Przy ulicy Jacka Malczewskiego w Radomiu już nie długo ma powstać nowy, wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługowo-handlową oraz garażem podziemnym. Blok o 14 kondygnacjach to projekt biura architektonicznego (zespół autorski: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - generalny projektant, dr inż. arch.  Piotr Żabicki – architekt prowadzący, mgr. inż arch.  Piotr Kuczyński – architekt sprawdzający, arch. Marcin Szubski – kierownik projektu, arch. Mateusz Jędrzejewski, arch. Andrzej Bratkowski, arch. Marcin Kitala.

Architektura zainspirowana malarstwem

Główne inspiracje? Twórczość Jacka Malczewskiego i modernizm. Kompozycja elewacji budynku ma w abstrakcyjny sposób nawiązywać dialog z malarstwem mistrza symbolizmu. - Prosty pikselowy wzór elewacji zakładający dużą powtarzalność okien ma za zadanie zmaterializować formę żywiołowego rysunku, w którym niebo odbijać się będzie niczym w pejzażach polskich symbolistów z Jackiem Malczewskim na czele - czytamy w komunikacie prasowym. Na dziedzińcu i w lobby znajdą się za to charakterystyczne mozaiki. - „By dziedziniec zyskał unikalny charakter zaprojektowaliśmy posadzkę w postaci kolorowych, ceramicznych mozaik, będących współczesną interpretacją „rozpikselowanego” obrazu Jacka Malczewskiego pt. „Jacek nad stawem” – tłumaczy architekt Marcin Szubski, kierownik projektu z Kuryłowicz & Associates.

Radomski modernizm

Architektura budynków nawiąże do tradycji radomskiego modernizmu. Przy kształtowaniu elewacji architekci przyjęli założenie, by w maksymalny sposób zdynamizować bryłę zmniejszając przy tym optycznie skalę obiektu. W „wieży” zaprojektowano 145 mieszkań od jedno do siedmiopokojowych, o powierzchni od 33 do 176 m2 oraz – na ostatnim piętrze – największy apartament z 250 metrowym tarasem zlokalizowanym na dachu obiektu. Na parterze znajdzie się za to część usługowo-handlowa. Kolorystyka? W kolorze zgaszonej czerwieni, nawiązującej do budynków istniejących już w bezpośrednim sąsiedztwie. Do tego dużo przeszkleń i trochę żywej zieleni (ogródki na tarasach).