Przy pomocy grilla elektrycznego możesz przygotować posiłki w domu, na tarasie, na działce. Potrawy grillowane są o wiele zdrowsze i mniej tłuste, niż te smażone na głębokim oleju. Jak jednak wybrać urządzenie, które odpowiada twoim potrzebom i oczekiwaniom? Jakie wady i zalety mają grille elektryczne? Znamy odpowiedzi na te pytania. 

Grill elektryczny - jak działa?

Grill elektryczny to poręczne i wielofunkcyjne urządzenie, które warto mieć w swojej kuchni. Za jego pomocą możesz przyrządzić nawet kilka różnych składników jednocześnie, np. ryby, mięso, warzywa czy kiełbasę. Grill elektryczny jest świetną alternatywą dla smażenia, ponieważ potrawy nie są dodatkowo nasycane tłuszczami. Dzięki temu są bardziej lekkostrawne i łatwiejsze do przyswojenia przez układ trawienny.

Jak działa grill elektryczny? Jego główny element stanowi powierzchnia grzejna - płyta lub płyty ceramiczne, lub teflonowe (w niektórych modelach zastąpione przez rożen), pod którą umieszczone są grzałki. Zostają one rozgrzane do wybranej temperatury, by następnie oddać ciepło na powierzchnię przeznaczoną do grillowania. Korzystanie z urządzenia wymaga podłączenia do prądu. Grille elektryczne zazwyczaj nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej, choć wiele zależy od wybranego modelu oraz częstotliwości korzystania z nich.

Grill elektryczny - rodzaje

Korzystanie z grilla elektrycznego ma wiele zalet. Najważniejsze jest jednak, by urządzenie, z którego korzystasz było dopasowane do twoich wymagań i potrzeb. Poszczególne modele grilli elektrycznych mogą się znacząco różnić pod względem wielkości, wytrzymałości czy rodzaju płyty grzejnej.

Urządzenia różniące się rodzajem powierzchni grillowej:

  • grill elektryczny z płytą grzewczą - to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w urządzeniach tego typu. Powierzchnia przewodząca ciepło najczęściej zrobiona jest z materiału, do którego nie przywierają potrawy, jak ceramika czy teflon. Najczęściej modele tego rodzaju zawierają dodatkowy zbiornik ociekowy, do którego spływa wytapiający się tłuszcz,
  • grill elektryczny z rusztem - urządzenie to swoim wyglądem najbardziej przypomina ogrodowe grille. Rolę powierzchni cieplnej pełni tutaj ruszt, pod którym znajduje się grzałka. Tego typu grill elektryczny może przysparzać problemów szczególnie pod kątem utrzymania czystości (tłuszcz wyciekający z potraw ścieka bezpośrednio na grzałkę). Jego zaletą jest wielkość powierzchni grillowej, umożliwiająca przygotowywanie nawet kilku potraw jednocześnie,
  • grill elektryczny typu raclette - tego typu gadżet idealnie sprawdzi się na przyjęciach i większych imprezach w gronie najbliższych. Składa się z dwóch powierzchni grzejnych: płyty grillowej oraz mini patelni, służących do podgrzewania np. sera. Urządzenie to może mieć kształt okrągły lub prostokątny. Często powierzchnie grillowe wykonane są z kamienia, choć wciąż najpopularniejszy jest teflon. Raclette dobrze się prezentuje i umożliwia przygotowywanie kilku składników jednocześnie. Urządzenie to nie posiada osobnego pojemnika ociekowego, więc cały tłuszcz pozostaje w rynienkach grillowych.

Urządzenia różniące się wielkością:

  • grill elektryczny stołowy/domowy - to najczęściej wykorzystywany typ urządzeń w polskich domach. Wyglądem może przypominać opiekacz do kanapek lub grillową patelnię. Zazwyczaj są one wyposażone w dodatkową powierzchnię grzejną w postaci górnej płytki lub pokrywkę z hartowanego szkła. Obydwa te rozwiązania mają za zadanie pomóc w utrzymaniu właściwej temperatury grillowania,
  • grill elektryczny stojący - urządzenia te z wyglądu są najbardziej zbliżone do opalanych węglem grilli ogrodowych. Posiadają one nóżki, dzięki którym możesz ustawić je w dowolnym miejscu bez konieczności organizowania dodatkowej przestrzeni na stole. Mogą być one wyposażone zarówno w płytę grillową, jak i ruszt.

Grill elektryczny - zalety

Grill elektryczny to bez wątpienia przydatny i funkcjonalny gadżet. Korzystanie z niego jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne, niż w przypadku opalanych węglem modeli. Do głównych zalet tego urządzenia z pewnością można zaliczyć szybkość przygotowywania potraw przy jego użyciu. Posiłki przyrządzane na grillu elektrycznym są również o wiele zdrowsze, ponieważ składniki pieczone są bez dodatku tłuszczu.

Kolejnym plusem korzystania z tego urządzenia jest brak dymu, wydzielającego się podczas grillowania na bardziej tradycyjnych modelach. Dzięki temu możesz bezpiecznie korzystać z tego gadżetu nawet w przestrzeniach zamkniętych i przygotowywać smaczne potrawy niezależnie od pory roku.

Dużym plusem korzystania z grilla elektrycznego jest również łatwość jego obsługi. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w pokrętła, pozwalające na ustawienie dogodnej temperatury oraz przyciski włączania i wyłączania. Większość grilli elektrycznych posiada również diodę, informującą o tym, że płytki grzejne osiągnęły właściwą temperaturę i możesz umieścić na nich potrawy.

Grill elektryczny - wady

Grill elektryczny wydaje się stanowić idealne rozwiązanie dla wszystkich fanów całorocznego grillowania. Nie wszyscy jednak mogą być zadowoleni z efektów osiągniętych przy pomocy tego urządzenia. Jakie są największe wady grilla elektrycznego?

Duży minus z pewnością stanowi fakt, że urządzenie tego typu wymaga podłączenia do źródła zasilania. Jest to spore ograniczenie, zwłaszcza jeśli chcesz zorganizować grillowanie poza domem. Dla smakoszy wadą może być również to, że potrawy przygotowywane przy użyciu elektronicznej wersji nie mają takiego smaku i aromatu, jak te z grilla węglowego. Niektórzy twierdzą, że potrawy z grilla elektrycznego mają inny smak niż te z tradycyjnego grilla węglowego. 

Grill elektryczny - gdzie się sprawdzi?

Grill elektryczny stanowi świetną alternatywę dla węglowej wersji tego urządzenia. Pozwala na przygotowywanie zdrowszych potraw o bogatych walorach smakowych, bez dodatku tłuszczu. Urządzenie to sprawdzi się zarówno w domowych warunkach, jak i podczas ogrodowego przyjęcia, a także na działce za miastem. Z grilla elektrycznego możesz korzystać wszędzie tam, gdzie posiadasz dostęp do źródła energii.