1. Lastryko

 Lastryko zwane też terazzo właśnie triumfalnie powraca. Materiał budowlany będący mieszanką wody, cementu, grysu oraz barwnika dawniej stosowano głownie do wylewania posadzek, schodów, parapetów. Teraz jego charakterystyczny wzór pojawia się również na kaflach, blatach stolików, kubeczkach, okładkach notesów, tapetach i tak dalej.

2. Koral

Instytut Pantone ogłosił niedawno bo w grudniu kolor roku 2019. Została nim okrzyknięta barwa 16-1546 Living Coral - słoneczna, żywa, koralowa czerwień. Jesteśmy pewni, że jej odcienie (także te trochę bardziej zgaszone) zagoszczą we wnętrzach na dłużej niż na jeden sezon. 
 

3. Maksymalizm we wnętrzach

Powoli żegnamy minimalizm. Nadchodzi czas barokowej obfitości wzorów, łączenia rozmaitych faktur, żywych kolorów. Mniej znaczy więcej? W tym przypadku niekoniecznie. 

4. Frędzle

Ten trend z wybiegów powoli przekrada się do wnętrz. Wszystko wskazuje na to, że dodatki z frędzlami będą rządziły w 2019 roku! Widzieliśmy już takie lustra, abażury lamp, obszycia kap i poduszek. 

5. Kafle typu "rybia łuska"

Ściana w kuchni lub pod prysznicem jak ogon syrenki? O tak! To obecnie najmodniejsze płytki w nieregularnym kształcie. Mozaika ułożona w rybią łuskę daje naprawdę spektakularny efekt. Takie kafle znaleźliśmy na przykład w kolekcji Raw Decor.  

6. Dekoracyjne talerze

Moda na wieszanie na ścianach ozdobnych, kolekcjonerskich talerzy powraca. Talerze najlepiej prezentują się w grupach, dobrze jeśli są wybrane ze względu na jakiś motyw przewodni (tematykę, kolor, autora). Najbardziej pożądane polskie egzemplarze to pikasiaki i inne kolekcjonerskie talerze produkowane dawniej przez Chodzież, Ćmielów, Pruszków, Wawel czy Wałbrzych. Renesans przeżywają kwiatowe wzory na ceramice z Koła i Włocławka. Wciąż popularne są wyroby z Bolesławca. Osobna kategoria to współczesne talerze kolekcjonerskie Look at me Plates, Malwiny Konopackiej, Anny Haralewicz czy Fenek.    

7. Rośliny

Ten trend wpisuje się w obecną już od dłuższego czasu chęć powrotu do natury. We wnętrzach mile widziane są więc żywe kwiaty doniczkowe jako domowa dżungla. Motywy roślinne na tapetach, poduszkach, pościeli, plakatach i ceramice to w dalszym ciągu hit.

8. Ciemne meble w kuchni

Ten trend z 2018 zostaje z nami na dłużej! Butelkowa zieleń, bordo, śliwka, ciemny granat, a nawet czerń - taka zabudowa kuchenna jest obecnie na czasie. Uwaga: żeby mieć ciemną kuchnię nie trzeba od razu wymieniać wszystkich mebli. Można je przemalować odpowiednią farbą albo wymienić same fronty.