Deska do krojenia to już nie tylko użyteczny gadżet w kuchni. Teraz pełni także funkcję dekoracyjną. Deski można powiesić na ścianie lub na relingu. Można je też zgrupować i taką kolekcję ustawić podpartą o ścianę na kuchennym blacie - tak by cieszyła oko.

Jakie deski wybrać? Polecamy przede wszystkim te drewniane - są najpiękniejsze, szczególnie te z widoczną strukturą sęków. Trzeba o nie dbać od czasu do czasu smarując najlepiej specjalnym olejem. Mocno zabrudzonej desce kuchennej możemy zrobić nawet specjalny peeling z soli kuchennej i odrobiny soku z cytryny. Trzeba pamiętać o tym, by drewnianych desek do krojenia nigdy nie myć w zmywarce! Zbyt dużo wody po prostu im zaszkodzi. Taka deska najprawdopodobniej się rozpadnie.

Kolejne obecnie supermodne i bardzo piękne deski to te marmurowe. Marmur jest bardzo higieniczny, ale niestety nie jest pozbawiony wad. Te deski są ciężkie, a więc trochę nieporęczne w codziennym użytkowaniu. Do tego kamień może ulegać trwałemu zabrudzeniu na przykład po rozlaniu na nim czerwonego wina. Do serwowania potraw takie marmurowe tace nadadzą się jednak jak najbardziej.

W naszej galerii znajdziecie mnóstwo inspirujących zdjęć z pięknymi deskami kuchennymi w roli głównej. A poniżej kilka desek wartych uwagi z naszego sklepu: