Instalacja "KOSMOS" Beaty Konarskiej

Beata Konarska to artystka, którą szczególnie dobrze znają mieszkańcy Warszawy. Jej "Pegazy" pasą się przed Biblioteką Narodową, a koguty (narodowy symbol Francji) strzegły francuskiej ambasady na Pięknej. Tym razem artystkę zainspirowały ciała niebieskie. Instalacja „KOSMOS" Beaty Konarskiej stanęła niedawno przed Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obiekt jest elementem ekspozycji "Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”. To ruchoma, przestrzenna forma graficzna, inspirowana dziełem “Machinae Coelestis” Heweliusza. Kosmos Beaty Konarskiej kręci się wokół własnej osi pod wpływem siły wiatru. Dodatkowo wybrane elementy tej barwnej instalacji obracają się niezależnie. Przy silnym wietrze instalacja dynamicznie się porusza, zmienia kierunki i tempo. Rzeźba zdaje się funkcjonować w pełnej koegzystencji z siłami Natury. Obiekt o wymiarach 340 x 250 cm wykonano z lakierowanej blachy.

Kosmologia i architektura

- Tworząc instalację w konkretnej przestrzeni publicznej Pałacu w Wilanowie, ważne dla mnie było wpisanie się w specyfikę i tożsamość miejsca. Tematyka kosmologiczna jest kluczem do zrozumienia struktury pałacu. Znajduje ona swój wyraz zarówno w samej architekturze budynku, założeniach przestrzennych, jak i dekoracjach. Na elewacji pałacu znajdują się motywy związane z kosmicznym porządkiem świata. Zależało mi na wejściu w rodzaj dialogu z historią i tkanką tego miejsca - zarówno z symboliką i kolorystyką elewacji oraz bogatą wzorzystą geometrią barokowego ogrodu. Równocześnie chciałam osiągnąć efekt zarazem lekkości jak i dynamiki instalacji - kiedy nagle wprawiona w ruch przez wiatr zaczyna obracać się. Kolorystyka nawiązuje do bajkowych, kolorowych wyobrażeń tworzonych przez Heweliusza. Oryginalnie, w XVII wieku na tarasach na osi pałacu znajdowały się fontanny. Ponieważ nie ustalono ich wyglądu, zaznaczony jest jedynie ich zarys w formie ceglanych wzorów na posadzce. W środku centralnego okręgu umiejscowiona jest instalacja „Kosmos” - tłumaczy Beata Konarska.

 

___________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.