Surrealistyczne i intrygujące - bardziej niż jawę, przypominają sny. Niektóre wywołują uśmiech, inne wprowadzają w melancholijny klimat. Choć abstrakcyjne, mówią dużo o czasach w których żyjemy. Wiele  z nich rozbudza tęsknotę za tym, co już nie wróci. W redakcji obserwujemy kilka kont artystów 'kolażystów' i przyznamy, że z niecierpliwością czekamy na ich nowe prace. Mamy niemal pewność, że kolaże uzależniają; wprowadzają inną perspektywę, dają natchnienie i wytchnienie od masowych wytworów. Dzielimy się naszymi odkryciami z Wami: 

Profil @sammyslabbinck prowadzi uznany belgijski artysta zajmujący się kolażami. Sammy jest mistrzem tworzenia onirycznych i metaforycznych prac. Jego kolaże publikował m. in. The New Yorker i Telegraph, a lista jego klientów jest długa i różnorodna: od Disneya przez Nescafe, Peugeot, aż po Museum of Sex. Ta rozpiętość nie dziwi nas wcale; kolaże sprawdzają się chyba w każdej dziedzinie.

Polskie konto na Instagramie @zlepki.collages prowadzi uzdolniona młoda artystka. Tyle wiemy na pewno. Tajemnicza i skromna, w opisie ma jedynie informację: zlepiam obrazki i słowa. Gołym okiem widać, że ten krótki opis nie oddaje poziomu niezwykłych prac, które tworzy @zlepki.collages. Oprócz pięknych wizualnie zestawień, na swych kolażach artystka umieszcza poetyckie zdania, także zlepione z różnych kontekstów. One nadają jej pracom nowy, często jeszcze bardziej abstrakcyjny sens. Oto kilka naszych ulubionych: Dwoje to już osobny świat. Ja ciągle żyję w przeświadczeniu, że któregoś pięknego dnia czeka nas wyprawa w głąb siebie. Życie to scena we śnie. Wierzę w sny. Niektórzy tak mają. Zobaczcie na jakich kolażach umieściła je artystka.

Kuratorem profilu @collagecollectiveco jest młody, aktywny i pomysłowy chłopak @dillon_mcintosh, który dostrzegł potrzebę i wartość zrzeszenia  artystow kolażystów z całego świata. Sam jest projektantem, pisze bloga i jest wydawcą pewnego magazynu. Na profilu @collagecollectiveco znajdziemy mnóstwo kolaży (różne techniki, stylistyka), łączy je to, że wszystkie prezentują wysoki poziom. Każdy, kto chce pokazać swój kolaż szerszej, i co być może ważniejsze - niewątpliwie zainteresowanej tematem publiczności, może użyć hasztagu: #collagecollectiveco. Jeśli praca zaciekawi Dillona, na pewno pojawi się na popularnym profilu. Ponadto @collagecollectiveco wydaje piękne albumy z najciekawszymi kolażami roku.

Tekst: Ela Stasiak

Instagram: niesamowite kolaże artystyczne - GALERIA>>