Niektórym decluttering może nie wydawać się niczym odkrywczym – innym jednak pozbycie się nadmiaru rzeczy przychodzi z trudem. Zwłaszcza, że w ogarniętym konsumpcjonizmem świecie kupujemy w nadmiarze wszystko: ubrania, akcesoria, gadżety, dekoracje. Jednocześnie jednak gdy okazuje się, że wspomniane przedmioty nie są przez nas używane, stają się niepotrzebne i tylko się kurzą. Szkoda się ich pozbyć.

Okazuje się jednak, że to wyjątkowo ważne. Nieużywane przedmioty zagracają przestrzeń. Sprawiają, że czujemy się coraz bardziej przytłoczeni – przebywanie w tak zabałaganionej przestrzeni nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie.

Decluttering – cena

Ze względu na to, jak wiele trudności przysparza decluttering, wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej usługi. Sięga wtedy po pomoc tzw. architektów porządku. Co istotne, decluttering różni się od standardowego sprzątania. Zatrudnieni profesjonaliści nie sprzątają domu czy mieszkania samodzielnie. Towarzyszy im, mając wpływ na to, jakie przedmioty zostaną wyrzucone oraz, w jaki sposób twoja przestrzeń zostanie zorganizowana.

Ile kosztuje profesjonalny decluttering? Oczywiście, stawki różnią się w zależności od miasta oraz rodzaju usługi.

  • konsultacje – około 300-400 zł
  • godzina pracy – około 100-200 zł

Wiele zależy od tego, jaką przestrzeń planujesz odgracić. Profesjonalni declutterzy pomagają uporządkować domowe biura, garderoby, strychy, piwnice czy garaże… Cena zależna jest także od typu przestrzeni i stopnia jej zaśmiecenia. Dlatego, zwykle przygotowuje się indywidualną wycenę.

Decluttering – plan

Jak wygląda decluttering? Cała usługa nie polega tylko i wyłącznie na odgracaniu przestrzeni. Zwykle przebiega według ściśle określonego planu i ma na celu nie tylko uporządkować twoje mieszkanie, ale także pomóc ci stworzony porządek utrzymać.

  1. Decluttering rozpoczyna się od konsultacji. Profesjonalna declutterka spyta cię o to, jakie masz oczekiwania i jak chciałabyś, aby twoja przestrzeń wyglądała.
  2. Następnie zostaje ci przedstawiona propozycja uporządkowania. Jeśli ją zaakceptujesz, nadchodzi czas na działanie.
  3. Declutterka potrafi uporządkować przedmioty, które masz, w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, a przy tym, aby można było z nich wygodnie korzystać. Pokaże ci techniki organizacji, dzięki którym będzie ci łatwiej zadbać o dom w przyszłości.
  4. Istotne jest nie tylko osiągnięcie wizualnego efektu, ale i utrzymanie motywacji do dalszego zajmowania się przestrzenią. Właśnie dlatego z usług declutteringu korzystają także osoby, które mają trudności z odnalezieniem wewnętrznej motywacji do sprzątania.

Damian Lugowski, Getty Images

Decluttering – metody

Czy decluttering polega na wyrzucaniu rzeczy? I tak, i nie. Przede wszystkim nie chodzi o to, aby pozbyć się niemal wszystkiego. Przedmioty, których używasz i które mają praktyczne zastosowanie jak najbardziej powinny zostać. Nie wyrzuca się także tych rzeczy, które sprawiają ci radość, z którymi wiążą się pozytywne wspomnienia. Nie musisz stać się 100% minimalistką w przyspieszonym tempie, aby docenić decluttering.

W głównej mierze chodzi o segregację, pozbycie się niepotrzebnych i zajmujących miejsce rzeczy – przy czym, to ty decydujesz, co już ci się nie przyda. Współpracujący z tobą declutter pomoże ci podjąć decyzję, ale nie będzie ci niczego narzucał.

Co istotne, wszystko to, czego nie chcesz już mieć, nie idzie w tym samym momencie do kosza – zwłaszcza, jeśli mówimy o przedmiotach w dobrym stanie, które mogłyby jeszcze komuś posłużyć.

