Eryka i Jan Drostowie to legendarni już twórcy szkła prasowanego związani przez lata między innymi z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Niedawno wystawa ich szkła gościła w Gdyni. Teraz dorobek pary można oglądać w  Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Eryka i Jan Drostowie” Polskie Projekty. Polscy Projektanci.

Szkło prasowane

Szkło prasowane czyli tzw. prasówka, traktowane jako „tani kryształ” było w powszechnym użyciu w ubiegłym wieku. Eryka i Jan Drostowie z miseczek, talerzy, mis, cukiernic i owocarek uczynili małe dzieła sztuki. Ich rola w hucie szkła nie ograniczała się jedynie do wymyślania nowych wzorów. Projektanci równolegle współpracowali z zespołem technicznym, wprowadzając innowacyjne rozwiązania technologiczne. Asteroidy, Migdały, Bruk, Diatret czy Radiant to wzory, o które bija się dziś kolekcjonerzy i miłośnicy szkła vintage.

"Eryka i Jan Drostowie" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada reprezentatywną i największą w Polsce kolekcję prac Eryki i Jana Drostów – zarówno wzorów przemysłowych, jak i dzieł unikatowych.

- W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu mamy wczesne projekty Eryki i Jana Drostów z lat 60. XX w., m.in. serie wazonów optycznych, które były jedną z ich pierwszych oryginalnych estetyczno-technologicznych propozycji zmiany historycznego asortymentu wyrobów huty "Ząbkowice" – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr. i dodaje: Najpełniej reprezentowana jest dekada lat 70. XX wieku, którą niewątpliwie można określić mianem »złotych lat« polskiego szkła prasowanego. To wtedy, dzięki opatentowanej przez Jana Drosta metodzie prasowania w formach otwartych, powstały nowe serie naczyń użytkowych, które wkrótce okazały się być towarem poszukiwanym w kraju i z powodzeniem także eksportowanym na Zachód. Fasony "Asteroid", "Igloo", "Cora" gościły w wielu polskich domach.
Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2022. Kuratorkami ekspozycji są Barbara Banaś [MNWr], Marta Borowska-Tryczak [MMG], Anna Śliwa [MMG].  

____________________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.