Retrospekcja - odcinek ósmy

W podcaście Retrospekcja zabieramy Was z moimi gośćmi w pełną sentymentów podróż do świata starych, pięknych przedmiotów: mebli, ceramiki, tkanin, biżuterii i innych skarbów vintage z ubiegłego wieku. W najnowszym, ósmym już odcinku serii razem z Cezarym Lisowskim, historykiem sztuki i ekspertem domu aukcyjnego Desa Unicum zapraszamy do pięknego świata polskiego powojennego szkła. Pretekstem do naszej rozmowy była jedna z ostatnich aukcji szkła w Desa Unicum i wystawa jej towarzysząca „Szkło · Sztuka · Design”. Przedaukcyjna ekspozycja, którą mogliśmy przez kilka dni bezpłatnie oglądać w stolicy, objęła niemal 140 szklanych dzieł sztuki autorstwa najznamienitszych polskich artystów. Wśród autorów prezentowanych obiektów znaleźli się między innymi: Zbigniew Horbowy, Czesław Zuber, Wit Płażewski, Henryk Albin Tomaszewski, Michał Diament, Państwo Nagrabeccy, czy Państwo Drostowie. Najlepsze polskie szkło stale pojawia się w ofercie Desa Unicum, a kolejne licytacje przynoszą rekordowe wyniki sprzedaży. 

Czytaj także: Ikony polskiego wzornictwa: Asteroid Jana Sylwestra Drosta

Retrospekcja o polskim szkle

Jak opisać i sklasyfikować nasze rodzime szkło? Kim była Alicja? Co to jest antico? Jaki wpływ na polskie wzornictwo miał popularny w PRL-u proszek do prania IXI? Tego dowiecie się z naszego podcastu. Próbowaliśmy wyliczyć największe nazwiska i zjawiska jeśli chodzi o powojenne szkło w Polsce. Blisko godzinna rozmowa dotyka tematu, ale rzecz jasna go nie wyczerpuje. Jest dobrym wstępem dla tych, których temat zaciekawił, albo są na początku swej kolekcjonerskiej drogi. To pigułka podstawowej wiedzy o polskim szkle plus jak zawsze odrobina osobistych refleksji i pasji. Zapraszamy do odsłuchania.

Cezary Lisowski - bio

Cezary Lisowski to historyk sztuki, specjalista ds. designu w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury. Prowadzi badania z zakresu architektury XX wieku i polskiego wzornictwa. Autor aukcji polskiego designu. Poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa, ze szczególnym uwzględnieniem toruńskiej spółdzielni RZUT.

Cezary Lisowski, fot. Paweł Bobrowski