Co zamiast pączka? 

1. Bułeczki cynamonowe Kingi Paruzel z książki "Fit słodkości"

Rollsy cynamonowe - przepis Kingi Paruzel / Burda Media

Ciasto drożdżowe:

 3 szklanki mąki pszennej
 ½ łyżeczki soli
 5 łyżki cukru
 ¾ szklanka ciepłego mleka
 1 jajko
 30 g świeżych drożdży
 70 g roztopionego masła

Nadzienie:

 2 łyżki cynamonu
 75 g miękkiego masła
 ½ szklanka brązowego cukru
 ½ szklanka posiekanych orzechów włoskich

Polewa:

 1 serek mascarpone
 ¾ szklanka cukru pudru
 2 łyżki esencji waniliowej
 sok z jednej pomarańczy

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru. Dodajemy do masy pół szklanki ciepłego mleka i odstawiam w ciepłe miejsce, aby drożdże podrosły (na ok. 15 minut).
Następnie w dużej misce mieszamy suche składniki. Dolewamy do tego drożdże i resztę mleka,  roztopione masło oraz wbijam jajko. Zagniatamy przez ok. 10-15 minut aż ciasto zacznie odstawać od ręki. Odstawiamy na ok. godzinę w ciepłe miejsce, aby ciasto urosło. W międzyczasie przygotowujemy farsz: rozcieramy miękkie masło, pokrojone orzechy z cukrem i cynamonem. Następnie wyjmujemy ciasto na posypaną mąką stolnicę. Rozwałkowujemy je na kwadrat o bokach ok. 30 cm. Ciasto smarujemy masą - farszem cynamonowym. Zwijamy w roladę. Kroimy na grube (ok. 2 cm) plastry i układamy w okrągłej blaszce wyłożonej papierem w odstępach ok. 3 cm – ciasto jeszcze urośnie! Odstawiamy blaszkę z bułeczkami na ok. godzinę do wyrośnięcia. Przed włożeniem do pieca smarujemy mlekiem, żeby ładnie się zrumieniły. Pieczemy w temp. 180 stopni przez ok. 35 minut. Na koniec polewamy przygotowaną pyszna polewą.

 

2. Ptysie z kremem pâtissière Pauliny Foremnej z Masterchef Junior

Ptysie z kremem pâtissière / Burda Media

Składniki:

Ciasto parzone

● 250 ml wody
● 125 g masła
● 200 g mąki pszennej
● 4 jajka
● szczypta soli


Krem

● 250 ml mleka
● 2 łyżki cukru
waniliowego
● 3 żółtka
● 30 g cukru
● 1 łyżka mąki pszennej
● 1 łyżka mąki
ziemniaczanej
● 2 laski wanilii
● 30 g masła zimnego
● mięta oraz cukier puder
do dekoracji

Przygotowanie: Do rondla wlać wodę. Dodać masło i sól. Zagotować. Następnie wsypać powoli mąkę i cały czas mieszać do uzyskania szklistego koloru oraz gdy ciasto zacznie odchodzić od ścianek rondla.
Wystudzić. Miksować, dodając po 1 jajku, aż ciasto uzyska jednolitą masę. Ciasto przekładać do rękawa cukierniczego i wyciskać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w zależności od kształtu około 20–30 minut w temperaturze 200°C.
W tym czasie przygotować krem. Do rondla wlać mleko oraz ziarenka z 2 wanilii (jeżeli chcemy uzyskać głębszy aromat, to możemy do rondelka dodać także pozostałe same 2 laski wanilii).
Zagotować. Żółtka utrzeć z cukrem oraz cukrem waniliowym. Gorące mleko powoli połączyć z żółtkami. Całość podgrzewać, stopniowo dodając obie wymieszane razem mąki, i energicznie wymieszać. Wystudzić. Zmiksować, dodając masło.
Ptysie przekrajać i nakładać krem pâtissière. Posypać cukrem pudrem i udekorować miętą.

CIEKAWOSTKA
Jeśli chcemy uzyskać krem pâtissière pomarańczowy, to zamiast ziarenek wanilii można dodać sok i skórkę z 1 pomarańczy.

3. Kremówka z książki "Zawierucha w kuchni"

Kremówka - przepis / Burda Media


Przepis na 10 porcji

Składniki na ciasto:

•     3 szklanki mąki
•     1 kostka zimnej margaryny (250 g)
•     1 żółtko
•     ½ szklanki kwaśnej gęstej śmietany 18%

Składniki na krem:

•     1 l mleka
•     4 żółtka
•     2 całe jajka
•     2 łyżki mąki ziemniaczanej
•     4 łyżki mąki pszennej
•     ¾ szklanki cukru

Dodatki:

•     cukier puder do posypania

Sposób przygotowania ciasta:

Składniki na ciasto siekamy nożem na stolnicy, zagniatamy, a następnie schładzamy w lodówce ok. 30 minut. Następnie dzielimy ciasto na dwie części i rozwałkowujemy odpowiednio na wielkość blachy (25×40 cm). Nakłuwamy ciasto i pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 200°C.

Przygotowanie kremu:

¾ mleka zagotowujemy z cukrem. W pozostałym mleku mieszamy resztę składników (4 żółtka, 2 całe jajka, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki mąki tortowej) i wlewamy do wrzącego mleka. Gotujemy, aż masa zgęstnieje (nabierze konsystencji gęstego budyniu). Gorącą masę przelewamy na jeden placek, drugą część ciasta delikatnie kładziemy na masie. Po wystygnięciu ciasta posypujemy cukrem pudrem.