My home is my castle jak lubią mawiać Anglicy. W dobie epidemii koronawirusa to powiedzenie nabiera jednak nieco innego charakteru. Eksperci w Polsce zgodnie radzą by w miarę możliwości pozostać w swoich domach i tym samym zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Szkoły, przedszkola, uczelnie, kina, teatry, muzea i galerie handlowe zostały zamknięte, a koncerty i mecze odwołano lub zawieszono. W Polsce w chwili obecnej nie ma oficjalnego zakazu wychodzenia z domów, a jedynie rekomendacje (nie dotyczy to osób na kwarantannie, ten przypadek opiszemy niżej). Ci, którzy nie mogą pracować zdalnie, oczywiście idą do pracy. Można też wyjść po zakupy czy na szybki spacer z psem. Warto jednak przebywanie na zewnątrz ograniczyć do niezbędnego minimum. Czy zakaz wychodzenia z domu zostanie u nas wprowadzony? Sytuacja jest dynamiczna. Włosi wprowadzili niedawno rozporządzenie, na mocy którego możliwość wyjścia z domu została ograniczona do potrzeb wynikających z obowiązków zawodowych i podjęcia pilnych czynności takich jak na przykład zakupy.

Bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania mają za to osoby przebywające na kwarantannie. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób. O konieczności podjęcia kwarantanny decydują władze, nakłada ją państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Kwarantanna najczęściej dotyczy osób, które czekają na wynik badania, miały styczność z chorym, wróciły niedawno z krajów wysokiego ryzyka. Podczas jej trwania trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia (telefonicznie). Jak informuje Ministerstwo Zdrowia za nieprzestrzeganie zakazu opuszczania domu grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych
 

AKTUALIZACJA (20.03.2020) - W związku z kilkoma przypadkami nieprzestrzegania zakazu opuszczania miejsca odbywania kwarantanny dziś karę grzywny podniesiono do 30 000 złotych.
AKTUALIZACJA (25.03.2020)
  - Od środy 25 marca obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez koniecznych życiowo potrzeb. Ważne potrzeby to: wyjście po zakupy (żywność i leki), wyjście do pracy, wyprowadzenie psa.