Tegoroczna odsłona IKEA ART EVENT 2019 skupia się na dywanach. To krótkoterminowa kolekcja, która łączy sztukę gobelinu, tkane ręcznie dywany, modę, kulturę uliczną i nowoczesne wzornictwo. Ośmiu artystów specjalnie dla IKEA zaprojektowało osiem „dywanowych dzieł sztuki”. W kolekcji znalazł się dywan projektu Virgila Abloha (pokazywaliśmy go Wam już TUTAJ), a także projekt Filipa Pągowskiego. Wszystkie dywany obejrzycie w naszej galerii.

Dywan zaprojektowany przez Virgila Abloha z  Off-White to prezentuje ironiczne podejście do apodyktycznych rodziców, którzy chronią meble i dodatki przed zniszczeniem przez dzieci niemal za wszelką cenę. Cytat "KEEP OFF" oraz służący mu za tło klasyczny motyw stawiają na głowie nasze wyobrażenie o tradycyjnym perskim dywanie. (Cena 1299 zł) 

Naszym ulubionym dywanem z kolekcji jest oczywiście ten zaprojektowany przez Filipa Pągowskiego. „Inspiracją dla projektu było idea tkania, a wzór odzwierciedla mechanikę używania przędzy podczas tkania dywanu. Abstrakcyjny rytm niekończącego się wzoru zbudowanego na tej samej siatce daje efekt czarującej, wykonanej ręcznie niedoskonałości”. - powiedział grafik. (Cena 699 zł) 

CHIAOZZA, amerykański duet artystów stworzył dywan pełen abstrakcyjnych form. Barwne motywy, zawijasy, fantazyjne esy-floresy i zabawne kropki wpadną w oko miłośnikom wyrazistych kolorów. (Cena 1499 zł) 

Craig Green to urodzony w Londynie projektant mody, absolwent Central Saint Martins, jest jednym z najbardziej innowacyjnych brytyjskich projektantów odzieży męskiej. Dla IKEA ART EVENT zaprojektował dywan z kolorowymi papugami. „Projektując ten dywan, zainteresowałem się odkrywaniem idei raju i szukaniem ucieczki od rzeczywistości. Stworzeniem portalu lub drzwi, które przetransportują nas do jakiegoś lepszego miejsca” - powiedział.  (Cena 1299 zł)

Kolejną artystką zaproszoną do zaprojektowania dywanu dla IKEA jest Japonka  Misaki Kawai znana  na całym świecie ze swoich instalacji tworzonych z papier-mâché, drewna i tkanin. Spod jej ręki wyszedł puszysty dywan z kotami. Chcielibyśmy je pogłaskać! (Cena 1299 zł) 


Dywan zaprojektowany przez Seulgi Lee, koreańsko-francuską artystkę, uosabia francuskie powiedzenie „szczęśliwy jak ryba w wodzie”. Wszystkie dywany mają potencjał do definiowania przestrzeni. Za pomocą swoich projektów Seulgi chce wprowadzić do wnętrz świetlistość wody i promieniujące kolory.  (Cena 1299 zł) 

Całkiem jak rysunek wygląda dywan projektu Noaha Lyona,  multidyscyplinarnego artysta mieszkający w Nowym Jorku oraz na Gotlandii. „Ten dywan przedstawia wir
życia pełnego wzajemnych połączeń w świecie, który nieustannie krąży w galaktyce. Inspiracją do jego powstania była opowieść Indian Nawaho o wirującej kłodzie – historia człowieka, który napotyka na swojej drodze różne zawirowania i duchy, przekazujące mu istotne życiowe lekcje o wielkiej wartości dla jego ludu” - powiedział Noah.  (Cena 1299 zł) 

Ostatni dywan ma oryginalny kształt węża. Zaprojektował go SupaKitch - francuski artysta, którego eklektyczne podejście łączy różne techniki, takie jak farba akrylowa, żywica, płatkowanie złotem i tatuaż. (Cena 1499 zł)