Przed Wami nowy dom w podkrakowskich Balicach. Tu, całkiem niedawno zamieszkała polsko-włoska para z dwójką małych dzieci. Rodzice marzyli o spokojnej kolorystyce i sporej przestrzeni na przechowywanie rzeczy. Zadanie zaaranżowania strefy dziennej, przedpokoju, klatki schodowej oraz łazienek powierzyli projektantom z dobrze już znanego naszym czytelnikom biura Mistovia.

Układ przestrzenny

- To nowe budownictwo, które z jednej strony nie wymagało wprowadzania większych zmian w układzie przestrzennym, z drugiej nie narzucało konkretnego charakteru projektu, pozostawiając więcej swobody architektom. Pierwotny układ wnętrz, poza drobnymi korektami, został w dużej mierze zachowany także ze względu na ściśle określony budżet - tłumaczy Marcin Czopek z Mistovii i dodaje - Nie wprowadzaliśmy rewolucyjnych zmian – pralnia, która początkowo była na piętrze, znalazła nowe miejsce na parterze w garderobie. W miejscu pralni, powstała niewielka, prywatna łazienka skomunikowana z sypialnią.  

Kontrasty w strefie dziennej

Salon to gra kontrastów. Czarne meble wypoczynkowe o minimalistycznych, ale miękkich formach wyraźnie odcinają się od jasnej podłogi z żywicy i białych ścian. Dominantą w tej przestrzeni jest niewątpliwie czarno-biała ściana wyłożona efektownymi kaflami włoskiej marki Fioranese. Stąd niedaleko już do drewnianego, orzechowego stołu, przy którym stanęło sześć krzeseł, a nad wszystkim zawisła ciekawa lampa. Kuchnię, a właściwie aneks, projektanci wyposażyli w kremową zabudowę kryjącą wszelkie potrzebne domownikom sprzęty i zapasy żywności. Ścianę nad blatem roboczym zabezpieczają waniliowe kafle z czarną fugą. Te kafle - mozaika to element, który jest leitmotivem tego wnętrza. Powtarza się jeszcze , schodach prowadzących do strefy dziennej oraz we wszystkich łazienkach. 

Schody i łazienki

Na piętro z parteru wiodą proste, dębowe schody. Ażurowa balustrada przepuszcza światło dzienne, a regularny rytm jej pionowych podziałów jest elementem naturalnie prowadzącym wzrok ku górze. Łazienki w całym domu są spójne, dzięki konsekwentnie zastosowanym rozwiązaniom projektowym (matowe, czarne baterie Omnires, biała mozaika Rako, proste zabudowy meblowe z geometrycznymi uchwytami) oraz stonowanej, ciemnej kolorystyce opartej na czerni, grafitowych szarościach i beżach, które uzupełniono o elementy drewniane.