Przyroda i wielkomiejski industrial - na tych dwóch biegunach oparli swoją najnowszą serię gresów wielkoformatowych Grand Concept projektanci marki Opoczno, polskiego producenta płytek ceramicznych i gresowych. W ten sposób, z myślą zarówno o wnętrzach domowych, jak i przestrzeniach komercyjnych, powstało trzynaście kolekcji o różnym charakterze. Znaki szczególne? Dobre wzornictwo oraz imponujące formaty płytek: 60x60 cm, 80x80 cm oraz 60x120 cm. 

Natura

O tym, że natura ma na nas dobroczynny wpływ wiadomo od dawna. Bliskość zieleni i czystej wody, spacer wśród drzew czy po górskim szlaku, popołudniowa kawa w ogrodzie pomagają zredukować stres i na dłużej ładują nasze baterie. Nie dziwi więc fakt, że naturą chcemy się także otaczać w naszych domach. I tak mamy drewniane parkiety, lniane obrusy i zasłony, wełniane pledy, korkowe tace, czy kosze wyplecione z morskich traw. Pełnymi garściami z natury czerpali także projektanci marki Opoczno. Główna inspiracja? Piękno naturalnych kamieni. Podstawą projektów graficznych wszystkich kolekcji z ich rysunkiem są skany autentycznych minerałów. 

Flagowa kolekcja Color Crush to melanż żył, załamań i rozświetleń. Całość tworzący mocny rysunek podkreślony wyjątkowym kolorem granatu. Impulsem dla twórców kolekcji był labradoryt, minerał ceniony ze względu na swoje metaliczne refleksy, które w najrzadszych okazach prezentują niezwykle szeroką gamę odcieni, w tym niebieskości oraz brązy. Kolekcja została doceniona w tegorocznej edycji konkursu Red Dot i otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie wzornictwa - Red Dot Design Award. Jury zwróciło uwagę na odwagę kolekcji, wyrafinowane piękno oraz jakość wykonania. Oryginalna kolekcja Desert Wind, wzorowana została za to na pustynnej skale. Gres w głębokiej czerni z kontrastującym biało-miedzianym użyleniem będzie gwiazdą aranżacji nowoczesnego salonu. Płytki Vulcanic Dust ozdobione nieregularnymi rdzawymi żyłami przypominają natomiast wulkaniczną lawę. Beżowy gres sprawdzi się doskonale na przykład w sypialni. Z kolei kolekcja Essential Grey o klasycznym wzorze kamienia naturalnego, z mocnymi, ciemnymi żyłami w odcieniach grafitu i brązów na szarym tle, to propozycja idealna do nowoczesnego salonu. Mocny, wyrazisty rysunek płytek Stonington tworzą zdecydowane, ciemne żyły w odcieniach grafitów i brązów, a wyjątkowej głębi dodaje im polerowana powierzchnia. Te płytki wydają się być idealne do minimalistycznych, prostych wnętrz. Inspirowana ponadczasowym kamieniem klasyczna kolekcja  Marble Skin to matowe płytki w odcieniach głębokiej szarości. Całość podkreślono brązowymi i czarnymi żyłami wykończonymi błyszczącym tuszem. Również płytki Silver Point zdobi wzór szarego kamienia. Tym razem bardziej dyskretny, w odsłonie subtelnego srebra. Minimalistyczny efekt podkreśla matowe wykończenie. Te oryginalne płytki zaspokoją gusta zarówno osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań, jak i ceniących ponadczasowe materiały. Motyw wysokogórskiej skały z wyraźnie odwzorowanymi spękaniami oddaje wzór polecanej do łazienek kolekcji Essential Graphite. Płytki o polerowanej powierzchni utrzymane są w ciemnym, grafitowym odcieniu, którego głębię przełamują białe żyły. Te płytki pomogą stworzyć wnętrze z charakterem.  Z kolei wzór Distance o rysunku eleganckiego kamienia z delikatną fakturą ze względu na swój stonowany charakter będzie pasował do miejsc związanych z odpoczynkiem, takich jak salony kąpielowe czy SPA. Łazienkom jest też dedykowany wzór kolekcji Eternal. Czyste białe tło wzbogacono tu czarnymi żyłami, co w połączeniu z polerowaną powierzchnią daje śmiały, designerski efekt.   

Loft

Kolejną inspiracją dla designerów z Opoczna był popularny ostatnio, nieco surowy styl loftowy. Beton, szarości, stal, przemysłowe oświetlenie, okablowania i rury pozostawione bez osłon - taki klimat ma wielu oddanych fanów. Specjalnie z myślą o nich wydaje się być stworzona przez Opoczno kolekcja Ironic. Idealna do nowoczesnego loftu, nada także wyjątkowy charakter również wnętrzom komercyjnym. Płytki o wzorze delikatnie postarzanej blachy, ale w zaskakującym, ciemnoniebieskim kolorze intrygują. Podobnie rysunek Brave Onyx - sprawdzi się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Polerowana powierzchnia płytek o delikatnej fakturze przywodzi na myśl perły na dnie oceanu. W oko wpada kolekcja Night Shade. To płytki odwzorowujące rysunek betonu ze specyficznymi industrialnymi zaciekami na brzegu każdej z nich. Jednak charakterystyczną dla tego materiału matową fakturę zastąpiono polerowaną, błyszczącą powierzchnią, tak by beton zyskał elegancki sznyt. Kolekcja świetnie zaprezentuje się w salonie: na podłodze, ale również ścianie z kominkiem, czy reprezentacyjnej ścianie surowej recepcji.