Sofa Polder to prosta, pozbawiona zdobień kanapa. Świetnie sprawdza się we wnętrzu w stylu klasycznym, minimalistycznym czy skandynawskim. Bywa tam, gdzie królują dobrej jakości dodatki i proste, niewyszukane meble. Wpisuje się też w bardziej awangardowe aranżacje. W jaki sposób powstała sofa Polder, jedna z ikon wzornictwa?  

Sofa Polder - prawdziwa ikona designu

Był rok 2005, gdy ówczesny szef firmy Vitra Rolf Fehlbaum, poprosił Hellę Jongerius o stworzenie wygodnej, funkcjonalnej i praktycznej kanapy. Początkowo projektantka zamierzała zrezygnować ze zlecenia. Wszystko dlatego, że nie przepadała za kanapami. Uważała, że tego typu meble są niepotrzebne, zagracają przestrzeń. Chociaż usiadła do deski kreślarskiej z niechęcią, stworzyła jeden z najbardziej legendarnych dodatków. Ten mebel zmienił myślenie o współczesnym designie.

Funkcjonalna i minimalistyczna sofa Polder

Hella Jongerius trochę z przekory zaczęła pracować nad nowym projektem. Zainspirowana dobrze jej znanym holenderskim krajobrazem, a zwłaszcza polderami, polami do uprawy roślin (z bardzo żyzną ziemią, oddzielonymi za pomocą specjalnych wałów), wymyśliła komfortową, pozbawioną niepotrzebnych detali kanapę. Inne inspiracje? Handmade, ręcznie dziergane robótki ręczne, ażurowe swetry i mięsiste materiały w kolorach ziemi.


fot. Vitra

Sofa Polder - ikona designu, która zmieniła świat

Jongerius należy do bardzo płodnych, kreatywnych projektantek. Nic dziwnego, że w trakcie pracy nad sofą Polder korzystała z własnych doświadczeń. Urodzona w 1963 roku kobieta chętnie spędzała wolny czas na łonie przyrody i tworzeniu wymyślnego rękodzieła. Nie przypuszczała, że mebel niemal od razu podbije serca miłośników nieprzeciętnego wzornictwa i designu. Dopiero po latach przyznała, że pokochała kanapy. Chociaż Jongerius stworzyła trochę biurek, ceramikę, a nawet kabiny business class dla linii lotniczych KLM, to w pamięci wielu osób na zawsze zostanie twórczynią właśnie sofy Polder.

Sofa Polder - potęga minimalizmu

Mimo jednolitego, ponadczasowego wyglądu kanapa przyciąga wzrok nieszablonowym wykończeniem. Pięć linii kolorystycznych, różne wzory, faktury i materiały i dbałość o najmniejsze detale. Te parametry robią wrażenie nawet na osobach nie interesujących się współczesnym designem i sztuką. Twórczyni sofy Polder dużo uwagi poświęciła wykończeniu kanapy. Wierzyła, że tylko w ten sposób mebel stanie się prawdziwym hitem.

Sofa Polder - kanapa wyróżniająca się na tle innych mebli

Sofa Polder to nie jedyny projekt Helli Jongerius, jednak to właśnie ten mebel sprawił, że kalendarz projektantki pęka w szwach. Od wielu lat designerka współpracuje z takimi markami jak IKEA, KLM, Camper czy właśnie Vitra. Wiele jej pomysłów to bestsellery. Sporo projektów od Helli Jongerius trafiło też do muzeów (MoMA w Nowym Jorku, Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, czy do the Design Museum w Londynie).