Wyobraź sobie, że ogród, taras czy balkon są przedłużeniem twojego ukochanego pomieszczenia w domu. A potem dobierz do swojej wizji odpowiednie wyposażenie. Trudne? Ani trochę. Istnieje marka, która spełni twoje marzenia.

Knoll, amerykańska firma z ponad 80-letnią tradycją, projektuje wyjątkowe meble, które łączą wysmakowany design, wysoką jakość oraz funkcjonalność. Gdzie można je znaleźć? Na przykład w sklepie Bakata, w którym do wyboru mamy kilka ponadczasowych kolekcji. Wiele wchodzących w ich skład przedmiotów zyskało miano ikonicznych, otrzymało międzynarodowe wyróżnienia i nagrody, a nawet znalazło swoje miejsce w najsłynniejszych muzeach świata.

Kolekcja mebli outdoorowych 1966, Richard Schultz, Knoll / Mat. prasowe

Wszystko za sprawą mistrzowskiego rzemiosła i nowoczesnego wzornictwa. Do tworzenia mebli Knoll wykorzystywane są starannie dobrane i przetestowane, najwyższej jakości materiały, takie jak aluminium, stal nierdzewna, beton, drewno czy tworzywa sztuczne. Gwarantują one trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne. Stoły, krzesła, fotele i leżaki nie niszczą się pod wpływem wilgoci czy promieniowania UV. Pogoda może i oddziałuje na nas, ale na pewno nie na meble outdoorowe Knoll. To nie wszystko. Produkty te stworzyli światowej sławy projektanci, tacy jak Richard Schultz, Harry Bertoia czy Eero Saarinen, których innowacyjne podejście do funkcji i wyglądu mebli sprawia, że ich projekty dla marki Knoll pozostają nowatorskie i niezmiennie inspirują współczesnych projektantów i architektów. 

Krzesła tarasowe, Harry Bertoia, Knoll / Mat. prasowe

Przykłady? Spójrzmy na propozycje z 1966 roku, inspirowane oceanem. To jedna z najbardziej znanych i cenionych kolekcji mebli outdoorowych Knoll. Projektant, Richard Schultz, stworzył ją przede wszystkim z myślą o użytkowaniu na zewnątrz, biorąc pod uwagę wilgotność oraz przesycone oceaniczną solą powietrze Florydy. Postawił na odlewane i tłoczone aluminium, które zabezpieczył odporną na warunki atmosferyczne farbą malowaną techniką proszkową, pokrytą poliestrową powłoką. Siedziska i oparcia krzeseł, foteli i szezlongów wykonał zaś z tkanej siatki poliestrowej, wzmocnionej winylem. Oprócz tego, na serię składają się stoły i stoliki, a jak wiadomo - im więcej podobnych elementów, tym spójniejsza aranżacja. Kolekcja ta jest idealnym przykładem połączenia elegancji, prostoty, funkcjonalności i trwałości, przez co należą do jednych z najchętniej wybieranych przez klientów marki Knoll. Warto dodać, że uznaje się je za pierwsze nowoczesne meble do użytku zewnętrznego.

Kolekcja mebli outdoorowych 1966, Richard Schultz, Knoll / Mat. prasowe

Z kolei fotel Diamond, którego twórcą jest Harry Bertoia, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon modernizmu. Powstał w 1952 roku i słynie z oryginalnego designu, ponieważ w konstrukcji przypomina diament. Mebel wykonano z metalowych prętów, tworzących siatkę. Jest lekki i wytrzymały, a także, poprzez swoją ażurową konstrukcję, przewiewny. Ramę wykończono powłoką Rilsan (czarną i białą - do wyboru), odporną na korozję, zarysowania, odpryski, chemikalia czy promieniowanie UV. Można dodać do niego winylową, wodoodporną poduszkę - jest dostępna w wielu atrakcyjnych kolorach. Fotele Diamond, Harry Bertoia, stoliki kawowe Pedestal, Eero Saarinen, Knoll / Mat. prasowe

Inny przykład połączenia walorów użytkowych i estetycznych? Stoły i stoliki kawowe Petal z lat 60. XX wieku. Charakteryzują się nietypowym, organicznym kształtem, który inspirowany jest płatkami kwiatów. Każdy z poliuretanowych płatków, tworzących blat stołu, wspiera oddziela łodyga (trzon), wykonana ze stalowo-aluminiowej konstrukcji malowanej proszkowo. Niezależność płatków blatu pozwala na swobodne rozszerzanie się lub kurczenie konstrukcji, w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. To stabilne i trwałe rozwiązanie, a do tego odporne na warunki atmosferyczne. Stół obiadowy i stolik kawowy z kolekcji Petal chętnie wybierają osoby ceniące sobie unikatowe wzornictwo.

Stół ogrodowy Petal, Richard Schultz, fotel Diamond, Harry Bertoia, Knoll / Mat. prasowe

Trudno nie wspomnieć też o kultowej kolekcji Pedestal. Powstała w latach 50. XX wieku, a jej autorem jest fiński architekt i projektant, Eero Saarinen, jeden z najważniejszych przedstawicieli modernizmu w architekturze i designie. Wchodzące w skład serii meble są jednocześnie minimalistyczne i eleganckie, a prosta forma łączy się tu oczywiście z funkcjonalnością. Co czyni tę kolekcję tak wyjątkową? Wymyślona przez Saarinena oryginalna podstawa, którą tworzy pojedynczy cokół, podtrzymujący blat - to pierwsze tego typu rozwiązanie w historii. Jakby tego było mało, precyzja wykonania oraz wysoka jakość materiałów sprawiają, że meble są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Stół ogrodowy Pedestal, Eero Saarinen, krzesła tarasowe, Harry Bertoia, Knoll / Mat. prasowe

Gdy piękno, wyczucie proporcji i nowoczesne wzornictwo spotykają się z wysokiej jakości materiałami, powstają meble wystawiane w muzeach - meble, które stają się ikonami designu i inspirują projektantów na całym świecie. A do tego wszystkiego potrafią zamienić balkon, taras czy ogród w niepowtarzalny salon pod gołym niebem.