"Echa - 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa" to niezwykła wystawa, którą do końca lutego można oglądać w  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Trudno wybrać lepsze miejsce na ekspozycję fińskiego wzornictwa w Polsce, niż ta warszawska placówka. Bryła imponującego budynku to dzieło znanego fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, który jest też jednym z kuratorów wystawy. 

Ekspozycja stanowi przegląd fińskiej architektury i designu z okresu ostatnich stu lat, począwszy od bardziej znanych i cenionych klasyków, po dzieła nowsze i nieco mniej rozpoznawalne.

Całość ekspozycji skupia się wokół siedmiu tematów przewodnich: Cisza, Równość, Krajobraz, Jasność i Ciemność, Przyroda, Dzieło człowieka, Tradycja i Wspólnota, pokazując, jaki ślad we wzornictwie Finlandii zostawiły po sobie surowy klimat czy oddalenie tego kraju od reszty Europy.

Trudne warunki atmosferyczne, lokalizacja i bezlitosna natura to główne czynniki, które inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych, innowacyjnych, funkcjonalnych rozwiązań pozwalających mierzyć się z wyzwaniami codzienności. Te właśnie zagadnienia stanowią fundament ekspozycji skierowanej zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności.

„Echa - 100 Lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa” została przygotowana we współpracy z Ambasadą Finlandii w Warszawie. Jej producentką jest projektantka, edukatorka i specjalistka od zarządzania designem Laura Isoniemi, zaś jednym z jej partnerów jest producent farb Tikkurila. Marka od wielu lat obecna na polskim rynku chciała przybliżyć Polakom istotę i historię fińskiego designu.

GALERIA >>>

 opracowanie: Anna Chwalińska