Jak odnowić meble? Po wielu latach użytkowania, nawet najlepsze drewno może nosić wyraźne ślady zużycia. Ich usunięcie wymaga sporego nakładu pracy, ale efekt jest tego wart. Odświeżone meble zyskają drugie życie, wprowadzając do aranżacji wnętrza nutkę retro klimatu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

Od czego zacząć odnawianie mebli?

Drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów. Należy jednak wiedzieć, że upływający czas jest jego wrogiem i nawet najlepiej zabezpieczone meble z drewna, nie są wieczne. Wilgoć, wdzierające się do mieszkania  promienie słoneczne, zabrudzenia - to wszystko nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. W takiej sytuacji, można zdecydować się na nowy komplet, ale jeżeli nasze stare meble wciąż jeszcze idealnie wpisują się w aranżację wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je odświeżyć, tym bardziej, że nie jest to specjalnie skomplikowane.

Jak odnowić meble? W pierwszej kolejności, należy dokładnie ocenić ich stan - określić głębokość zarysowań i znaleźć wszelkie ubytki materiału. Jeżeli meble bardziej niż renowacji wymagają tylko odświeżenia, można ograniczyć zakres prac, pomijając etap usuwania starej farby (choć jeżeli efekt ma być najlepszy z możliwych, nie polecamy dróg na skróty). 

Następnie, należy ocenić z jakimi meblami mamy do czynienia. Jest to o tyle istotne, że meble drewniane i laminowane wymagają innej techniki odnawiania.

Ocena stanu mebli pozwoli na opracowanie konkretnej koncepcji ich odnowy. Gdy już wiemy, jaki efekt chcemy uzyskać, należy wybrać odpowiednią farbę. Do wyboru mamy kilka opcji:

farba akrylowa - najczęściej wybierany wariant, świetnie kryje i nie pozostawia intensywnego zapachu. Pozwala uzyskać wykończenie matowe, półmatowe lub satynowe,

farba kredowa - szybko wysycha, nie wydziela intensywnego zapachu i zapewnia interesujący efekt wizualny (matowy, nieco artystyczny),

farba alkidowa - świetnie nadaje się do zabezpieczenia powierzchni, która podlega intensywnej eksploatacji,

lakierobejca - podkreśla naturalne usłojenie drewna, jest odporna na zużycie i świetnie zabezpiecza malowaną powierzchnię,

lakier do drewna - nie wnika w strukturę materiału, zabezpiecza drewno od zewnątrz. 

Kolejna rzecz, to przygotowanie pomieszczenia. Meble najlepiej odnawiać na zewnątrz (np. w ogrodzie) lub na balkonie. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wybierz przewiewne pomieszczenie i dokładnie zabezpiecz podłogę. 

Jak odnowić meble: co będzie potrzebne?

Przed rozpoczęciem pracy, należy zgromadzić wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. Czego będziemy potrzebować? Oto lista niezbędnych akcesoriów:

 

gruboziarnisty papier ścierny,

 

papier ścierny o drobniejszym uziarnieniu,

 

drobnoziarnisty papier ścierny,

 

packa do papieru ściernego,

 

preparat do usunięcia starego lakieru (niezbędny w przypadku mebli o skomplikowanych kształtach),

 

cienki pędzel,

 

wałek malarski o długości włosia do 10 mm,

 

masa szpachlowa do wypełnienia ubytków w drewnie,

 

farba do drewna (alternatywnie - bejca, lakierobejca lub lakier bezbarwny, zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać),

 

folia malarska,

 

taśma malarska,

 

maska lakiernicza przeciwpyłowa,

 

szare mydło. 

W przypadku mebli laminowanych, może przydać się też klej do drewna i ścisk stolarski.

Jak odnowić meble: krok 1

W pierwszej kolejności, należy dokładnie przygotować wszystkie meble, które chcemy odnowić. Odkręcamy wszelkie uchwyty, klamki i drzwiczki. Wyjmujemy szuflady, demontujemy wszystkie elementy ozdobne.

Następnie, dokładnie myjemy powierzchnię wodą z dodatkiem szarego mydła. Dzięki temu, odsłonimy wszelkie zarysowania i inne uszkodzenia, co pozwoli nam dokładnie ocenić stan powierzchni.

