Grecja jest krajem niezwykłym pod każdym względem, a wizyta tam, nawet krótka, na długo zapada w pamięć.  Co warto przywieźć z Grecji? Mamy dla Was małą podpowiedź. 

Co najlepiej kupić dla siebie i bliskich w Grecji? Odpowiedź jest prosta - to z czego to Państwo słynie. 

Co warto przywieźć z Grecji do jedzenia?

Zmysł smaku potrafi przywołać wspomnienia sprzed wielu lat, więc przywożąc ze sobą lokalne smakołyki, we własnym domu poczujesz się jak w greckiej restauracji. Nieodłącznym składnikiem wielu tamtejszych dań jest oliwa z oliwek. Warto zabrać ze sobą choćby niewielką butelkę, zwłaszcza pochodzącą od lokalnego sprzedawcy. Pamiętaj, najlepsza oliwka z oliwek z Grecji jest oznaczana jako  "ekstra partheno eleolado" (έξτρα παρθένο ελεόλαδο - oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia).

Jak oliwa, to i oliwki. Gaje oliwne były obecne w Grecji już w IV w p.n.e., nie należy zatem dziwić się, że w tamtejsze kulturze zajmują szczególne miejsce. W niemal każdym sklepie znajdziemy zapakowane próżniowo oliwki, przez ekspertów kulinarnych uważane za najsmaczniejsze na świecie.

Grecki klimat stwarza idealne warunki do uprawy ziół, więc lista rzeczy do przywiezienia nie może nie uwzględniać tamtejszych przypraw. Nawet te, które bez problemu kupimy w naszych sklepach, w Grecji smakują i pachną inaczej.

Wyjątkowym specjałem jest też grecki miód. Szczególnie polecamy niezwykle aromatyczny miód tymiankowy. Wspaniale smakuje też kasztanowy, wrzosowy i sosnowy.

Kolejnym lokalnym specjałem jest grecka chałwa. Sezamowe słodkości nie odpowiadają niektórym podniebieniom, ale wiele osób, które nie kupują chałwy w polskich sklepach, a które spróbują oryginalnej chałwy, rozpływa się nad walorami tego wyjątkowego smakołyku.

Co przywieźć z Grecji do picia?

Wina z Grecji cieszą się szczególnym uznaniem, więc warto wygospodarować w walizce miejsce na kilka butelek. Warto zabrać ze sobą także butelkę Ouzo, które w Grecji uchodzi za narodowy trunek. Jego anyżowy smak jest dość specyficzny, ale z lodem lub wodą staje się zdecydowanie łagodniejszy i oferuje lepsze wrażenia smakowe.

Grecy wprost przepadają za kawą. To kolejny punkt na naszej liście. Kawa grecka wymaga odpowiedniego przygotowania, więc jeżeli chcemy cieszyć się jej wyjątkowym smakiem w domu, z wakacji należy przywieźć ze sobą briki, czyli miedziany tygielek. 

Herbata nie cieszy się w Grecji specjalną popularnością, z jednym wyjątkiem. Mieszkańcy tego pięknego kraju cenią sobie herbatę górską, która ze względu na zawartość żelaza i działanie antybakteryjne wykazuje wyjątkowo korzystne właściwości zdrowotne

Co przywieźć z Grecji jako pamiątkę?

Pamiątki z Grecji to nie tylko posążki bogów i koszulki z napisem "I love Greece". Jeżeli chcesz przywieźć ze sobą coś wyjątkowego, postaw na wyjątkowe wyroby lokalnych rzemieślników. Skórzane sandały z Grecji są nie tylko piękne, ale i niezwykle wygodne i trwałe. Polecamy też tradycyjne greckie łapcie z owczej wełny z kolorowymi pomponami. Świetnym pomysłem na grecką pamiątkę jest też tamtejsza ceramika - ręcznie robiona i malowana w tradycyjne, śródziemnomorskie wzory.

Chcąc poczuć się jak grecka bogini, zabierz do Polski naturalne gąbki (pochodzące z basenu Morza Śródziemnego uchodzą za najlepszy) i mydło oliwkowe. 

Wyroby z drewna oliwnego: deseczki, miski, grzebienie, szpilki do włosów.

Żywność, kosmetyki i napoje mają jednak jedną wadę - są nietrwałe. Chcąc zachować wspomnienia jak najdłużej, kup coś, co zostanie z tobą na lata. Dobrym wyborem będzie grecka biżuteria. Wykonana ze skał wulkanicznych lub ręcznie rzeźbiona w drewnie oliwnym, prezentuje się po prostu pięknie. 

Skutecznym przywoływaczem wspomnień będzie też Tavil - ulubiona gra Greków. Zasady są łatwe do opanowania, ale jeżeli rozgrywki nie oprzemy na konkretnej strategii, nie wygramy. Wspaniała rozrywka na wieczory spędzane w domu.

Czego nie można przywieźć z Grecji?

Co można przywieźć z Grecji samolotem? Prawie wszystko, z kilkoma wyjątkami. Na liście zakazanych pamiątek znajdują się przede wszystkim rośliny - rzadkie, zagrożone wyginięciem i podlegające ochronie. To samo dotyczy zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, których wywóz jest zakazany na mocy konwencji waszyngtońskiej (CITES).