Grudnik, nazywany także kaktusem Bożego Narodzenia, to kwiat doniczkowy wywodzący się z brazylijskich lasów tropikalnych. Właśnie tam porasta drzewa oraz zbocza gór. Bardzo chętnie kupuje się go w ramach atrakcyjnej dekoracji wnętrz szczególnie podczas sezonu świątecznego. Jest wyjątkową rośliną, ponieważ rozkwita w okresie zimowym, dzięki czemu możemy cieszyć się jego obecnością nawet podczas chłodniejszych dni. Pierwotna nazwa grudnika to właściwie szlumbergera zimowa.   

Charakterystyka grudnika

Kwiaty grudnika mają dzwonkowaty kształt i wyrastają na zakończeniach liści. Występują w kolorze białym, różowym, a także czerwonym. Liście tej rośliny są tak właściwie spłaszczonymi łodygami. Są skórzaste i mięsiste - stąd właśnie to widoczne podobieństwo do niektórych kaktusów. Roślina kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Dodatkowo, jest bardzo łatwa w rozmnażaniu. 

Jak pielęgnować grudnik (kaktus bożonarodzeniowy)?

W przypadku pielęgnacji grudnika, w pierwszej kolejności musimy zadbać o odpowiednie dla niego stanowisko. Powinno być ono jasne lub półcieniste. Musimy jednak uważać, żeby nie stawiać go w ostrym słońcu, gdyż roślina tego nie toleruje. Jaką powinniśmy zatem utrzymywać temperaturę? Latem należy dbać o to, aby nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, zimą natomiast powinna mieścić się w przedziale od 6 do 10 stopni Celsjusza. Niezwykle istotne jest to, aby nie przestawiać kaktusa bożonarodzeniowego, gdy już wyraźnie zakwitnie. W przeciwnym razie roślina zacznie z siebie zrzucać swoje pąki, gdyż jest wyjątkowo wrażliwa na zmianę miejsca. 

Jakie powinno być podłoże doniczki grudnika?

Przede wszystkim należy pilnować tego, aby podłoże stale było delikatnie wilgotne. Najlepiej sprawdzi się ziemia o lekko kwaśnym odczynie.  Dno doniczki natomiast należy wysypać żwirem lub drobnymi kamykami - mokra ziemia nie sprzyja korzeniom grudnika. Jeśli chodzi o podlewanie, to w okresie kwitnienia nie powinniśmy z tym przesadzać. Wystarczy umiarkowana ilość wody, delikatne zraszanie i raz na 4 tygodnie używanie płynnego nawozu przeznaczonego dla roślin doniczkowych. Warto pamiętać o regularnym stosowaniu nawozu, aby roślina była w stanie wypuszczać silne, bujne kwiaty. Grudnik nie należy do kwiatów, które wymagają częstego przesadzania. Wystarczy to robić co 3-4 lata, także nie musimy się o to specjalnie martwić. Po przekwitnięciu liście grudnika tracą swój wyjątkowy połysk i wtedy należy zapewnić mu odpowiedni okres spoczynku. 

Okres spoczynku kaktusa bożonarodzeniowego

Grudnik to roślina, która wymaga odpoczynku, aby mogła ponownie zakwitnąć. Dzieje się to zazwyczaj w okresie od września do października. Powinniśmy wtedy zadbać o to, aby kwiat przebywał w niższej temperaturze (ok. 12-15 stopni Celsjusza). Możemy go wtedy umieścić na tarasie lub balkonie, jednak należy pilnować temperatury na zewnątrz, aby nie była jednak zbyt niska. W okresie spoczynku nie podlewamy oraz nie nawozimy grudnika. Zaczynamy to robić dopiero, gdy zauważymy pojawiające się pierwsze pąki. Należy go wtedy umieścić w stałym miejscu i już nie przenosić, gdyż tak jak wyżej wspominaliśmy, roślina tego nie lubi. 

Odpowiednia pielęgnacja tego wyjątkowego kwiatu sprawi, że będzie nam regularnie kwitnąć i będziemy mogli cieszyć się jego obecnością każdej zimy.