić” dotyczą głównie Warszawy i mogą nieznacznie różnić się między miastami, jednak w większości wypadków są one uniwersalne. Moderatorzy starają się jak najszybciej odpowiadać na wszystkie pytania i rozwiązywać problemy użytkowników. Jest też możliwość zaproponowania wprowadzenia do bazy nowych, budzących wątpliwości odpadów, których nie mogliśmy znaleźć. 

Dużą zaletą aplikacji “Gdzie wyrzucić” jest bardzo szczegółowe rozróżnienie odpadów na poszczególne kategorie, nie tylko na rodzaj tworzywa. Dzięki temu możemy dowiedzieć się na przykład, jak postępować z butelką z atomizerem, a jak bez albo z opakowaniami po konkretnych, najczęściej przez nas kupowanych produktach. Oprócz informacji dotyczących samego podziału produktów, w “Gdzie wyrzucić” znajdziemy też ogólne opisy tworzyw i tego, w jaki sposób powinny zostać one przez wyrzucone (zgniecione lub nie, umyte lub brudne), aby zoptymalizować proces odzyskiwania materiałów. Dodatkowo aplikacja ma przejrzysty interfejs i jest prosta w obsłudze. Jest dostępna za darmo w sklepie Google Play, gdzie cieszy się wysokimi notami - jej ocena to 4,6 na 5 gwiazdek.