Isokon Flats w Londynie

Dziś pod lupę bierzemy kolejną architektoniczną perełkę. Tym razem nasz wybór padł na Isokon Flats w Londynie. Budynek, zwany także  Lawn Road Flats, został zaprojektowany przez kanadyjskiego architekta Wellsa Coatesa w latach 1929-1932. Apartamentowiec na Lawn Road powstał w 1934 roku dla Molly i Jacka Pritchardów, przedsiębiorców zajmujących się produkcją mebli ze sklejki. Jack miał okazję poznać samego Le Corbusiera i Waltera Gropiusa. Spotkanie ze słynnymi architektami zasiało w nim zainteresowanie modernizmem. W tym duchu zlecił więc wraz z żoną budowę bloku mieszkalnego, którego forma korespondowałaby z nowoczesnym stylem życia mieszkańców angielskiej metropolii. 

Czytaj także: Ikony architektury: Villa Savoye w Poissy

Słynni mieszkańcy modernistycznego bloku

Tak właśnie powstał blok Isokon Flats (nazwa od Isometric Unit Construction). W trzypiętrowym budynku mieści się 36 mieszkań. Jack, Molly i ich synowie zamieszkali na ostatnim piętrze. Innymi lokatorami budowli byli także Walter Gropius, László Moholy-Nagy, Egon Riss, Arthur Korn, Agatha Christie i Marcel Breuer. Poszczególne apartamenty były wyposażone w meble z fabryki Pritchardów. Każde z mieszkań miało maleńką kuchnię - do większego gotowania zaprojektowano tu dużą kuchnię ogólnodostępną dla wszystkich mieszkańców (w późniejszym okresie otwarto tu restaurację). Co ciekawe blok Isokon początkowo miał fasadę w kolorze bardzo jasnego różu (tak też jest obecnie). Na przestrzeni lat malowano go jednak na biało, stąd częste nieporozumienia jeśli chodzi o faktyczną barwę elewacji.
W 2003 roku budynek przeszedł gruntowną renowację dzięki Avanti Architects specjalizujących się w renowacji budynków modernistycznych. Właścicielem budynku jest obecnie Notting Hill Housing Association. Działa tu małe muzeum non-profit opowiadające historię powstania tego miejsca. Isokon Flats w Londynie w 1999 roku zostało wpisane na listę zabytków (zawieszono tu charakterystyczną, niebieską tablicę English Heritage). 

Zobacz też: Bauhaus i nowoczesna elegancja w mieszkaniu w berlińskiej kamienicy