Feeria barw wzorów i kolorów, pisanki, kurczaki, baranki, króliki, kaczki, motyle i mnóstwo innych wiosennych akcentów to najpopularniejsze dekoracje wielkanocne. Miło jest czasem "zaszaleć" i pozwolić świątecznym ozdobom opanować mieszkania.

Ozdoby wielkanocne w stylu skandynawskim

Coraz więcej osób jednak szuka sposobów, aby dekoracje wielkanocne były bardziej eleganckie, stonowane i wtapiające się w domową przestrzeń. Z roku na rok sukcesywnie przybywa zwolenników ascetycznych dekoracji, czego doskonałym tego przykładem jest ogromna popularność świątecznych klimatów w stylu skandynawskim.

Wielkanoc w Skandynawii jest bardzo skromna. I nie wynika to tylko z różnic dogmatycznych, ale i z tradycji, upodobań i preferencji estetycznych. Tu bardziej akcentowana jest pora roku niż religijne symbole. Dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim opierają się na naturze. Chętnie wykorzystuje się gałązki z pączkującymi listkami, mech, cebule wiosennych kwiatów krokusów czy hiacyntów.

Nie brakuje też jajek, chociaż dalekie są od popularnych u nas kolorowych pisanek. Bardzo często zachowują swoje naturalne ubarwienie lub dekorowane są takimi, naturalnymi elementami jak sznurek czy bardzo popularne pióra. Jeżeli już są malowane - to na bardzo stonowane odcienie szarości, beżów lub ewentualnie bladych pasteli. Takie jajka przepięknie prezentują się w wiklinowych lub drucianych koszach, ascetycznych ceramicznych misach lub szklanych naczyniach vintage.

Świąteczne tekstylia są niemalże zgrzebne, pozbawione haftów, printów i innych ozdób. Zwykle są to szlachetne lny w naturalnych barwach, które doskonale podkreślają nordycki charakter stylizacji.

Jeżeli w tym roku macie ochotę na dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim - koniecznie obejrzyjcie naszą inspirującą GALERIĘ>>>