Gardenia to jedna z piękniejszych roślin, jakie mogą zawitać zarówno w twoim domu, jak i ogrodzie. Jeśli jest prowadzona w uprawie doniczkowej, latem można ją śmiało wystawić na taras lub balkon, natomiast zimą trzymać w cieple domu, gdzie będzie czarować wszystkich swoimi okazałymi, białymi kwiatami. Dużo osób sięga po nią ze względu na jej piękny, intensywny zapach, innym natomiast podoba się wygląd kwiatów. 
 

Gardenia: opis rośliny

Gardenia to intrygujący kwiat, który często trafia do naszych domów. Wyróżnia się dwie jego odmiany: gardenia jasminoides oraz gardenia thaitian. Zdecydowanie bardziej popularna jest ta pierwsza, a jej amatorów nie zraża nawet to, że okazuje się bardzo wymagająca w uprawie, a nie wszyscy wiedzą, jak dbać o gardenię, by była w pełni zadowolona.

Jej nazwa wzięła się od zapachu, ponieważ charakterystyczna woń do złudzenia przypomina tę, którą roztaczają wokół siebie kwiaty jaśminu. Rośnie na około metr, lubi słońce i nie znosi zbyt niskich temperatur (nie można jej trzymać w warunkach, gdzie spada ona poniżej 10 stopni Celsjusza). Kwiaty mają biały lub kremowy odcień i od 5 do 10 centymetrów średnicy. Z kolei gardenia thaitian to zimozielony krzew odznaczający się wyjątkowo grubymi liśćmi, rosnący właśnie na Thaiti. Jej kwiaty są bardzo duże i rozłożyste. Bardzo często służą jako składnik kosmetyków bądź perfum.

Gardenia: uprawa

Jeśli szuka się rośliny, która rzeczywiście zawładnie domem, jest nią gardenia. Kwiat ten, jeśli odpowiednio się o niego zadba, z pewnością się odwdzięczy. Aby pięknie wzrastać i nie więdnąć, potrzebuje dużej ilości światła. Najlepiej rośnie w temperaturze utrzymującej się w przedziale od 18 do 20 stopni Celsjusza. A jakiego podłoża wymaga gardenia? Uprawa przewiduje mieszankę ziemi darniowej z torfem, piaskiem oraz ziemią kompostową (należy zachować pomiędzy nimi równe proporcje). Aby nie przelać rośliny i nie pozwolić na przegnicie korzeni, na samym dole doniczki dobrze jest stworzyć warstwę drenażu, na przykład z keramzytu. Podłoże dla tej rośliny musi mieć lekko kwaśny odczyn (zawiera się w przedziale ph 5,5-6).

Kwiat ten przepada za wysoką wilgotnością powietrza. To jednak nie koniec wymagań, jakie ma gardenia. Podlewanie tej rośliny należy wzmóc w okresie wzrostu, a także kwitnienia. Kiedy natomiast odpoczywa, zimą, powinno się je nieco ograniczyć. Trzeba mieć na względzie to, że gardenia nie lubi przesuszonego podłoża, choć z drugiej strony bardzo źle znosi także zbyt dużą ilość wody w ziemi. W lecie warto podlewać gardenię nawet trzy razy w tygodniu (w szczególności w przypadku upałów).

Gardenia: pielęgnacja w ogrodzie

Kwiat gardenia może być też hodowany w ogrodzie, jednak nasze warunki klimatyczne nie są dla niej najlepsze. Gardenia w ogrodzie na terenie Polski mogłaby być rośliną jednoroczną, ale wyłącznie w przypadku zapewnienia jej optymalnych warunków wzrostu. Trudno zresztą o bardziej wymagającą roślinę niż gardenia – jak pielęgnować ją przy sadzeniu rośliny do gruntu? Przede wszystkim, trzeba jej zapewnić stanowisko jasne, ale jednak osłonięte od bezpośredniego słońca. Duża wilgotność powietrza to także cecha, za którą przepada kwiat gardenia. Jak pielęgnować w ogrodzie, by przetrwała do zimy? Warto ją regularnie zraszać. Można też posadzić gardenię w szklarni – tam powinna mieć lepsze warunki do rozwoju niż w naszej strefie klimatycznej.

