Obrazki w logo popularnej wyszukiwarki bawią, przypominają o ważnych rocznicach lub o ciekawych osobach (TU na przykład Zaha Hadid). Koniecznie sprawdźcie dzisiejsze Doodle, o ile jeszcze tego nie zrobiliście. Znalazł się w nim Georges Seurat z okazji 162 rocznicy swoich urodzin.

Georges Seurat - życie i twórczość

Francuski artysta na stałe zapisał się na kartach historii sztuki. Jego innowacyjne metody malarskie dały początek szkole neoimpresjonizmu i awangardzie. Ale po kolei...
Georges-Pierre Seurat przyszedł na świat w Paryżu w roku 1859. Od najmłodszych lat uwielbiał rysować. Do malowania zachęcił Georgesa jego wuj - malarz amator. W wieku 17 lat Seurat został uczniem Miejskiej Szkoły Rzeźby i Rysunku. Edukację kontynuował w edukację w prestiżowej École des Beaux-Arts. Punktem zwrotnym w jego karierze artystycznej był rok 1879. Wtedy to Seurat obejrzał Czwartą Wystawę Impresjonistów. Niedługo potem powstają jego dwa najsłynniejsze dzieła: "Kąpiel w Asnieres" i "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte".

"Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte" okazało się dziełem rewolucyjnym. Płótno namalowane wypracowaną przez Seurata techniką puentylizmu (zlewające się punkty i kreski) przedstawia ludzi wypoczywających w słoneczne popołudnie na wyspie La Grande Jatte. Początkowo dzieło spotkało się ze sceptycznym odbiorem krytyków. Wkrótce jednak stało się inspiracją dla wielu artystów.  I to właśnie "Niedzielne popołudnie"  wyłania się z kropek na dzisiejszym Google Doodle.    

print screen z Google Doodle