Zamieszkać w domu z bali, takim prosto z Finlandii, to marzenie wielu. Nic dziwnego - domy z Finlandii powstają z drewnianych bali - są przytulne, pachnące drewnem, ekologiczne i zdrowe. Udowodniono już, że masywne naturalne drewno, użyte wewnątrz naszego domu ma na nas zbawienny wpływ, tak jak i bezpośredni kontakt z naturą.

Fińskie domki pojawiły się w Polsce już dawno, ale te, o których piszemy dziś to nowa historia. Para nastolatków podróżując po Skandynawii zachwyciła się domkami z drewna. Wiele lat później zdecydowali się na dom z bali i postanowili, że będą takie domy sprowadzać do Polski. Cecylia Waś, właścicielka domu z bali – zaprojektowanego w Finlandii – dzieli się swoimi spostrzeżeniami i podpowiada od czego zacząć, aby spełnić marzenia.

Jak się mieszka w domu z bali?
Cecylia Waś: Jeśli dziś mielibyśmy znów podjąć taką decyzję, kolejny raz wybralibyśmy dom z bali. Dzięki dużej ilości drewna we wnętrzu ma niepowtarzalny klimat i emanuje od niego ciepło. Czujemy się w nim bliżej natury, a duże przeszklenia jeszcze bardziej potęgują to odczucie.
Skąd pomysł nie tylko na mieszkanie w domu z bali, ale też na sprowadzanie tych domów aż… z Finlandii?
C.W.: Jako nastolatkowie, podczas podroży po Skandynawii widzieliśmy wiele takich domów, ale jeden szczególnie utkwił nam w pamięci. Ciepła barwa drewna, jego położenie oraz sposób, w jaki idealnie się komponował z otoczeniem ujęły nas i zapragnęliśmy kiedyś w takim zamieszkać. Po wielu latach przyszedł moment, gdy jednogłośnie zdecydowaliśmy, że zbudujemy dom z bali, ale zapoznając się z ofertami polskich firm, nie trafiliśmy na nic, co byłoby spójne z naszymi założeniami. Zaczęliśmy poszerzać zakres poszukiwań o rynek skandynawski i tak trafiliśmy na Kontio. Okazało się jednak, że nie mieli przedstawiciela na Polskę, a ten rynek ich interesował. Stwierdziliśmy, że warto połączyć oba tematy. Zauważyliśmy też, że w Polsce pojawia się trend slow life, eko i życia bliżej natury, a to jest spójne z domami z bali.   (…) 


Kontio wdrożyło program badawczy pod nazwą KONTIO Healthy Living, który zajmuje się bezpośrednim wpływem drewna na jakość naszego życia. Z badań jednoznacznie wynika, że kontakt z drewnem pomaga w obniżeniu poziomu stresu, co ciekawe obniża nawet ciśnienie! Ale dom z bali, oprócz wspaniałego wpływu na nasze samopoczucie ma mnóstwo innych zalet.

DOMY Z FINLANDII GALERIA>>>>>

Opracowanie: Ela Stasiak

fot. mat. Domy z Finlandii/ Kontio/ domyzfinlandii.pl