Gardenia: pielęgnacja w domu

Najpopularniejsza gardenia jaśminowa jest dobrą rośliną do hodowli domowej. Aby jednak dobrze się rozwijała we wnętrzach naszych mieszkań, trzeba zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. Jak pielęgnować gardenię w domu? Co zrobić, by trafić w upodobania tak wybrednej rośliny jak właśnie gardenia? Pielęgnacja polegać może na zraszaniu (trzeba wtedy uważać na kwiaty, ponieważ gdy dotkną je krople wody, porobią się na nich nieestetyczne brązowe plamy) lub zakupie nawilżacza powietrza. Gardenia może też zadomowić się w jasnej łazience z oknem wschodnim lub zachodnim. W czasie rozwoju i wtedy, gdy kwitnie, należy ją regularnie zasilać nawozem w płynie. Nie powinno się podlewać gardenii tuż po przesadzeniu, by mogła zdążyć odreagować i przygotować się na nowe warunki, których nie zna.

Jak pielęgnować gardenię, by zdrowo rosła? Tuż po przekwitnięciu należy na przykład obcinać jej pędy kwiatowe. W ten sposób roślina nie jest niepotrzebnie obciążana i może poświęcać energię na wytwarzanie nowych elementów. Dobrze też zadbać o czas spoczynku, jakiego wymaga zimą gardenia. Kwiat doniczkowy można na ten czas przenieść w chłodniejsze miejsce i rzadziej podlewać.

Czego jeszcze wymaga kwiat gardenia? Jak podlewać tę roślinę, by jej nie zaszkodzić? Warto za każdym razem przed podlaniem sprawdzić wilgotność podłoża przy pomocy palca, wsadzając go na głębokość 2-3 centymetrów. Gardenia lubi podłoże stale wilgotne, jednak nie toleruje mokrych korzeni. Właśnie dlatego tak istotnym krokiem podczas sadzenia tego kwiatu jest stworzenie mu odpowiednio grubej warstwy drenażu na spodzie doniczki.

Gardenia: choroby

Na pewno zależy nam na tym, by zachować w zdrowiu wszystkie kwiaty, zwłaszcza tak wymagające jak gardenia. Ze względu na utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza, a także regularne spryskiwanie kwiatu, jest on narażony na rozwój chorób grzybowych. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja gardenii w kontekście ochrony rośliny przed różnymi dolegliwościami? Warto robić systematyczne opryski z naturalnych środków przeciwgrzybicznych. Chorobę grzybową poznamy natomiast po brązowiejących liściach oraz pędach.

W letnich miesiącach gardenia może przeżywać atak mszyc. W przypadku niewielkiego zagęszczenia szkodnika, wystarczy nierzadko spryskanie rośliny wodą. Gdyby natomiast szkodniki były liczniejsze, wówczas trzeba się rozejrzeć za preparatem na mszyce. Na gardenii mogą się też pojawić przędziorki. Gdyby natomiast opadały jej pąki, oznacza to, że ma za dużo światła.

Gardenia: przesadzanie

Niejedną osobę zafascynuje niezwykły i piękny kwiat gardenia. Jak pielęgnować tę roślinę w kontekście przesadzania? Kwiat gardenia w domu może i oczywiście powinien być przesadzany. Młode gardenie należy przesadzać co roku, bardzo wczesną wiosną. Jeśli roślina jest już starsza, należy ją przesadzać wyłącznie wtedy, gdy to niezbędny zabieg i wykonywać to wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Musisz mieć świadomość, że przesadzanie jest dobre dopiero w chwili, gdy korzenie przerastają podłoże w doniczce. W takim wypadku warto zmieniać je raz na kilka lat i przesadzać do o rozmiar większej doniczki.