Górski azyl Agnieszki Sienkiewicz

O ucieczce z wielkiego miasta choćby na weekend marzy sporo osób zmęczonych zgiełkiem metropolii. Bliskość natury, wody, gór, roślin i zwierząt sprawia, że łatwiej się regenerujemy i po prostu odpoczywamy. Te marzenia były bliskie także Agnieszce Sienkiewicz. Aktorka razem z mężem postawiła na urokliwy Szczyrk. To właśnie tutaj w Beskidach stanął dom Agnieszki Sienkiewicz. Skąd pomysł na dom w górach? - Muszę przyznać, że góry oraz natura po prostu mnie uspokajają i koją moje emocje. Z drugiej strony dostarczają nam (a lubimy aktywny wypoczynek, narty czy rowerowy off road) sporo adrenaliny. Ale nie tylko, ponieważ do Szczyrku przyjeżdżaliśmy co roku z przyjaciółmi i dziećmi stricte w celu wspólnego spędzania czasu. Nasz przyjaciel ma tam dom, a kiedy pojawiła się możliwość zakupu sąsiedniej posiadłości, nie wahaliśmy się ani chwili - tłumaczy Agnieszka.

Dom w górach 

Za projekt górskiej willi i większości zabudowy meblowej odpowiada tu lokalna pracownia Konior Budownictwo. Stroną wizualną elewacji zajęła się z kolei pracownia Osom Group. - Ideą przewodnią było wtopienie się bryły w istniejący krajobraz tak, aby tworzyły razem spójną całość. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie kamienia i drewna, które korespondują z otoczeniem, dodatkowo postawiliśmy na duże przeszklenia, które pozwalają wypoczywającym cieszyć się naturą nawet siedząc w fotelu wewnątrz - opowiadają o swojej pracy architekci z Osom Group. Rzeczywiście dom zdaje się być scalony ze stokiem, na którym jest położony. Do górskiej chaty prowadzi elegancki, kamienny podjazd.

Dom Agnieszki Sienkiewicz - wnętrza

Wnętrza i ich wystrój to już dzieło samej Agnieszki i jej męża - Mikołaja Gauera. - Inspirowaliśmy się domami w Alpach, stylem rodem wyjętym z francuskich i szwajcarskich górskich chatek "le chalet", czyli... sporo drewna i naturalne elementy. Jednocześnie marzyliśmy o tym, żeby nasza górska ostoja była inna, niż domy dookoła. Dokładny zamysł? Wyobrażałam sobie nas we wnętrzu luksusowym, ale jednocześnie przytulnym. Siedząc na wygodnym fotelu czy sofie przy kominku z kubkiem ciepłej herbaty. Zdecydowanie chcieliśmy postawić na wnętrze, które otula i sprawia, że nie chce się z niego wychodzić. Widok na otaczające góry zdecydowanie w tym pomaga - podkreśla aktorka. Rzeczywiście atutem domu są duże przeszklenia. W środku mamy dużo drewna. Są deski na podłodze, jest sypialnia z drewnianych bali (łóżko, zabudowa, komoda) i drewniana konsola w łazience (tuż obok wolnostojącej wanny idealnej do sesji domowego SPA). Perełka? Zdecydowanie stół w jadalni z grubym, ciężkim blatem - Bliskie jest nam eko podejście do życia, dlatego odzyskaliśmy stare drewno z trzech regionalnych, starych beskidzkich chat przeznaczonych do rozbiórki. Najstarsza z nich miała ponad 100 lat, z niej między innymi został wykonany stół - zdradza szczegóły Agnieszka Sienkiewicz. Kolorystyka? Barwy natury grają tu pierwsze skrzypce. Mamy tu zatem szarości, brązy, beże, kremową biel i odrobinę czerni. Nie zabrakło też przestrzeni zaprojektowanej specjalnie dla dzieci: jest kącik zabaw, jest wreszcie sypialnia z tak lubianym przez najmłodszych piętrowym łóżkiem.

Poczuj Spokój

Jak wiele górskich chat i willi dom Agnieszki Sienkiewicz ma również swoją nazwę. To "Poczuj Spokój". Miejsce sprzyja bowiem wypoczynkowi. W środku czuć przyjemny, ciepły klimat "starej góralskiej chaty”, w kominku skacze płomień, kuchnia zachęca do przygotowywania domowych pyszności z wykorzystaniem miejscowych produktów, widok z okien zaprasza do spokojnej kontemplacji. Obok jest też wydzielony ogród z lokalną roślinnością. Bliskość natury, stoku narciarskiego zimą oraz szlaków pieszych i rowerowych zachęca do korzystania z tego miejsca w zasadzie o każdej porze roku. Gospodarze odpoczywają tu sami, ale też chętnie dzielą się przestrzenią z innymi chętnymi na "naładowanie baterii" w górach. Dom można wynająć w wybranych terminach.