Ipomea: charakterystyka i odmiany

Ipomea, znana również pod nazwą wilec, jest rośliną pnącą, należącą do rodziny powojowatych. Tak jak bluszcz, doskonale nadaje się do obsadzania ogrodzeń lub balustrad balkonów. Jej charakterystycznym elementem są jej kielichowate kwiaty występujące w wielu różnych kolorach, które często są mylone z powojem i petunią. Charakterystyczną cechą, po której od razu możemy rozpoznać ipomeę, jest pas ciemniejszego koloru biegnący przez środek płatka.

Wilec najczęściej występuje jako pnącze, którego długość osiągać może nawet 15 metrów długości. Warto jednak wiedzieć, że może on występować również w formie niewielkiego drzewa dorastającego do 5 metrów wysokości lub byliny o wzniesionym pokroju. Nie licząc drzew, wszystkie odmiany wilców są traktowane jak rośliny jednoroczne.

Ipomea purpurea, czyli ipomoea purpurowa to najpopularniejsza odmiana wilca, która cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje piękne żywe kolory. Występuje nie tylko w odcieniach purpury, ale też w kolorach fioletu i różu, niekiedy z barwnym, kontrastującym oczkiem w środku kielicha.  

Wilec ziemniaczany również jest ciekawą odmianą. Jego największym walorem estetycznym są jego ozdobne liście. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że bardzo dobrze znasz tę roślinę. To właśnie z niej wyrastają bataty, czyli słodkie ziemniaki, które są podziemną częścią wilca. Jeżeli zdecydujesz się na domową uprawę batatów, koniecznie zasadź je w doniczkach. Uprawianie tej odmiany wilca w gruncie przyciągnie do Twojego ogrodu ślimaki.

Wilec trójbarwny to wyjątkowo kolorowa odmiana, która pochodzi z Meksyku. Ma piękne sercowate liście i okazałe kwiaty w trzech, najczęściej mocno kontrastujących ze sobą kolorach. Najpopularniejszy z trójbarwnych wilców to Heavenly Blue, którego płatki są intensywnie niebieskie od zewnątrz, zaś w środku kielicha znajduje się biało-żółte oczko.

Pamiętaj, że ipomea jest trującą rośliną, w której nasionach znajdują się alkaloidy indolowe. Jeżeli w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub ciekawskie zwierzęta rozważ zrezygnowanie z uprawy. W przypadku, gdy wilec już u Ciebie rośnie, koniecznie zapoznaj się z objawami zatrucia, do których należą: 

halucynacje, 

euforia, 

rozszerzone źrenice, 

nudności, 

wymioty, 

biegunka, 

senność, 

drętwienie i skurcze mięśni.

Jeśli mimo to zdecydujesz się posadzić w swoim ogrodzie lub na tarasie te piękne kwiaty, warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą Ci zapewnić im jak najlepsze warunki. Nie martw się jednak - ich uprawa nie należy do skomplikowanych i podobnie jak konwalie, są praktycznie samowystarczalne, za to ich walory estetyczne potrafią zwalać z nóg. 

Kiedy sadzić wilce?

Wilec powinien być sadzony w dwóch terminach, zależnie od tego, czy chcemy wysiać go bezpośrednio do gruntu, czy zdecydujemy się na uprawę doniczkową. W przypadku tej pierwszej opcji powinniśmy poczekać do kwietnia lub nawet do maja. W przypadku drugiej możemy wysiać nasiona już w marcu. Co istotne, jeżeli nie chcesz co rok kupować nasion, możesz bez większego trudu uzyskać je z własnej uprawy. Wystarczy, że pobierzesz je z przekwitających kwiatów późnym latem. Aby mieć pewność, że są dojrzałe, zwróć uwagę na ich kolor - powinny być smoliście czarne. 

Uwaga! Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się zasadzić wilca w doniczce, powinnaś odpowiednio dostosować ją do jego potrzeb. Należy koniecznie dodać podpórki, po których mógłby się wspinać, lub postawić donicę w pobliżu ogrodzenia, które mógłby opleść. Jeśli chcesz, aby pędy rosły do dołu, możesz też zdecydować się na wiszącą doniczkę, którą powiesisz na słonecznym balkonie, lub na skrzynki zawieszone na balustradzie. 

Jak uprawiać ipomeę?

Ipomea lubi Słońce, im więcej światła, tym obficiej będzie kwitnąć i tym piękniej wybarwiają się jej płatki. Gleba pod uprawę wilców powinna być żyzna i przepuszczalna, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Przed sadzeniem kwiatów dobrze jest wzbogacić ziemię nawozem. Nasiona wilców wysiewamy wiosną, kiedy tylko miną ostatnie nocne przymrozki. Pnącza te rosną bardzo szybko i już na początku lata cieszyć będziemy mogli się pięknym ukwieconym ogrodzeniem. 

Ipomea: pielęgnacja

Wilce powinny być podlewane regularnie, ale w niewielkich ilościach. Jeżeli lato jest wyjątkowo suche, powinniśmy częściej sięgać po konewkę, ponieważ ipomea może obumrzeć już po kilku dniach bez wody. Uważaj jednocześnie, by nie zalać korzeni, co może doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Jeżeli przed sadzeniem zaniechaliśmy wzbogacenia ziemi nawozem, powinniśmy pamiętać o odżywianiu kwiatów co dwa tygodnie, od maja do końca sierpnia. Najlepiej w tym celu sięgnąć po nawóz do roślin kwitnących. Ważne, by miał on niewielką zawartość azotu, który może ograniczać powstawanie kwiatów, na rzecz obfitej nadprodukcji liści.

Kwiaty ipomei żyją zaledwie kilka godzin i są niemal natychmiast zastępowane przez kolejne. Z tego powodu powinniśmy nawet codziennie poświęcić chwilę na usunięcie obumarłych kwiatostanów. Dzięki czemu umożliwimy zawiązywanie się kolejnych pąków i ograniczymy prawdopodobieństwo rozwoju chorób.

Symbolika: co oznacza wilec?

Ipomea, choć jest pięknym i wdzięcznym kwiatem, ma niezwykle smutną symbolikę. Odnosi się ona do raniących aspektów miłości. Przypomina o tym, że każdy związek może się kiedyś zakończyć. Jest ona też wyrazem smutku po zerwaniu. Jednocześnie, wilec może symbolizować miłość niespełnioną lub nieodwzajemnioną, która zamiast nas uskrzydlać, przynosi smutek i cierpienie. Co ciekawe, tego rodzaju konotację związane z ipomeą wywodzą się z kultury chińskiej. Starożytni traktowali kwiaty wilca jako przestrogę, by nie poświęcić swoich obowiązków i honoru w imię niestałej miłości.