Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. To właśnie tu również większość z nas będzie celebrować święta Bożego Narodzenia. Warto zatem zadbać o to, aby panował w nim iście świąteczny nastrój. Podpowiadamy zatem jak przygotować salon na święta w 4 prostych krokach.

Po pierwsze - choinka

Trzeba zgodzić się z tym, że w większości domów nie ma świąt bez choinki. Ubieranie jej specjalnie na tę okazję to tradycja podtrzymywana przez wielu z nas. Można ją udekorować na mnóstwo sposobów, w zależności od tego jaki jest ogólny wystrój całego wnętrza. Na pewno najlepsze wrażenie zrobi prawdziwe, pachnące lasem drzewko. Jednak nie martwcie się - sztuczne choinki mogą wyglądać równie elegancko. W tym celu wystarczy zadbać o odpowiednie ozdoby. Bardziej szczegółowo o tym, jak ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia, pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów. Tam znajdziecie odpowiedzi na większość nurtujących pytań.

Po drugie - świąteczne ozdoby na stół

Stół stanowi centrum salonu podczas świąt. Z tego względu, on również powinien wpasowywać się w świąteczny klimat. Celebrowanie bożonarodzeniowego okresu jest wyjątkowe, więc stół powinien być przygotowany na tę okazję w odpowiedni sposób. Istnieje kilka elementów, które według starodawnych zwyczajów powinny się na nim znaleźć. Jest to między innymi sianko, opłatek i standardowo 12 wigilijnych potraw. Oprócz tradycyjnych dekoracji, należy zaopatrzyć się w rzeczy wręcz niezbędne, takie jak odpowiednia zastawa czy elegancki obrus. Dobrze by było, aby swoje miejsce gdzieniegdzie znalazły tematyczne, świąteczne ozdoby. Dzięki nim, wspólne spożywanie posiłków stanie się jeszcze bardziej przyjemne.

Zobacz: Jak przygotować stół na święta Bożego Narodzenia? Kilka praktycznych wskazówek

Po trzecie - dekoracje okien

Wiadome jest, że na święta powinno się ubrać choinkę i odpowiednio nakryć do stołu. Nie każdy jednak wpadnie na pomysł, aby udekorować też okna. Umieszczenie wokół nich ciekawych ozdób wprowadzi do pomieszczenia jeszcze bardziej świąteczny klimat. Czasem wystarczy nawet kilka świeczek czy światełek na parapecie i w prosty sposób możemy cieszyć się efektownym wystrojem.

Zobacz: Świąteczny wystrój okna. Pomysłowe aranżacje na Boże Narodzenie

Po czwarte - światła nigdy za wiele

Nic nie jest w stanie momentalnie zmienić nastroju w całym wnętrzu tak, jak odpowiednia gra światła. Łańcuchy świetlne, świecące gwiazdy i zapachowe świece to w tym przypadku strzał w dziesiątkę. Możemy rozwiesić łańcuch lampek na karniszach od firanek albo dać im luźno zwisać wzdłuż ściany. Świece z kolei świetnie sprawdzą się jako dodatek na stole, najlepiej w towarzystwie jakiegoś stylowego świecznika. Zapalenie światełek i świec wieczorową porą to przepis na niezwykle magiczny klimat.