Dziś zabieramy Was do Rumi. Na działce w otoczeniu zieleni (stary sad owocowy), w niedalekim sąsiedztwie rzeki, hodowli pstrągów i lasu stoi tu dom - nowoczesna stodoła. Wcześniej był w tym miejscu budynek gospodarczy. Jego metamorfozą i liftingiem zajęła się Anna Maria Sokołowska (Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz). 

Projekt nazwany przez architektkę Stodolove zakładał przebudowę istniejącego budynku gospodarczego z 1940 roku. Anna Maria Sokołowska stworzyła ten dom dla siebie i swojej rodziny. - Kiedy ma się już konkretny obrys, w który się wpisuje nowe funkcje powinno być łatwiej, projektowanie dla siebie i swojej rodziny jednak dużo utrudnia przy pracy koncepcyjnej. Mnogość rozwiązań i decyzji, które trzeba podjąć będą jednocześnie swoim klientem i architektem to największe wyzwania, które zrozumie tylko ten kto przynajmniej raz w życiu zdecydował się na takie połączenie - opowiada nam o swojej pracy Anna Maria Sokołowska.

Dom - nowoczesna stodoła

Formą budynku (nowoczesna stodoła) architektka nawiązała do starych drewnianych stodół, których jeszcze kilka zachowało się w okolicach Rumii. Poszanowanie do historii miejsca zapoczątkowało analizy, gromadzenie zdjęć i archiwalnych map dla tego terenu. Wszystko po to, by stworzyć obiekt, który będzie mariażem tradycji i nowoczesnych rozwiązań. Zgodnie z zasadą „forma podąża za funkcją” projektowanie elewacji zostało poprzedzone dokładnym rozplanowaniem charakteru pomieszczeń. W oko wpada szczególnie czarne drewno na fasadzie (a dokładniej dwuspadowy dach pokryty opalaną deską z modrzewia syberyjskiego, świerkiem skandynawskim na elewacji). O podobnym rozwiązaniu pisaliśmy Wam ostatnio pokazując dom Joanny Hawrot (TUTAJ).

Fotomohito

Wnętrza domu - stodoły

Co kryją wnętrza domu stodoły w Rumii? Prosty, nieco minimalistyczny wystrój. - Najważniejsze w projekcie tego domu była idea wnętrz prostych, minimalistycznych, ale również dających poczucie ciepła i wyciszenia. Ze względu na mój zawód mam na co dzień do czynienia z dużą ilością materiałów, wzorów, kolorów i faktur. Otaczam się tym w pracowni, kiedy dobieramy materiały do naszych projektów wnętrz. Dlatego tak bardzo zależało mi, żeby zostawić to za progiem biura i do własnej przestrzeni wejść jak do oazy spokoju i wyciszenia - podkreśla Anna Maria Sokołowska. Kolorystyka? Głównie biel, szarość, czerń i kolor naturalnego drewna dębowego. Do tego zielone akcenty w rodzaju narożnika w strefie dziennej, czy siedziska w wiatrołapie. Niektóre puste jeszcze białe ściany domu w przyszłości mają zapełnić się sztuką, której architektka jest miłośniczką. 

Czytaj też: Shou Sugi Ban House pod Warszawą. Jego czarna elewacja to efekt zastosowania tradycyjnej, japońskiej techniki opalania drewna

Aranżacja strefy dziennej na parterze

Kuchnia ma formę symetryczną, z dwoma skrajnymi słupkami, po jednej stronie z chłodziarką (zamrażarka osobno znajduje się w spiżarni) oraz słupkiem ze zmywarką i piekarnikiem. Bezpośrednio przy kuchni znajduje się spiżarnia z dodatkowym blatem, pod którym znajduje się zamrażarka, sortowniki do śmieci oraz ekspres do kawy. W bliskości aneksu kuchennego stanęła strefa wypoczynkowa ze wspomnianą już zieloną kanapą a także szarym fotelem z podnóżkiem. Stąd można oglądać zieleń za oknem, telewizję lub filmy na ekranie do projektora (sprytnie ukrytym w zabudowie). 

Czytaj: Rearanżacja strefy dziennej w domu jednorodzinnym. Zaglądamy do wnętrza pod Poznaniem

Sypialnie i łazienki w Stodolove

Na piętro wejdziemy przez klatkę schodową z drewnianą lamperią. Sypialnia gospodarzy to w sumie niewielkie pomieszczenie (11m2), ale za to o wysokości 5m. Łóżko kontynentalne wygląda jakby lewitowało dzięki temu, że jego nogi są cofnięte względem krawędzi podstawy. Do tego dokładają się zielone akcenty w stonowanym otoczeniu. Stąd można wejść do łazienki prywatnej z wanną i dwiema umywalkami. Druga łazienka na piętrze to ta zaprojektowana specjalnie z myślą o dzieciach. Tutaj również pojawia się drewnopodobna płyta meblowa na zabudowie wc jako akcent kolorystycznie ocieplający wnętrze. Najciekawsze są jednak kafle: biel płytek z fugą niczym kratka ze szkolnego zeszytu i mozaika wykonana na zamówienie na bazie grafiki z gry komputerowej z lat 80-tych. Dwa ostatnie pomieszczenia to już pokoje chłopców, oba tak samo w podstawowej bazie kolorystycznej, z przełamaniem ulubionym kolorem młodych gospodarzy.