Domek do ogrodu dla dzieci jest czymś, o czym marzy prawie każdy mały szkrab. Oferta gotowych konstrukcji jest spora, ale wybór właściwej nie jest łatwy - cena części z nich może skutecznie zniechęcić do zakupu, a te nieco tańsze zwykle pozostawiają sporo do życzenia w kwestii solidności. Rozwiązanie problemu? Zrób to sam! Domki ogrodowe dla dzieci nie są specjalnie skomplikowane, więc z budową takiej "posiadłości" poradzi sobie każdy stolarz-amator. Jak zbudować domek dla dzieci do ogrodu?

Domek do ogrodu dla dzieci: plastikowy czy drewniany?

Zanim przystąpisz do prac, najpierw zastanów się, czy chcesz zbudować domek plastikowy czy drewniany. Obie konstrukcje będą oparte o drewniany szkielet i taką samą płytę podłogową, różnica ograniczy się jedynie do elewacji, ewentualnie także do dachu. Wykonanie domku z plastiku z pewnością będzie nieco łatwiejsze - po postawieniu szkieletu, wystarczy przykręcić do niego zamówione wcześniej panele i gotowe. W praktyce, takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet.

Po pierwsze, plastik dość skutecznie przewodzi ciepło. Należy mieć na uwadze fakt, że dzieci będą bawić się w domku ogrodowym przede wszystkim wiosną i latem, kiedy na zewnątrz panuje dobra pogoda. Taka konstrukcja może zatem okazać się niezbyt komfortowa. Po drugie, o ile plastik jest tworzywem wytrzymałym, któremu niestraszny jest deszcz i wiatr, to w kontakcie z promieniami słonecznymi dość szybko może stracić na atrakcyjności. Lepiej zatem postawić na drewno - materiał naturalny, świetnie izolujący od warunków zewnętrznych i oddychający. 

Domek do ogrodu dla dzieci: co jest potrzebne do budowy?

Zanim przystąpisz do budowy domku do ogrodu dla dzieci, musisz skompletować niezbędne narzędzia i materiały. Potrzebna będzie wiertarko-wkrętarka, młotek, śrubokręt i poziomica. Przydatna może okazać się też szlifierka kątowa i metrówka.

Co do materiałów, do budowy szkieletu posłużą kantówki i metalowe kątowniki. Całą resztę, wykonasz z desek sosnowych. Dlaczego polecamy drewno z sosny? Ma piękny, jasny kolor i delikatne usłojenie, jest elastyczne, a jednocześnie - wytrzymałe, świetnie wchłania impregnat i farbę. Po stronie plusów tego materiału należy odnotować także łatwą obróbkę. Drewno sosnowe ochoczo poddaje się struganiu, szlifowaniu i wierceniu, więc poradzi sobie z nim nawet osoba, która nie ma zbyt dużego doświadczenia w pracach stolarskich. Kolejna zaleta, to dostępność. Sosna jest najliczniej rosnącym drzewem w Polsce, więc gotowe deski bez problemu znajdziesz w dosłownie każdym markecie budowlanym. Przydadzą ci się też 4 betonowe płyty

Kolejny punkt na liście, to materiały wykończeniowe. Potrzebna będzie papa, impregnat oraz farba - domek ogrodowy dla dzieci powinien być nie tylko atrakcyjny, ale i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Gdy zgromadzisz wszelkie niezbędne akcesoria, możesz przystąpić do budowy.

Domek do ogrodu dla dzieci: jak go zbudować?

Domek ogrodowy dla dzieci nie jest skomplikowaną konstrukcją, mimo to, pracę należy rozpocząć od wykonania planu. Improwizacja prawie zawsze kończy się stratą czasu i marnowaniem materiału. Wstępne szkice wykonaj jeszcze przed zakupem desek. Pozwoli ci to określić, ile drewna będziesz potrzebował. 

Zanim przystąpisz do budowy, dokładnie wyrównaj i wypoziomuj teren. Aby zapewnić konstrukcji stabilność, postaw ją na twardym podłożu - główne słupy konstrukcji powinny być wsparte na betonowych płytach. Zgodnie z zasadami dobrej praktyki budowlanej, całość powinna stanąć na polu kwadratu. 

Przed zbudowaniem szkieletu, warto zaimpregnować wszystkie drewniane elementy konstrukcji. Można to zrobić na końcu, ale wówczas nie dotrzesz do wszystkich zakamarków. Gdy kantówki i deski są już zabezpieczone (i suche!), można przystąpić do zbijania i skręcania całości. Pamiętaj o otworach na okno i na drzwi. 

Dach można wykończyć na dwa sposoby - drewnianą konstrukcję można zabezpieczyć papą, ale jeżeli zależy ci na w 100 procentach drewnianym looku, możesz zbudować dach z dwóch warstw desek, między którymi umieścisz materiał izolujący. Dalsze wykończenie to kwestia indywidualnych preferencji. 

Domek do ogrodu dla dzieci: jak zabezpieczyć?

Domek do ogrodu dla dzieci wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, ale naturalne jest, że rozpuszczalnikowe impregnaty chemiczne budzą pewne obawy co do ich wpływu na zdrowie malców. Na rynku nie brakuje tzw. ekologicznych środków konserwujących, które mają być całkowicie neutralne pod względem oddziaływania na ludzi i zwierzęta, jednak jeżeli zapewnienie producentów nie są dla ciebie wystarczająco przekonujące, sięgnij po pokost lniany. Jest to nic innego, jak zagęszczony olej z nasion lnu z dodatkiem żywic i organicznych rozpuszczalników, czyli produkt w 100 procentach naturalny.  

Pokost lniany skutecznie wnika w pory drewna, zabezpieczając materiał przed wilgocią, grzybami i wpływem owadów. Na koniec, pomaluj elewację farbą do drewna przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. Nada to całej konstrukcji odpowiednio atrakcyjny wygląd i dodatkowo zabezpieczy materiał przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.