Najczęściej spotykana na przydomowych posesjach jest hortensja ogrodowa, ale równie warta uwagi jest też pełna uroku hortensja bukietowa, która świetnie wypada jako kwiat cięty w wiązankach i bukietach. Jakie są odmiany hortensji bukietowej, jak ją sadzić, pielęgnować i przycinać, żeby zachwycała swoimi niesamowitymi kwiatami? Przeczytaj i poznaj tajniki uprawy hortensji bukietowej.

Hortensje w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze.To kwiaty, które zachwycają swoim pięknem i bogactwem okazałych kwiatostanów. Rosną na przydomowych rabatach w otoczeniu innych kwiatów i krzewów, tworzą szpalery i upiększają zaciszne zakątki w ogrodach. Można je też spotkać w parkach, na osiedlach czy skwerach, gdzie stanowią jeden z popularniejszych elementów miejskiej zieleni. Niezwykle efektownie prezentują się posadzone w grupach. Zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów hortensji można tworzyć imponujące bukiety.

Hortensja bukietowa: charakterystyka 

Hortensja bukietowa, czyli inaczej hortensja paniculata, znana jest też pod takimi nazwami jak hortensja wiechowata lub hortensja stożkowa. Od popularnej hortensji ogrodowej, której kwiaty układają się w wielkie, ozdobne kule, odróżniają ją kwiatostany o wyraźnie stożkowatym kształcie.

Krzewy hortensji bukietowej w naszym klimacie mają zazwyczaj wysokość do 2,5 m, ale można spotkać też wyższe, osiągające nawet 4 metry. Tym co je charakteryzuje są duże, okazałe kwiatostany zebrane w kształt stożka. U większości odmian składają się one z mniejszych, raczej niepozornych kwiatów płodnych oraz większych, bardziej ozdobnych kwiatów płonnych.

Większość odmian hortensji bukietowej kwitnie od lipca-sierpnia do września-października. Najczęściej spotykana jest hortensja bukietowa biała, kremowa lub różowa. Niektóre mogą też mieć lekko zielonkawy odcień. Jesienią kwiaty zmieniają barwę i stają się różowe, ciemno różowe lub nawet purpurowe. Kwiatostany pozostają na krzewach przez cała zimę i mogą stanowić niezwykle ciekawą ozdobę pośród pokrytego śniegiem ogrodu.

Hortensja bukietowa: odmiany

Istnieje koło 25 gatunków hortensji bukietowej. Dziko rosną na górskich zboczach lub w lasach w południowo-wschodniej Azji, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Odmiany hortensji bukietowej mogą różnić się od siebie pokrojem i zabarwieniem kwiatów. Jedną z najpopularniejszych jest Grandiflora o bardzo dużych, białych kwiatostanach, które osiągają nawet do 30 cm wysokości i 10 cm szerokości u podstawy. Do najchętniej wybieranych, białych odmian należą też Polar Bear i Phantom.

Niezwykle oryginalną odmianą jest hortensja bukietowa White Lady, którą wyróżniają śnieżnobiałe kwiaty o ząbkowanych brzegach. Ma ciemnozielone skórzaste liście i jest nieco niższa od pozostałych gatunków. Hortensja japońska Kyushu ma sztywne pędy zakończone dość wysoko biało-zielonkawymi kwiatami. Odmiana ta osiąga nawet do 3 metrów wysokości, można ją traktować jako krzew lub kształtować na małe drzewko. Ciekawe są również Pinky Winky, Vanilla Fraise i Pink Diamond, które im dłużej kwitną, tym bardziej nabierają różowego odcienia, dając efekt ombre.

Choć hortensje tworzą zazwyczaj duże, rozłożyste krzewy, wyhodowano również ich miniaturowe wersje, które doskonale nadają się do uprawy w doniczkach np. na balkonie lub tarasie. Przykładem może być np. odmiana Little Lime lub Bobo, która dorasta maksymalnie do 70-80 cm.

Hortensja bukietowa: uprawa i wymagania

Uprawa hortensji bukietowej wielu osobom wydaje się być czasochłonna i skomplikowana. W rzeczywistości nie jest aż tak trudna, kiedy zna się podstawowe wymagania tej przepięknej rośliny. Na pewno warto włożyć w to odrobinę wysiłku, bo hortensja bukietowa, której zapewniono odpowiednie warunki, będzie przepiękną ozdobą każdego ogrodu czy tarasu.

Hortensja bukietowa lubi wilgotne, żyzne i próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych choć niekoniecznie w pełnym słońcu. Dobrze też radzi sobie w miejscach częściowo zacienionych. Hortensja bukietowa nie lubi suszy, jednak jest w stanie ją przetrwać, z tym, że wtedy jej kwiaty będą znacznie mniej okazałe. Jest też odporna na niskie temperatury.