Czytaj też: 5 sposobów na porządek w szafie

Decluttering – co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Zagracone przestrzenie często są wynikiem nieprzemyślanych zakupów oraz braku pomysłów na to, co zrobić z rzeczami, których już nie potrzebujemy. Szkoda wyrzucić, ale jak się ich pozbyć w odpowiedzialny sposób?

  • Sprzedaż internetowa – skorzystaj z portali aukcyjnych czy sprzedażowych grup na FB. Może uda ci się odzyskać część pieniędzy, które wydałaś podczas impulsywnych zakupów.
  • Wyprzedaż garażowa – sprawdzi się zwłaszcza w przypadku sprzedaży mebli czy akcesoriów większych rozmiarów. Zaproś sąsiadów.
  • Darmowe wprowadzenie rzeczy w drugi obieg – skorzystaj z grup na FB przeznaczonych dla mieszkańców twojego miasta, na których można oddać rzeczy za darmo (np. Uwaga: śmieciarka jedzie). Warte uwagi są takie firmy jak UbraniaDoOddania czy prowadzone przez lokalną społeczność centra zero-waste (chociażby poznańska PO:DZIELNIA, warszawska Dzielnia czy Dzielnik Wrocławski).
  • Nie zapomnij też po prostu spytać rodziny, przyjaciół i znajomych, czy nie chcieliby dostać którąś z niepotrzebnych ci rzeczy – oczywiście, mamy na myśli przedmioty w dobrym stanie. Unikniesz marnowania i niepotrzebnego wyrzucenia, a przy tym masz szansę uszczęśliwić kogoś innego.

Getty Images

Decluttering z Marie Kondo?

Marie Kondo to jedna z najpopularniejszych specjalistek od sprzątania. Jest autorką kilku poradników, w którym pokazuje m.in. jak należy organizować przestrzeń – chociaż dzisiaj wiele z jej porad jest podważanych, nie da się zaprzeczyć, że sporo osób zainspirowała do sprzątania.

Do najpopularniejszych metod Konmari należy sprawdzenie, czy każda rzecz, każdy element garderoby przynosi nam jeszcze radość. Jeśli nie – bez sentymentu powinniśmy ją oddać, wyrzucić lub sprzedać. Jednak, Marie Kondo nie tylko proponuje konkretne, praktyczne techniki układania czy pozbywania się rzeczy, ale także buduje całą „magię sprzątania” (właśnie taki tytuł nosi jej książka). Energia, której dopatruje się w przedmiotach, może nie do końca przemawiać do każdego.

Dlatego, jeśli chcesz podjąć się declutteringowym wyzwaniom z Marie Kondo, zachowaj pewien dystans do niektórych z jej porad, a także postaraj się dopasować zaproponowane przez nią metody do swoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj także: Porządki w szafie metodą Marie Kondo

Decluttering – kurs

A może porządkowanie zagraconych przestrzeni sprawia ci przyjemność? Nie tylko nie masz problemów z utrzymaniem porządku we własnym domu, ale jeszcze oferujesz pomoc znajomym i rodzinie? Warto zastanowić się nad rozpoczęciem pracy jako declutterka.

Wiele profesjonalistów oferuje kursy, podczas których odkrywasz techniki zawodu i szkolisz się w tym, jak pomagać innym w uporządkowaniu ich domów. Co istotne, podczas szkoleń nie tylko uczysz się technik sprzątania, ale i sposobów pracy z klientem, przygotowywania wycen oraz przeprowadzania konsultacji. Ceny kursów wahają się od około 1600 zł do nawet 9 000 zł

Pomimo tego, że powstaje coraz więcej osób zajmujących się profesjonalnym declutteringiem, pracy w tej branży wciąż nie brakuje. Skąd takie zapotrzebowanie? Można podejrzewać, że coraz więcej osób ulega impulsywnym zakupom, a następnie nie potrafi poradzić sobie z przytłaczającym nadmiarem przedmiotów… Dlatego też, nie tylko sam decluttering jest istotny, ale i zmiana sposobu myślenia oraz bardziej odpowiedzialne podejście do zakupów.