Dziś pokazujemy projekt, który docenią wszyscy marzący o ucieczce z miasta i zaszyciu się gdzieś blisko natury. To Dom w Lesie zaprojektowany przez pracownię 081 Architekci. Dom zlokalizowany jest w Klementowicach, na urokliwym Płaskowyżu Nałęczowskim, będącym częścią Wyżyny Lubelskiej. Najbliższe otoczenie? Gęsty las oraz staw. Budynek powstał w centrum mocno zadrzewionej działki. 

Inwestorzy dali architektom jasne wytyczne. Ich wymarzony dom miał mieć powierzchnię komfortową dla trzyosobowej rodziny i wyraźnie wydzielone strefami. Każda z nich była konkretnie przedstawiona i scharakteryzowana. I tak powstał układ oparty jest na planie prostokąta, składającego się z trzech funkcjonalnych bloków, przesuniętych względem siebie. Pierwszy z nich – “blok rodziców” - zawiera w sobie strefę wejściową, główną sypialnię oraz łazienki. Drugi – “blok dziecka” – pokój wraz z bawialnią oraz sypialnię gościnną. Pomiędzy powyższymi przestrzeniami znajduje się strefa dzienna. Pozwoliło to na otwarcie jej  dużymi przeszkleniami na obie strony działki. 

Elewację tworzą dwa materiały: naturalne drewno oraz surowy beton architektoniczny. Założeniem było stworzenie drewnianej kostki, w którą wkomponowane są otwory okienne, a przestrzenie między nimi wypełnione są ścianami z betonu architektonicznego. Wszystkie okna domu zasłaniane są żaluzjami zewnętrznymi, które zostały ukryte za elewacją z drewna i widoczne dopiero w momencie ich opuszczenia. Całość harmonizuje z zielonym otoczeniem.