Budowa nowego dworca autobusowego w Lublinie ruszy najprawdopodobniej w 2020 roku. Koncepcja obiektu przy ulicy Dworcowej to dzieło biura projektowego Tremend. Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny zaprojektowano mocno w duchu eko. Zostaną tu stworzone nowe miejsca służące integracji w przyjaznym otoczeniu, tak by dodatkowo poczuć bliskość natury w sercu miasta. W tym celu ogród na dachu oraz ściana zielona mają tworzyć strefę zieleni łączącą dworzec z Parkiem Ludowym. Bryła obiektu zostanie podzielona na dwa niezależne kubiki, otulone szklaną oranżerią w formie dużych płaszczyzn w technologii kurtyny szklanej. 

Wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku dworca zostaną oddzielone od hali przeszkleniem. Taki podział przestrzeni jest podyktowany nie tylko dbałością o atrakcyjność wizualną, ale przede wszystkim - troską o środowisko. Dzięki umieszczeniu “budynku w budynku” będzie możliwe utrzymanie stosunkowo niewielkiego poziomu zapotrzebowania energetycznego. Energia potrzebna do ogrzania budynku zostanie pozyskana dzięki gruntowym pompom ciepła. Kolejnym rozwiązaniem, które ograniczy zużycie prądu są energooszczędne oprawy LED. Stopień zużycia energii kontrolowany będzie także poprzez zastosowanie detekcji ruchu, uwzględnienie natężenia oświetlenia docierającego z zewnątrz i powiązanie działania systemu z porą dnia, roku oraz innymi czynnikami zewnętrznymi lub sygnałami pochodzącymi z pozostałych systemów budynkowych. Odpowiedzią na smog jest zastosowanie kostki antysmogowej - materiału o właściwościach fotokatalitycznych. Zawiera ona dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Wsparciem w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza będą również nasadzenia odpowiednich gatunków roślin. 

Koncepcja stworzona przez Tremend została własnie wyróżniona przez jury jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń świata architektury - World Building of the Year, towarzyszącego festiwalowi World Architecture Festival. Projekt trafił na shortlistę konkursu w kategorii infrastruktura. Jego prezentacja przed jury odbędzie się w grudniu w Amsterdamie. World Architecture Festival to jeden z najbardziej prestiżowych wydarzeń dedykowanych architektom o międzynarodowym zasięgu.