Nowy rok, nowa ja? A może w ramach tegorocznych postanowień noworocznych poświęcimy uwagę naszym domom? Przestrzeń, w której żyjemy, nieustannie wpływa na nasze samopoczucie. Szczególnie odkąd pełni nie tylko funkcję zacisznego azylu czy miejsca spotkań ze znajomymi, ale też biura i szkoły. Pandemia zmusiła nas do zredefiniowania relacji z domem. A początek nowego roku to dobry czas na wprowadzenie pozytywnych zmian, które odwdzięczą się nam większym poczuciem komfortu i równowagi.

Raport IKEA „Życie w domu 2021”

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, przyjrzyjmy się sytuacji mieszkaniowej Polaków. Czy darzymy swoje domy miłością? Za czym tęsknimy, czego brakuje nam w naszych czterech ścianach? Raport „Życie w domu” rzuca nieco światła na emocje i odczucia towarzyszące nam każdego dnia. Jaki jest główny wniosek płynący z raportu? Tak podsumowuje go Marcus Engman, Dyrektor Kreatywny w Grupie Ingka: 

Wiemy już, że idealny dom to bardziej zielone, przestronne i wygodne miejsce do życia, w którym możemy być blisko ludzi, na których nam zależy i robić to, co sprawia, że czujemy się dobrze.

 

W praktyce oznacza to, że aż 37% osób chce, aby ich miejsce zamieszkania znajdowało się blisko terenów zielonych, a 34% – marzy o prywatnym ogrodzie lub balkonie. O ile te pragnienia mogą być trudne do zrealizowania, to IKEA przekonuje, że nawet drobne zmiany pomagają stworzyć szczęśliwe miejsce do życia. Blisko połowa badanych (47%) z całego świata podjęła już wysiłki na rzecz lepszej organizacji swoich domów. Ich główną motywacją było odzyskanie poczucia równowagi i dobra kondycja zdrowia psychicznego (kierowało się nią 84% ankietowanych). A niemal jedna czwarta osób chciała znaleźć przestrzeń na swoje hobby.

Sortowanie, organizacja, uwolnienie – metoda 3 kroków do odzyskania harmonii w domu

Pozostaje pytanie, jak niewielkim kosztem (i bez konieczności dobudowy balkonu) wprowadzić pozytywne zmiany w swoim domu. Odpowiedź IKEA opiera się na funkcjonalności. Dzięki niej nawet mały metraż może zamienić się w praktyczne wnętrze. Wystarczy wykorzystać każdy zakamarek i wprowadzić kilka sprytnych rozwiązań.

Krok 1. Sortowanie

Kojarzysz ten moment sprzątania, w którym wszystkie Twoje rzeczy lądują na podłodze? Na początku tak może wyglądać sortowanie, ale w tym chaosie jest metoda. Cała tajemnica polega na określeniu, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Przy sortowaniu przedmiotów myśl o warunkach, w jakich należy je przechowywać. Być może niektóre z nich nie lubią wilgoci, inne wymagają odpowiedniej temperatury lub konkretnego rodzaju powierzchni. Rzeczy warto podzielić na kategorie, takie jak ubrania i obuwie, książki i dokumenty lub akcesoria hobbystyczne.

Krok 2. Organizacja

Kiedy masz już pełen obraz wszystkich posiadanych przedmiotów, pora znaleźć dla nich nowe miejsce. Dobra organizacja polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych metrów... sześciennych. Być może pod oknem lub nad szafą znajduje się przestrzeń, na którą wcześniej nie zwróciłaś uwagi, a ma ona potencjał do wygodnego przechowania. Pomocne mogą okazać się także drążki lub haczyki, dzięki czemu wykorzystasz nawet potencjał sufitu! Na tym etapie musimy nieustannie pamiętać o naszym komforcie. Rzeczy powinniśmy trzymać jak najbliżej miejsca, w którym najczęściej z nich korzystamy. Przybory kuchenne warto mieć zawsze pod ręką, a puchową pościel możemy bez obaw umieścić w worku próżniowym na strychu lub dnie szafy. Organizację ułatwią Ci praktyczne pojemniki i akcesoria do przechowywania.

Krok 3. Uwolnienie

Ten etap możemy nazwać także podarowaniem nowego życia meblom i przedmiotom, których już nie potrzebujesz. Jeśli dana rzecz Ci nie służy, nie wahaj się przed wystawieniem jej na sprzedaż lub po prostu daj ją komuś, kto zrobi z niej użytek. Możesz przekazać ją organizacji charytatywnej lub przysłużyć się planecie i oddać ją do recyklingu. Pożegnania bywają trudne, ale tym sposobem zyskasz więcej miejsca na to, co naprawdę sprawia Ci radość.

Jak wykorzystać nową przestrzeń?

Jeśli udało Ci się przejść przez wszystkie 3 kroki, gratulacje! Teraz nadszedł moment na decyzję, co zrobić z nowo odkrytą przestrzenią. IKEA zachęca, aby przeznaczyć ją na komfortowe miejsce do pracy lub realizację hobby. W tym celu możesz wypróbować stolik, który będzie pełnił funkcję ruchomego hotspotu. Mebel na kółkach możesz z łatwością przesuwać ze sobą wszędzie, dzięki czemu będzie pod ręką w każdej chwili. 

Dobrym sposobem na aranżację przestrzeni są także półki, stojaki czy przegródki do szuflad. Te małe i niedrogie akcesoria pozwolą zachować porządek w szafkach, a tym samym uniknąć frustracji przy porannym dobieraniu ubrań czy pakowaniu plecaka do szkoły.

Wszyscy wiemy, jak ważna w zatłoczonych czterech ścianach jest odrobina prywatności. Lub wyraźne oddzielenie domowego biura od miejsca relaksu po pracy. W tym celu możemy wykorzystać ścianki działowe lub zwyczajne szafki czy regały. Tym samym zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Dodatki, które odmienią wnętrze

Na koniec zostawiłyśmy najprzyjemniejszą część. Odświeżanie domu to nie tylko organizacja, ale także dekoracje. W IKEA czekają tekstylia, obrazki, świeczniki i figurki, które będą stanowić idealne dopełnienie Twojego wnętrza. Nawet zmiana poduszek na kanapie może odmienić charakter salonu, a rośliny doniczkowe natychmiast wprowadzą poczucie spokoju.