Grudnik, nazywany także kaktusem Bożego Narodzenia, to kwiat doniczkowy wywodzący się z brazylijskich lasów tropikalnych. Właśnie tam grudniki porastają drzewa oraz zbocza gór. Bardzo chętnie kupuje się je w ramach atrakcyjnej dekoracji wnętrz szczególnie podczas sezonu świątecznego. Grudnik jest wyjątkową rośliną, ponieważ rozkwita w okresie zimowym, dzięki czemu możemy cieszyć się jego obecnością nawet podczas chłodniejszych dni. Pierwotna nazwa grudnika to szlumbergera zimowa.   

Charakterystyka grudnika

Kwiaty grudnika mają dzwonkowaty kształt i wyrastają na zakończeniach liści. Występują w kolorze białym, różowym, a także czerwonym. Liście tej rośliny są tak właściwie spłaszczonymi łodygami. Są skórzaste i mięsiste - stąd właśnie to widoczne podobieństwo do niektórych kaktusów. Roślina kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Dodatkowo, jest bardzo łatwa w rozmnażaniu. 

Jak pielęgnować grudnik (kaktus bożonarodzeniowy)?

W przypadku pielęgnacji grudnika, w pierwszej kolejności musimy zadbać o odpowiednie dla niego stanowisko. Powinno być ono jasne lub półcieniste. Musimy jednak uważać, żeby nie stawiać go w ostrym słońcu, gdyż roślina tego nie toleruje. Jaką powinniśmy zatem utrzymywać temperaturę? Latem należy dbać o to, aby nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, zimą natomiast powinna mieścić się w przedziale od 6 do 10 stopni Celsjusza. Niezwykle istotne jest to, aby nie przestawiać kaktusa bożonarodzeniowego, gdy już wyraźnie zakwitnie. W przeciwnym razie roślina zacznie z siebie zrzucać swoje pąki, gdyż jest wyjątkowo wrażliwa na zmianę otoczenia. 

Jaką ziemię lubią grudniki?

Przede wszystkim należy pilnować tego, aby podłoże stale było delikatnie wilgotne. Najlepiej sprawdzi się ziemia o lekko kwaśnym odczynie.  Dno doniczki natomiast należy wysypać żwirem lub drobnymi kamykami - mokra ziemia nie sprzyja korzeniom grudnika. Jeśli chodzi o podlewanie, to w okresie kwitnienia nie powinniśmy z tym przesadzać. Wystarczy umiarkowana ilość wody, delikatne zraszanie i raz na 4 tygodnie używanie płynnego nawozu przeznaczonego dla roślin doniczkowych. Warto pamiętać o regularnym stosowaniu nawozu, aby roślina była w stanie wypuszczać silne, bujne kwiaty. Grudnik nie należy do kwiatów, które wymagają częstego przesadzania. Wystarczy to robić co 3-4 lata, także nie musimy się o to specjalnie martwić. Po przekwitnięciu liście grudnika tracą swój wyjątkowy połysk i wtedy należy zapewnić mu odpowiedni okres spoczynku. 

Okres spoczynku kaktusa bożonarodzeniowego

Grudnik to roślina, która wymaga odpoczynku, aby mogła ponownie zakwitnąć. Dzieje się to zazwyczaj w okresie od września do października. Powinniśmy wtedy zadbać o to, aby kwiat przebywał w niższej temperaturze (ok. 12-15 stopni Celsjusza). Możemy go wtedy umieścić na tarasie lub balkonie, jednak należy pilnować temperatury na zewnątrz, aby nie była jednak zbyt niska. W okresie spoczynku nie podlewamy oraz nie nawozimy grudnika. Zaczynamy to robić dopiero, gdy zauważymy pojawiające się pierwsze pąki. Należy go wtedy umieścić w stałym miejscu i już nie przenosić, gdyż tak jak wyżej wspominaliśmy, roślina tego nie lubi. 

Odpowiednia pielęgnacja tego wyjątkowego kwiatu sprawi, że będzie nam regularnie kwitnąć i będziemy mogli cieszyć się jego obecnością każdej zimy.