Feeria barw wzorów i kolorów, pisanki, kurczaki, baranki, króliki, kaczki, motyle i mnóstwo innych wiosennych akcentów to najpopularniejsze dekoracje wielkanocne. Miło jest czasem "zaszaleć" i pozwolić świątecznym ozdobom opanować mieszkania.

Dekoracje wielkanocne: styl skandynawski

Coraz więcej osób jednak szuka sposobów, aby dekoracje wielkanocne były bardziej eleganckie, stonowane i wtapiające się w domową przestrzeń. Z roku na rok sukcesywnie przybywa zwolenników ascetycznych dekoracji, czego doskonałym tego przykładem jest ogromna popularność świątecznych klimatów w stylu skandynawskim. Jak stworzyć ozdoby wielkanocne w skandynawskim stylu? Podpowiadamy.

Wielkanoc w Skandynawii jest bardzo skromna. I nie wynika to tylko z różnic dogmatycznych, ale i z tradycji, upodobań i preferencji estetycznych. Tu bardziej akcentowana jest pora roku niż religijne symbole. Dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim opierają się na naturze. Chętnie wykorzystuje się gałązki z pączkującymi listkami, mech, cebule wiosennych kwiatów krokusów czy hiacyntów. W Szwecji najważniejszym dniem jest Wielka Sobota (Påsk lördag). Na ten dzień szczególnie niecierpliwie czekają dzieci - wtedy ze słodkimi prezentami przychodzi Zajączek. Głównym symbolem Świąt, podobnie jak u nas, są jaja, także farbowane w łupinach cebuli czy brzozowych listkach. Nie są jednak tak barwne jak nasze kraszanki. Bardzo często zachowują swoje naturalne ubarwienie lub dekorowane są takimi, naturalnymi elementami jak sznurek czy bardzo popularne pióra. Jeżeli już są malowane - to na bardzo stonowane odcienie szarości, beżów lub ewentualnie bladych pasteli. Takie jajka przepięknie prezentują się w wiklinowych lub drucianych koszach, ascetycznych ceramicznych misach lub szklanych naczyniach vintage.

Tekstylia w skandynawskim stylu na wielkanocny stół

Świąteczne tekstylia są niemalże zgrzebne, pozbawione haftów, printów i innych ozdób. Zwykle są to szlachetne lny w naturalnych barwach, które doskonale podkreślają nordycki charakter stylizacji. Do wazonów zamiast bazi i żonkili można dołożyć brzozowe gałązki. To również jeden z symboli Wielkanocy w Szwecji. 

Jeżeli w tym roku macie ochotę na dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim - koniecznie obejrzyjcie naszą inspirującą GALERIĘ>>>