Cyklameny zwykle cieszą nasze oczy jesienią i zimą, ponieważ to właśnie w tym czasie przypada pełnia ich kwitnienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą bujnie rosnąć nawet przez kilka lat. Sprawdź, jak dbać o cyklameny, aby jak najdłużej ozdabiały parapet.

Cyklamen – charakterystyka

Cyklameny wyrastają z kulistej bulwy wystającej nieco ponad poziom gruntu. Ich pędy osiągają maksymalnie 40 cm wysokości i charakteryzują się sercowatymi liśćmi w kolorach od jasnej do ciemnej zieleni o prostych lub ząbkowanych brzegach. Cechy te zależne są od uwarunkowań danej odmiany. Kwiaty o skierowanych ku górze płatkach i "oczku" w centralnej części pojawiają się na długich, prostych szypułkach. Mogą przyjmować najróżniejsze odcienie różu, fioletu, czerwieni i bieli. Niekiedy kwiaty cyklamenu łączą w sobie kilka kolorów lub odznaczają się fantazyjnie pofalowanymi płatkami.

Przodkiem hodowanych obecnie odmian jest cyklamen perski, który rośnie dziko w górskim klimacie Grecji, Azji Zachodniej oraz Afryki Północnej. Zwyczajowo określa się się go fiołkiem alpejskim, choć w rzeczywistości nazwę tę nosi zupełnie inny gatunek roślin występujący m.in. w Karpatach. Rodzaj cyklamen obejmuje 20 gatunków i należy do rodziny pierwiosnkowatych.

Cyklamen – uprawa

Cyklameny w naturze rosną w surowym klimacie i z tego względu preferują niskie temperatury. Dla kwitnącej rośliny idealny będzie przedział od 10 do 15 °C. Wyższa temperatura sprawi, że kwiaty szybko uschną, a roślina zmarnieje. Cyklameny doniczkowe preferują półcieniste stanowisko, dlatego najlepiej czują się na oknach wschodnich. Do bujnego wzrostu niezbędna jest im również odpowiednia wilgotność powietrza, zatem jeśli w powietrze w mieszkaniu jest suche, warto zainstalować nawilżacz. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, jednak zapobiegajmy bezpośrednim przeciągom. Unikajmy też zraszania cyklamenu, gdyż woda osadzająca się na łodygach szybko doprowadzi do pojawienia się szarej pleśni. Liści nie należy również nabłyszczać

Cyklameny w domu kwitną od października do marca. Kwiaty pojawiają się nieprzerwanie - kiedy jeden więdnie, na jego miejsce wyrasta kolejny. Przekwitłe części warto usuwać na bieżąco, aby nie dopuścić do powstania nasion, przez które roślina słabnie. Nie obcinamy ich, lecz delikatnie wyrywamy u nasady. W okresie od wypuszczenia pąków do końca kwitnienia podłoże nawozimy co 14 dni.

Na wiosnę pędy cyklamenu zamierają, ale nie należy go wtedy wyrzucać. Jeśli umieścimy bulwę w chłodnym i ciemnym miejscu, po kilkumiesięcznym odpoczynku ponownie wypuści liście i pąki. Pod koniec lata można ją przesadzić do świeżego podłoża z ziemi uniwersalnej do kwiatów. Nowa doniczka nie powinna być zbyt duża, ponieważ cyklamen najlepiej rośnie w delikatnym ścisku. Podczas przesadzania bulwy nie zakopujemy całkowicie - powinna nieco wystawać. W przeciwnym wypadku może obumrzeć.

Cyklamen – podlewanie

Pielęgnacja cyklamenów opiera się również na prawidłowym podlewaniu. Roślina lubi stale wilgotną ziemię, lecz źle znosi przelanie, którego pierwszą oznaką są żółknące liście. Cyklamen podlewamy średnio dwa razy w tygodniu, koniecznie umieszczając wodę w podstawce. Odlewamy ją po ok. 30 minutach. Unikajmy nalewania wody bezpośrednio do doniczki, ponieważ zamoczona bulwa cyklamenu gnije w szybkim tempie. Jeśli zauważymy, że liście rośliny więdną, zwiększmy częstotliwość podlewania. W okresie spoczynku cyklameny podlewamy znacznie rzadziej niż w okresie kwitnienia - maksymalnie raz na tydzień.

Cyklamen – cena

Cyklameny należą do tanich kwiatów - za pojedynczy egzemplarz zapłacimy nawet poniżej 5 złotych. W najniższej cenie kupimy cyklamen biały oraz ciemnoróżowy, a więc najpopularniejsze odmiany kolorystyczne. Rośliny z bardziej unikatowym ubarwieniem, czyli dwukolorowe, z postrzępionymi liśćmi bądź z kontrastowym "oczkiem" to koszt rzędu kilkunastu złotych. W sklepach dostępne są nie tylko cyklameny doniczkowe, lecz także ogrodowe, które można sadzić na zewnątrz. Ceny obu rodzajów są do siebie zbliżone.