Drewniana podłoga jest piękna sama w sobie. Naturalny kolor, sęki widoczne w materiale, wzór ułożonego parkietu zdobią wnętrze. Po pewnym czasie nawet perfekcyjnie ułożone drewno wymaga jednak odświeżenia. Jeśli zamiast cyklinowania i lakierowania wolicie opcję z zmianą koloru to przeczytajcie koniecznie nasze rady.   
Eksperci z Tikkurila (producent farb) twierdzą, że jeśli na powierzchni podłogi nie ma skomplikowanych uszkodzeń, to renowację można przeprowadzić niemalże od ręki. Wystarczą dobry pomysł, odpowiednia farba i chęci. Drewno możecie pomalować kolorem, jaki tylko przyjdzie Wam do głowy. Ponadczasowa biel, modna mięta, albo millennial pink? Nic nie stoi na przeszkodzie. Kolor farby warto po prostu dopasować do innych elementów wyposażenia czy dekoracyjnych dodatków, tworząc spójną, pełną harmonii całość. Przy pomocy taśmy malarskiej lub szablonu możecie wyczarować na podłodze dowolny wzór, dodając aranżacji intrygującego wyrazu. Może to być na przykład modna szachownica. 

Jak samodzielnie pomalować drewnianą podłogę?

1. Czyszczenie 
Na początek trzeba starannie oczyścić podłogę z wszelkich zabrudzeń, które mogą ograniczać przyczepność farby. W razie konieczności należy powierzchnię zeszlifować, a następnie dokładnie odkurzyć i umyć, by pozbyć się resztek pyłu. Gdy podłoga jest gładka i zmatowiona, można zacząć malowanie. 
2. Malowanie
Do malowania warto zastosować specjalną farbę podłogową ( na przykład Tikkurila Betolux Akva). Taka farba nie wymaga farby podkładowej, co znacznie przyspiesza cały proces. Za pomocą wałka z krótkim włosiem lub pędzla z włosiem syntetycznym należy nanieść 2-3 warstwy produktu. Najlepiej malować kilka desek na raz, wzdłuż ich długości. Ponieważ produkt szybko schnie, dlatego trzeba zawczasu rozplanować sobie prace w taki sposób, by uniknąć łączenia warstw suchej i mokrej. 
3. Schnięcie
Tak pomalowana podłoga schnie przez około 4-5 godzin. Po tym czasie można zacząć delikatne użytkowanie. Do całkowitego wyschnięcia potrzebuje jednak około 2 tygodni. Dlatego szorowanie i bardziej intensywne czyszczenie warto odłożyć na krótki czas.