Drobne rysy znikną wraz z warstwą starego lakieru, jednak znaczne ubytki będą wymagały wypełnienia. Jeżeli mamy do czynienia z meblami laminowanymi, koniecznie trzeba ustalić, czy zewnętrzna warstwa nie odkleja się. Jeżeli tak, przed rozpoczęciem właściwych prac należy usunąć ten defekt. Powierzchnię wewnętrzną (między warstwami) oczyszczamy papierem ściernym i wodą z szarym mydłem. Po wyschnięciu, nanosimy klej, ściskamy element ściskiem stolarskim i zostawiamy do wyschnięcia.

Jak odnowić meble: krok 2

Kolejny krok to przygotowanie samej powierzchni, z którą będziemy pracować. Często można spotkać się z opiniami, według których, usunięcie starej warstwy farby nie jest konieczne, jeżeli meble nie są bardzo zniszczone. Nie polecamy tej metody. Aby drewno mogło zyskać autentyczny blask nowości, a nowa warstwa zabezpieczająco-koloryzująca utrzymywała się przez lata, należy bezwzględnie pozbyć się starej farby/lakieru. Jest to dość czasochłonne, ale finalny efekt wynagrodzi nam cały włożony trud.

Do wyboru mamy dwie metody - mechaniczną i chemiczną. Pierwszą z nich, stosujemy na wszystkich płaskich powierzchniach. Zaczynamy od papieru ściernego o gradacji 200 i wraz z postępem, zmniejszamy ziarnistość. Na koniec, powierzchnię wygładzamy papierem drobnoziarnistym. Pamiętaj, że ruchy twojej ręki muszą być zgodne z kierunkiem przebiegu usłojenia.

Druga metoda - chemiczna - jest mniej dokładna, ale gdy mamy do czynienia z meblami o złożonej formie, sprawdzi się najlepiej. Takiego zmywacza zawsze należy używać zgodnie z zaleceniami producenta.  

Po pozbyciu się starej warstwy, meble dokładnie myjemy wodą z szarym mydłem (aby usunąć kurz, pył i pozostałości środka chemicznego) i pozostawiamy do wyschnięcia.

Powyższe wskazówki dotyczą mebli drewnianych, innego przygotowania wymagają meble laminowane. W tym przypadku, zakres prac przed malowaniem jest mniejszy. Wystarczy tylko oczyścić i osuszyć powierzchnię, nanieść warstwę podkładu (preparatu gruntującego), a po jego wyschnięciu - delikatnie przetrzeć całość drobnym papierem ściernym.

Jak odnowić meble: krok 3

Kolejny etap, to likwidacja głębokich zarysowań i ubytków. Uwaga - w przypadku pracy z meblami laminowanymi, ten etap powinien poprzedzić nanoszenie podkładu!

Do wypełnienia głębokich rys, świetnie nada się szpachlówka epoksydowa. Dobrym wyborem są preparaty dwuskładnikowe, zapewniające łatwą aplikację i skutecznie wypełniające ubytki. Przed nałożeniem szpachlówki, należy dokładnie zapoznać się ze wskazówkami producenta - różne preparaty wymagają różnych proporcji składników i charakteryzują się różnym czasem utwardzania. 

W przypadku mebli laminowanych, drobne zarysowania nie są problemem wymagającym szpachlowania. Z łatwością poradzi sobie z nimi farba kryjąca do drewna.

Po wypełnieniu, powierzchnię należy dokładnie wygładzić drobnym papierem ściernym i ponownie odkurzyć. 

Jak odnowić meble: krok 4

Ostatnim krokiem jest malowanie. Zaczynamy od miejsc najtrudniej dostępnych, używając cienkiego pędzelka. Następnie, sięgamy po wałek. To najodpowiedniejsze narzędzie, nie pozostawia bowiem nieestetycznych smug (choć niektórym osobom może zależeć na właśnie takim efekcie) i nie stwarza ryzyka wypadania włosia.

Pamiętaj, żeby wykonywać pociągnięcia tylko w jednym kierunku, najlepiej zgodnie z przebiegiem usłojenia drewna. Niektóre farby (przede wszystkim alkidowe) wymagają naniesienia dwóch powłok. Nie zapominaj o ochronie dróg oddechowych i o zapewnieniu odpowiedniego przewiewu, zwłaszcza gdy używasz lakieru lub lakierobejcy.