Zmarły w ubiegłym roku profesor Zbigniew Horbowy to legendarna postać świata designu - artysta-plastyk zajmujący się wzornictwem przemysłowym, szkłem artystycznym i użytkowym, profesor na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego szkła: kieliszki, dzbany, wazony są dumą wielu kolekcji prywatnych i muzealnych nie tylko w Polsce. Na rynek trafiła właśnie całkiem nowa, limitowana kolekcja dzieł profesora - Horbowy Nowa Era.

Jak się to wszystko zaczęło?

W 2015 roku dzięki namowom pasjonatów Bogumiła Gali i Adriana Purgała (z grupy artystyczno projektowej Galaeria), a także dawnym współpracownikom profesora z Huty "Barbara" (technologa Zbigniewa Tomaszewskiego, mistrza hutnictwa Leszka Kulawiaka, topiarza – Jana Kasprowicza, grawera Artura Gajczaka) po blisko trzydziestu latach od zakończenia pracy zawodowej Zbigniew Horbowy zgodził się zaprojektować nowe dzieła. W kolekcji znalazły się zupełnie świeże projekty, ale też takie, które wcześniej z różnych przyczyn artysta odkładał na później.   

Horbowy Nowa Era

Od małej iskierki do ponad 1200 st. Celsjusza w szklarskiej donicy. Tak przy dźwięku syczącej pary w "Leśnej Hucie" Henryka Łubkowskiego powstała kolekcja Horbowy Nowa Era. Jakie formy się w niej znalazły? Karafki, szklanki, dzbanki, wazony i kieliszki. Są też figury dekoracyjne. Wszystkie szkła posiadają certyfikaty i ręcznie grawerowane sygnatury, oraz numeracje serii poświadczające ich autentyczność. Kolekcja jest ściśle limitowana i wykonana według historycznej już technologii szkła selenowo–kadmowego. Nasi faworyci? Łososiowa amforka i wazon Anetta w ciepłym odcieniu kanarkowego tycjanu. Szkło będzie można już wkrótce kupić na stronie horbowy.pl. Już teraz w ich sprawie można kontaktować się mailowo i telefonicznie z Galaerią.