Fikus lirolistny - pochodzenie

Ficus lyrata, czyli fikus lirolistny, figowiec lirolistny, lub jeszcze inaczej fikus dębolistny to jedna z najpiękniejszych odmian fikusa. Roślina pochodzi z zachodniej Afryki. W naturalnych warunkach (nizinne, tropikalne lasy deszczowe) rośnie od Kamerunu na zachód aż po Sierra Leone. Może mieć nawet 15 metrów wysokości i naprawdę bujną koronę. W warunkach domowych to zazwyczaj drzewko dorastające do 3m. 

Czytaj też: Rośliny pochłaniające wilgoć w domu. Jakie kwiaty warto mieć w swoim mieszkaniu?

Ficus lyrata - specyfika gatunka

Cecha szczególna? Sztywne, zielone i duże (nawet do 45 cm długości) liście swym kształtem przypominające lirę lub skrzypce (stąd lirolistny w nazwie rośliny). Mają skórzastą, wyraźnie unerwioną powierzchnię. W naturze figowiec kwitnie i owocuje. W uprawie domowej raczej się to nie zdarza. Fikusy lirolistne kupimy w popularnych marketach i kwiaciarniach (także online). Cena roślinki zależy od jej wysokości. Za największe egzemplarze zapłacimy kilkaset złotych, małe figowce dostaniemy już za 20-30 zł. Sprzedawcy oferują także odmianę "bambino", która jest miniaturową wersją figowca. Niektóre źródła podają, że obecność fikusa lirolistnego w domu za sprawą wytwarzanych przez niego substancji może łagodzić ogólne rozdrażnienie.

Fikus lirolistny - stanowisko do uprawy

Fikus lirolistny najlepiej czuje się w przestronnych, jasnych (ale nie bezpośrednio nasłonecznionych) przestrzeniach. Dobrze, jeśli powietrze jest wilgotne. Jednak sezon grzewczy nie powinien mu mocno zaszkodzić. Roślina przyrasta raczej w wolnym tempie, ale jest długowieczna i w pewnym momencie może zająć naprawdę sporo miejsca - kwiat wzrasta w górę i raczej się nie rozgałęzia.  Warto wtedy zdecydować się na cięcie ograniczające. Figowiec lirolistny lubi żyzną, próchniczą ziemię. Możemy dodać do niej torf. W kwiaciarniach dostępne są specjalne mieszanki ziemi do fikusów. Należy zawsze pamiętać o warstwie drenażu na spodzie donicy. Idealna temperatura do uprawy fikusa lirolistnego to około 21-25 stopni. Kwiat bardzo nie lubi przeciągów - nie stawiajmy go więc w pobliżu okna, które często otwieramy. Temperatura poniżej 15 stopni może być zabójcza dla figowca lirolistnego. 

Zoacz także: 10 najmodniejszych roślin doniczkowych

Fikus lirolistny - pielęgnacja

Zwykle fikus lirolistny ma jeden główny pęd, na którym rosną liście. Jeśli chcemy, by roślinka się rozkrzewiała należy przyciąć jej wierzchołek. Kwiat lubi częste podlewanie niezbyt dużą ilością wody (zimą troszkę je ograniczamy). Zarówno przesuszenie jak i nadmiar wody mogą się dla rośliny źle skończyć. Fikusa lirolistnego można też od czasu do czasu zrosić. Co jakiś czas warto też przetrzeć jego liście wilgotną szmatką - ze względu na ich sporą powierzchnię gromadzi się tam dużo kurzu. Kwiat raz w tygodniu od marca do końca października podlewamy wodą z domieszką odżywki do roślin zielonych - odwdzięczy się piękną kondycją liści. Roślina nie jest bardzo wymagająca w uprawie. 

Zobacz także: Najpiękniejsze kwiaty świata: TOP 10. Trudno oderwać od nich wzrok!

Fikus lirolistny - przesadzanie i rozmnażanie

W miarę wzrostu rośliny zmieniamy doniczkę na większą. Robimy to zawsze na wiosnę i bardzo ostrożnie - ficus lyrata nie przepada za przesadzaniem. Zatem wymieniamy doniczkę dopiero wtedy, kiedy to jest konieczne. Jak rozmnożyć fikusa lirolistnego? Najprościej przez ukorzenienie odciętego pędu. Pęd o wysokości mniej więcej 20-30 cm wsadzamy do naczynia z wodą. Gałązka powinna wypuścić po jakimś czasie korzenie. Gdy te będą miały około 5-7 cm wsadzamy roślinkę do doniczki z ziemią. Można też spróbować rozmnożyć roślinkę przez okłady powietrzne (to już bardziej skomplikowany zabieg).

Getty Images

Fikus lirolistny - choroby

W wyniku błędów w pielęgnacji roślinie mogą  w wyniku przelania nieestetycznie zbrązowieć liście, a nawet zgnić korzenie. Jeśli nie pomoże osuszanie warto ratować pęd szczytowy i spróbować go ukorzenić. Brązowe plamy mogą być też "pamiątką" po poparzeniu słonecznym. Czasami liście fikusa lirolistnego żółkną i opadają. Tu przyczyny mogą być różne: przesuszenie, zbyt mała ilość światła, zimno albo zmiana stałego miejsca na inne (figowce lirolistne nie lubią zmian). Jeśli chodzi o szkodniki to ten rodzaj fikusa mogą zaatakować przędziorki (poznacie je po pajęczynie na liściach), tarczniki (widoczne zgrubienia na liściach) albo wciornastki (skaczą na powierzchni ziemi).