Twórczość Damiena Hirsta

Brytyjskiego artystę Damiena Hirsta kojarzymy głównie z kontrowersyjnych prac The Physical Impossibilities of Death in the Mind of Someone Living (rekin tygrysi w formalinie) i For the Love of God (czaszka wysadzana diamentami). Urodzony w Bristolu, wychowany w Leeds Hirst podjął naukę w Leeds College of Art and Design. Edukację artystyczną kontynuował  na Goldsmiths College (University of London). Na studiach zdarzało mu się pracować na budowie. Był także zatrudniony w kostnicy. Całkiem niedawno Damien Hirst powrócił z projektem "CURRENCY" krążącym wokół tematyki NFT.

Projekt CURRENCY

Artysta od 2016 roku wykonał 10 tysięcy unikalnych, fizycznie istniejących prac (ciągi kolorowych kropek, niepowtarzalne). Każda z nich została uruchomiona jako NFT i dostała unikalny tytuł i numer od 1 do 10 000. System uczenia maszynowego wygenerował numer do każdej z grafik, których tytułu zawierają niektóre z ulubionych tekstów piosenek Hirsta. Nabywcy prac do dziś (deadline to 15:00 British Summer Time) mogą zdecydować, czy wolą swoje dzieło w formie fizycznej czy jako NFT. Fizycznie istniejące prace, których właściciele wolą zachować cyfrowy odpowiednik, zostaną przez Dameina Hirsta zniszczone (najprawdopodobniej zostaną spalone). Wydarzenie to poprzedzi wystawa prac. 

W tej chwili (godzina do zakończenia projektu CURRENCY) większość, bo ponad 5 tysięcy prac, zostanie w swojej fizycznej formie. Jakim wynikiem zakończy się całość? Tego dowiemy się za godzinę, a na podsumowanie przez artystę z pewnością przyjdzie poczekać do samej wystawy.