Jeśli jesteście miłośnikami czytania książek, zrobienie domowej biblioteczki będzie w Waszym przypadku strzałem w dziesiątkę. W ten sposób możecie stworzyć przyjemny kącik do czytania, w którym będziecie mogli w spokoju skupić się na ulubionych lekturach. Brzmi jak marzenie każdego mola książkowego, prawda? Ponadto, ciekawie wyeksponowane książki będą wyjątkowym akcentem wnętrza i ożywią je swoją obecnością. Domowa biblioteczka jest na wyciągnięcie ręki niemalże każdego - wystarczy wiedzieć jak odpowiednio wygospodarować na nią miejsce.

Domowa biblioteczka - wybór odpowiedniego miejsca

Zanim zdecydujemy się na wybór miejsca, w którym chcemy zaaranżować naszą biblioteczkę, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, najważniejsza jest ilość posiadanych przez nas książek. Od tego właśnie będzie zależało w dużej mierze to, jaką przestrzeń wybierzemy na stworzenie biblioteczki. Nie chcemy przecież, aby książki zaburzyły harmonię danego wnętrza. W przypadku bardzo licznej kolekcji, będziemy potrzebować nieco większego metrażu. Osoby dysponujące dużymi powierzchniami, mogą sobie pozwolić na pokrycie całej ściany (lub ścian) regałami pełnymi książek. Na pewno nada to niesamowitego charakteru danemu pomieszczeniu i będzie robić wrażenie na każdym, kto je odwiedzi. Obok regałów przydałaby się praktyczna drabinka, dzięki której będzie można z łatwością sięgać po umieszczone wyżej tytuły.

Domowa biblioteczka w mniejszych wnętrzach

Stworzenie domowej biblioteczki w mniejszych przestrzeniach jest nieco większym wyzwaniem. Nie jest to jednak nieosiągalne! Istnieje wiele kreatywnych rozwiązań, które pozwolą nam to zrobić. W tym przypadku, dobrze jest wykorzystywać wszelkiego rodzaju wnęki i wypełnić je półkami na książki. Dzięki temu nie zajmiemy dodatkowego miejsca powierzchni. Możemy to zrobić zarówno w salonie, jak i w gabinecie czy sypialni. Dobrym pomysłem jest także urządzenie domowej biblioteczki pod schodami. W ten sposób nasza kolekcja również nie zajmie dużo miejsca w domu, a my będziemy mogli cieszyć się nowym elementem dekoracyjnym. Warto jest pomyśleć także nad ciekawym układem półek. Zabieg ten pozwoli na stworzenie jeszcze ciekawszej kompozycji. Niestandardowe rozwiązania są tu również miłe widziane. Zamiast standardowego, równoległego układu półek, możemy zdecydować się na skosy. Na rynku mamy dostępne regały o najróżniejszych rozmiarach i kształtach - jeśli jesteście fanami ekstrawaganckich aranżacji, koniecznie sprawdźcie niektóre z nich.

Zobacz też: Najlepsze książki romantyczne. Historie o miłości, od których nie oderwiesz się przez długi czas

Przytulne dodatki

Naszą biblioteczkę dobrze jest uzupełnić o kilka elementów, dzięki którym stanie się jeszcze bardziej przytulna. Nie wyobrażamy sobie czytania książek bez wygodnego fotela - powinien on zatem znaleźć swoje miejsce w okolicy regałów z książkami. W tej roli może sprawdzić się również komfortowa, duża kanapa. Miękki, gruby koc na fotelu czy kanapie pozwoli zadbać o jeszcze bardziej przytulny klimat. Obok nie powinno także zabraknąć stylowego stolika na kubek cieplej herbaty czy aromatycznej kawy. W takiej atmosferze, zagłębianie się w ulubione lektury będzie czystą przyjemnością i ucieczką od rzeczywistości.