Gotowe sadzonki hortensji można kupić w sklepach ogrodniczych lub zamówić przez internet. Wsadzamy je do gruntu wiosną. Hortensje bukietową można też hodować w donicach na balkonie lub tarasie, a nawet na parapecie w domu. Trzeba wtedy pamiętać o regularnym, dość obfitym podlewaniu.

Hortensja bukietowa: pielęgnacja

Hortensje bukietowe bardzo lubią wilgotne podłoże. Aby utrzymać stałą wilgotność gleby, w której rośnie hortensja, dobrze jest przysypać ją warstwą kory, która zapobiegnie zbyt szybkiemu wyparowaniu wody. W czasie suszy trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu hortensji. Każdy dorosły krzew potrzebuje jednorazowo nawet 10-15 litrów wody.

Hortensje bukietowe rosną bardzo szybko i potrzebują częstego nawożenia przynajmniej raz miesiącu, a najlepiej nawet częściej. Można do tego stosować gotowe nawozy, przeznaczone specjalnie do hortensji, albo uniwersalne nawozy wieloskładnikowe bogate w makro i mikroelementy.

W sierpniu rezygnujemy już z nawozów, które mają w swoim składzie azot. Można za to rozłożyć pod krzewem hortensji obornik lub kompost. Od września zmniejszamy częstotliwość podlewania krzewów, żeby powoli przygotować je do zimy.

Hortensja bukietowa: cięcie

Regularne cięcie hortensji bukietowej jest niezbędne dla jej dobrego wzrostu. Nie należy bać się mocnego przycięcia krzewów, ponieważ doskonale je to wzmacnia. Hortensje bukietowe, które na wiosnę zdecydowanie przycięto, wytwarzają potem znacznie okazalsze kwiatostany, niż okazy, które oczyszczono jedynie ze starych, zeszłorocznych kwiatów.

Krzewy hortensji przycinamy wczesną wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia. W przypadku młodych krzewów należy obcinać pędy nad 4-5 pąkiem. U starszych okazów obcinamy nad 2-3 pąkiem. Z pąków tych rozwiną się nowe pędy, które będą zakończone kwiatostanami. Najlepiej jest pozostawić tylko najgrubsze z nich. Cienkie i niewielkie lepiej wyciąć, ponieważ i tak wytworzą one drobne kwiatostany, a niepotrzebnie zabierają roślinie składniki odżywcze.

Stare krzewy można odmłodzić poprzez wycinanie najstarszych pędów tuż przy szyjce korzeniowej. Jeśli po cięciu powstają duże „rany” można je posmarować specjalnym preparatem. Krzew sam stopniowo zastąpi obcięte pędy nowymi.

Hortensja bukietowa: przesadzanie

Podstawowa zasada związana z przesadzaniem hortensji na inne miejsce jest taka, aby nie robić tego w czasie kwitnienia rośliny. Najlepszym terminem jest wiosna, kiedy krzew nie ma jeszcze liści. Ewentualnie można to zrobić również jesienią, choć trzeba pamiętać, że niskie temperatury mogą wtedy przyczynić się do osłabienia świeżo przesadzonej hortensji.

Hortensje bukietowe przesadzamy wraz z bryłą korzeniową. Krzew trzeba delikatnie obkopać dookoła i wyjąć z ziemi tak, aby zachować jak najwięcej korzeni, a następnie przenieść  na nowe miejsce, tak aby go nie uszkodzić. Nie jest to łatwe, ponieważ hortensje rosnące w ogrodzie lub na działce zazwyczaj rozrastają się do dość sporych rozmiarów. Aby ułatwić sobie zadanie, po wykopaniu dobrze jest ułożyć roślinę na foliowej plandece i chwytając za jej brzegi przenieść ją na nowe miejsce.

Hortensje bukietowe można rozmnażać przez sadzonki. Pobiera się je z pędów, które kwitną, ale nie mają pąków. Odcięty pęd pozbawiamy liści w dolnej części, a następnie zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do doniczki tak, aby pod ziemią znalazł się jeden węzeł, z którego roślina będzie mogła wytworzyć korzenie. Taką sadzonkę można okryć połówką plastikowej butelki tworząc nad nią mini szklarnię. Trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Hortensja bukietowa: zimowanie

Różne odmiany hortensji wykazują różną podatność na niskie temperatury. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, hortensja bukietowa jest znacznie bardziej odporna na przemarznięcia i doskonale radzi sobie z zimowym chłodem bez żadnych specjalnych zabiegów.

Hortensja bukietowa kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego też nawet jeśli nadziemna część rośliny przemarznie, z nadejściem wiosny krzew wypuści nowe pędy, na których w lecie pojawia się kwiaty.

Zazwyczaj nie ma potrzeby przykrywania krzewu na zimę, choć na wszelki wypadek można go zabezpieczyć. W szczególności dotyczy to młodych hortensji bukietowych, posadzonych jesienią. Do przykrycia możemy użyć kory lub trocin, z których usypujemy kopczyk chroniący nasadową część pędów.