Eko zabawki cieszą się od lat rosnącą popularnością. Wykonane własnoręcznie zabawki to nie tylko znakomita alternatywa dla sklepowych produktów, ale także ciekawe rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozwijać u swoich pociech kreatywność i samodzielność. Jak samemu zrobić zabawkę ekologiczną dla niemowląt i starszych dzieci? Jakich materiałów użyć? W artykule podpowiadamy, jak zrobić zabawki z pozornie bezużytecznych przedmiotów i gdzie kupić najpiękniejsze drewniane zabawki. 

Dla kogo eko zabawki?

Ekologiczne zabawki coraz częściej goszczą w naszych domach. Cieszą się  zainteresowaniem maluchów, są też popularne wśród starszych dzieci. Rodzice i specjaliści podkreślają, że kreatywne eko zabawki spełniają często funkcje edukacyjne i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dziecka. Tego rodzaju zabawki są też znakomitym rozwiązaniem dla rodziców, którym leży na sercu troska o środowisko i chcieliby zaszczepić w dziecku świadomość ekologiczną.

Eko zabawki są zalecane zarówno rodzicom niemowląt, jak i tym, którzy wychowują nieco starsze pociechy. Choć ekologiczne zabawki można nabyć w różnych sklepach, to wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie niebalanych przedmiotów dla swoich dzieci. Możemy wykonać bardzo wiele zabawek z najróżniejszych materiałów, które zazwyczaj mamy pod ręką. Jak się do tego zabrać? 

Eko drewniania zabawka dla dzieci: jak zrobić ją samemu

Jak wykonać zabawkę z drewna? Wbrew pozorom, jest wiele możliwości, aby wykonać ładne zabawki ze zużytnych drewnianych przedmiotów. Za przykład może posłużyć samolot, wykonany z patyczków do lodów

Do wykonania modelu samolotu wystarczy klej do drewna. wspomniane już patyczki do lodów, przydatne mogą być również patyczki do szaszłyków. Jeśli będzie nam zależało na efektownym wykończeniu, to konieczne może okazać się przeszlifowanie niektórych części papierem ściernym. W ten sposób - przy użyciu niewielkiej ilości materiałów - możemy wykonać ładny model samolotu, który w niczym nie będzie ustępował plastikowemu, nieekologicznemu odpowiednikowi. W podobny sposób możemy wykonywać też modele helikopterów i innych maszyn, które z pewnością spodobają się dziecku.

Bardziej wymagające będzie stworzenie drewnianego domku dla lalek, który można wykonać ze sklejki i listewek. Zanim zabierzemy się do pracy, warto przygotować sobie projekt domku, dokładnie oznaczając rozmieszczenie i wymiary poszczególnych elementów. Pod ręką warto mieć też dodatkowe narzędzia, jak wiertarka, wkrętarka, piła ręczna.

Wykonanie prostych, a jednocześnie użytecznych zabawek nie powinno nastręczać wielkich trudności, choć wykończenie takiego przedmiotu będzie wymagało pracy i odrobiny cierpliwości. Efekt końcowy będzie jednak wart wysiłku - eko zabawka będzie służyła dziecku, a gdy mu się znudzi, może trafić do innego malucha.

Eko naturalna zabawka dla dzieci: można zrobić ją z odpadów

Większość zużytych przedmiotów i tak zwanych odpadów ląduje zwykle na śmietniku. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że mogą one zostać wykorzystane i posłużyć do stworzenia zabawek, które jakościowo nie będą odstawały od plastikowych odpowiedników, przy produkcji których używa się często szkodliwych substancji. 

Jakie przedmioty użytku codziennego mogą posłużyć do stworzenia eko zabawki? Możliwości jest bardzo wiele. Na przykład tektura z pudełek po jajkach może zostać wykorzystana do stworzenia małego placu zabaw, mebli do domku dla lalek, łódki, stojaczka czy nakrycia głowy dla ludzika. Podobnie rzecz ma się z nakrętkami po butelkach - tutaj również mamy szereg możliwości. Liczydło, wąż, podstawki pod inne, małe zabawki - rozwiązań jest wiele. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności, bo mnóstwo odpadów - od makulatury, przez rolki po ręczniku papierowym, na plastikowych butelkach skończywszy - może zostać użyte do wykonania niebanalnej zabawki.

Wykonanie własnoręczne eko zabawki krok po kroku

Jeśli chcemy wykonać własnoręcznie eko zabawkę, to powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki jest nasz cel, tzn. jaką zabawkę chcemy stworzyć. Niekiedy wybór ten jest uzależniony od materiałów, które akurat mamy pod ręką. Jeśli chcemy zużyć tekturowe opakowania, które zalegają na naszych półkach, to pomysł z wykonaniem zabawek wydaje się w tym kontekście całkiem sensownym rozwiązaniem.  

W momencie, gdy już podejmiemy decyzję o stworzeniu eko zabawki, powinniśmy zastanowić się, jakie dodatkowe materiały będą nam potrzebne. W związku z tym przydatne będzie opracowanie projektu zabawki - zwłaszcza, jeśli mamy ambicję stworzyć coś bardziej złożonego i wymagającego większego nakładu pracy.

Kolejny krok to już praca nad zabawką, czyli tworzenie poszczególnych elementów i składanie ich w całość, zgodnie z naszym projektem. W przypadku prostszej zabawki - np. zwierzątka z tektury - praca ogranicza się zwykle do wycięcia odpowiednich elementów w pudełku, pokolorowania ich, a następnie przymocowania za pomocą kleju i taśmy. Niektóre elementy mogą być podwiązane, np. nitką. Możemy przy tym wykorzystywać różne elementy z tektury, np. tułów zwierzątka wykonać z kartonowego pudełka, a łapy - z rolek po papierze toaletowym, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. W ten sposób stworzymy ładną zabawkę, która będzie znakomitą alternatywą dla produktów wykonanych ze sztucznych materiałów.

Gdzie kupić piękne drewniane zabawki?

Jeśli diy to nie do końca Wasza bajka to polecamy kilka miejsc, w których zamówicie piękne drewniane zabawki dla dziecka. Sprawdźcie ofertę Wooden Story, Goki, Plan Toys,  Melissa & Doug. Drewnianych zabawek warto szukać też na targach i jarmarkach u lokalnych wystawców.