O tym, że sól używana do posypywania chodników i ulic w celu usunięcia oblodzenia niszczy drogi, obuwie, szkodzi psim łapom i może zabić okoliczne rośliny, wiadomo nie od dziś. Alternatywa? Piasek, a od niedawna...kawowe fusy.

Pomysł posypywania lodu fusami przyszedł do nas ze Lwowa. Takie rozwiązanie zarekomendowała doradczyni prezydenta miasta Iryna Orszak. Entuzjaści tego pomysłu twierdzą, że to przyjazny dla środowiska, a jednocześnie skuteczny i ekonomiczny sposób. Kawowych fusów używa się przecież jako naturalnego nawozu do roślin. Niektórzy ekolodzy alarmują jednak, że fusy w nadmiarze szkodzą zieleni, a zawarta w nich kofeina w czasie roztopów może ujemnie wpłynąć na środowisko. Teraz fusami zaczęły testowo sypać już na chodniki pierwsze polskie miasta.

- Zainspirowani przez Lwowian Lviv / Lwów podejmiemy się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w jednym z naszych parków w Krakowie. Prosimy wszystkie krakowskie kawiarnie, jeśli mają ochotę wziąć udział w tym eksperymencie o kontakt z nami- mail lub przez messengera. - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie na swoim facebookowym koncie. Kawowymi fusami mają być posypywane także chodniki na warszawskich Bielanach i na Ursynowie. - Dziś zaczęliśmy zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. Od jutra zamierzmy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców - informuje Bartosz Dominiak Zastępca Burmistrza Ursynowa.

Podobne plany mają Wojkowice i Katowice. 

Zainspirowani przez Lwowian Lviv / Lwów podejmiemy się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania...

Opublikowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Sobota, 6 lutego 2021

TAK, robimy kawowy pilotaż! W weekend chyba wszyscy przeczytaliśmy o tym, że Lwów wykorzystuje fusy po kawie do...

Opublikowany przez Bartosz Dominiak - Zastępca Burmistrza Ursynowa Poniedziałek, 8 lutego 2021