Dworzec kolejowy Jastrząb z nową elewacją

Kolejna pozytywna zmiana na kolei. Dworzec kolejowy Jastrząb na Mazowszu (dokładnie Lipienice, gmina Jastrząb) po gruntownej przebudowie został niedawno na nowo otwarty dla podróżnych. Dokumentację projektową opracowała pracownia An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic. Generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma Krobel Sp. z o.o. ze Starachowic. Budowla ma 105 lat. Dawny wygląd odzyskała elewacja pomalowana na bladoszary kolor z jasnymi detalami architektonicznymi. Przywrócono także jasnobrązową stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką architektoniczną są tutaj wykusz od strony peronów i loggia z ażurową balustradą. Nowość stanowią podświetlane napisy z nazwą stacji i napisem dworzec kolejowy. 

Dworcowe wnętrza po liftingu

Przebudowa zmieniła również wnętrze dworca Jastrząb. Jest ono na wskroś nowoczesne, utrzymane w jasnej kolorystyce. W holu, który jest jednocześnie poczekalnią, podróżni znajdą ławki, kosze, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze mieszczą się również toalety oraz niewielkie pomieszczenie na wynajem. Piętro budynku przeznaczono na pomieszczenia techniczne. Dzięki inwestycji dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczny. Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań ułatwiającym korzystanie z niego tej grupie podróżnych. Wśród nich m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące.

Zobacz też: Dworzec Toruń Wschodni. Wiemy, jak będzie wyglądał po remoncie

Jastrząb to już dziewiąty dworzec, który otworzyliśmy dla podróżnych po modernizacji w  województwie mazowieckim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych. Po przebudowie to nie tylko 105-letni, piękny, historyczny dworzec, ale również nowoczesna, bezpieczna i komfortowa przestrzeń dostępna dla wszystkich podróżnych. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył mieszkańcom – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Przebudowa dworca Jastrząb kosztowała nieco ponad 8 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A.