Bukiet z bazi lub młodych gałązek

Dekoracje na Wielkanoc, które kochamy najbardziej, to te czerpiące z natury i nawiązujące do tradycji. Gałązki bazi ułożone w ulubionym wazonie to chyba najbardziej uniwersalna i prosta z wielu możliwych propozycji. Bazie można ozdobić je zawieszkami w kształcie jajek, szklanych sopelków czy efektownych zajączków, albo dodatkowo do bukietu wstawić kilka tulipanów. Zamiast tak zwanych "kotków" (do kupienia w kwiaciarniach i na straganach) można użyć gałązek drzew i krzewów na przykład dzikiej wiśni czy forsycji ( można wykorzystać również kreatywnie odpadki po wiosennym przycinaniu w ogrodzie) albo charakterystycznie skręconych gałązek miniaturowej wierzby ozdobnej. 

fot. Westwing

Stroik wielkanocny

Najprostszy stroik wielkanocny, który łatwo zrobić w domu, to ułożenie zawartości tradycyjnego świątecznego koszyczka (pisanki, baranek, kurczaki, miniaturowa lukrowana babeczka) na dekoracyjnym półmisku i ozdobienie go na przykład mchem, baziami czy zielonymi listkami bukszpanu. W roli stroika może wystąpić z powodzeniem wielkanocny wianek. Tu także dostępne są gotowe rozwiązania (piękne wianki z żywych kwiatów znajdziecie w większości kwiaciarni, wianki ze sztucznych roślin kupicie w Homli, Tk Maxx, Empiku, Home&You). Wielkanocny wianek można oczywiście wykonać samemu. Najłatwiej będzie upleść go z wierzbowych i bukszpanowych gałązek i związać wstążeczką w pastelowym kolorze, a za pomocą kleju na gorąco doczepić do niego ozdoby: wydmuszki, kurczaczki.  

Czytaj także: Wielkanocny stroik - 5 prostych pomysłów na tę świąteczną ozdobę

fot. Homla

Dekoracje na Wielkanoc: wysianie rzeżuchy

Rzeżucha wysiana na półmisku to już klasyk wśród wielkanocnych dekoracji. Nasionka wysiewamy na półmisku wyłożonym zwilżoną ligniną, watą albo płatkami kosmetycznymi na tydzień przed Wielką Sobotą. Rzeżucha rośnie szybko, należy tylko pamiętać o zraszaniu ligniny. Na zielonym dywaniku można później ułożyć pisanki, kraszanki i cukrowe baranki. Bonus? Tę ozdobę warto po Świętach... zjeść. Rzeżucha jest bardzo zdrowa, zawiera wiele antyoksydantów i witamin (C, B, A, K), działa przeciwmiażdżycowo, pomaga obniżyć zły cholesterol, przeciwdziała zawałom serca i udarom.  Interesującym sposobem na oryginalną dekorację wielkanocną jest wysianie rzeżuchy w skorupkach jaj. Do skorupek wkłada się trochę wilgotnej waty i kilkadziesiąt nasionek. Należy pamiętać o ich zraszaniu - a już po kilku dniach będzie można cieszyć się zieloną łączką. Takie skorupki ustawione w kieliszkach na jajka będą efektowną ozdobą.

Getty Imges

Dekoracje na Wielkanoc: wysianie owsa

Młode pędy owsa to podobnie jak rzeżucha tradycyjna ozdoba wielkanocna. Można oczywiście kupić wysiane zboże w specjalnym pojemniczku. Fanom DIY polecamy jednak samodzielne wysianie owsa. Potrzebne będzie ziarno, doniczka, albo płaskie naczynie i odrobina uniwersalnej ziemi do kwiatów (można domieszać odrobinę piasku). Owies na Wielkanoc wysiewamy na co najmniej 14 dni przed Świętami. Podłoże trzeba obficie podlać, a potem, kiedy owiec zacznie już rosnąć, pamiętać o częstym zraszaniu.  

fot. Getty Images

Czytaj także: Wielkanocny stół - inspiracje

Wielkanocne ozdoby w szklanych słojach

Efektowną ozdobą będą też szklane stroje (w różnych kształtach) z "tematyczną zawartością". Do takiego słoja warto na przykład włożyć wydmuszki jaj (nam podobają się szczególnie te nakrapiane podobne do jaj dziko żyjących ptaków). Minimalistyczna dekoracja gotowa. Można ją wzbogacić dodając na przykład piórka, mech chrobotek lub łańcuch drobnych światełek led (choć nam to ostatnie rozwiązanie kojarzy się jednak bardziej z Bożym Narodzeniem). W szklanych słojach i wazonach pięknie kwitną cebulki wiosennych roślin: hiacyntów, szafirków. Na dno naczynia na dwa tygodnie przed Wielkanocą należy wlać odrobinę wody i wyłożyć wybrane cebulki. Dla stabilizacji całości warto dodać kilka otoczaków.  

fot. Homla

Czytaj także: Dekoracje wielkanocne: styl skandynawski