Znacie Concordię Design w Poznaniu? Teraz nowa Concordia otworzyła właśnie swoje podwoje we Wrocławiu. Na Wyspie Słodowej (wysepce na Odrze w obrębie wrocławskiego Starego Miasta) powstało nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną Słodowa na parterze budynku. Wrocławska Concordia Design  będzie miejscem integrującym i aktywizującym lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. 

Architektura

Za projekt architektoniczny odpowiada holenderska pracownia MVRDV. Prace nad Concordią Design były prowadzone w kooperacji z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji było zaś konsorcjum Demiurg i Wegner. Projekt obejmował renowację istniejącej kamienicy na Wyspie Słodowej i rozbudowę o nową część budynku, przystosowując go do przyszłych funkcji. Powstały obiekt ma więc „dwie twarze”: od strony Ostrowa Tumskiego bardziej dostojną – odrestaurowana część budynku z historycznymi elementami na fasadzie, z kolei od strony Wyspy Słodowej – mniej formalną nowoczesną bryłę z przeszkleniami i podcięciami u podstawy. 

Wnętrza

W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada nowej części budynku otwiera się na otoczenie poprzez przeszklony, wysoki na 3 kondygnacje void. W tej części na parterze zlokalizowana jest strefa kulinarna Słodowa. Za szklanym voidem uwagę przyciąga wielobarwne malowidło wypełniające większość przestrzeni ściennych w strefie kulinarnej. Stworzyła go artystka wizualna Alicja Biała, absolwentka Via University College i The Copenhagen School of Design and Technology, obecnie studentka prestiżowej The Royal College of Art w Londynie. 
Na trzech kondygnacjach obiektu znajduje się strefa biurowa nazwana HUB. Użytkownicy co-workingu i biur będą ważną częścią społeczności, która stworzy atmosferę Concordii Design. Działać tu będą start-upy i  firmy związane z branżą IT oraz kreatywną. To miejsce do pracy dla około 400 osób. Strefa HUB udostępni także swe przestrzenie na rezydencje artystyczne. Lokalni twórcy będą mogli korzystać z biur i infrastruktury na preferencyjnych warunkach przez 12 miesięcy oraz wziąć udział w szkoleniach rozwijających kompetencje biznesowe i osobiste.Najwyższe, piąte piętro budynku stanowi otwarty taras na świeżym powietrzu oparty na konstrukcji stalowej pergoli i oszklony wokół balustradą. Zbudowana została na nim największa w Polsce zielona ściana o powierzchni 360m2 z wykorzystaniem ok. 10 tysięcy roślin, która koresponduje z otoczeniem Wyspy i tworzy wyjątkową strefę relaksu. Z tarasu rozciąga się widok na Wyspę i zabytkową część miasta, widać z niego też organiczną rzeźbę „Nawa” Oskara Zięty. Na dachu będzie działał bar Słodowa.

- Wraz z architektami z MVRDV zależało nam, aby stworzyć demokratyczne miejsce, które stanie się przestrzenią integrującą ze sobą różne grupy mieszkańców. Staraliśmy się dobrze poznać specyfikę tego miejsca, jego historię i potencjał. Swoje miejsce znajdzie tu środowisko kreatywne, młody biznes, a z drugiej strony każdy, kto chce spędzić wolny czas w dobrze zaprojektowanej przestrzeni i szuka ciekawych wydarzeń. Naszym celem od początku było utrzymanie otwartego charakteru Wyspy Słodowej. Concordia ma szansę połączyć ten potencjał z nowymi potrzebami i przyciągnąć nowych użytkowników  – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, inwestorka Concordii Design we Wrocławiu.